Okolicznosciowe monety getta

Informacje o wykrytych falsyfikatach przez kolekcjonerów.
Jazon
Posty: 160
Rejestracja: 22 kwie 2019, 23:36

Okolicznosciowe monety getta

Post autor: Jazon » 21 wrz 2020, 13:03

https://aukcjamonet.pl/product/33726/ge ... e-rzadkosc
Nic nie sugeruje. Sami ocencie. Czekamy na zlota.

Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 645
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Re: Okolicznosciowe monety getta

Post autor: Gorthagin » 21 wrz 2020, 17:49

Ja się na stanach monet nie znam, ale opis "Wspaniale zachowany egzemplarz. Połysk. Patyna." kiedy moneta była przez Zbyszka spod Katowic czyszczona druciakiem jakoś do mnie nie trafia.

Jazon
Posty: 160
Rejestracja: 22 kwie 2019, 23:36

Re: Okolicznosciowe monety getta

Post autor: Jazon » 21 wrz 2020, 19:43

Fakt, ale tu tez nie chodzi o stan. Jakies wynalazki z II RP to jeszcze mozna tlumaczyc ze to dla kolekcjonerow byly robione, ale okolicznosciowe monety getta, jeszcze ze srebra po co? dla kogo?

Awatar użytkownika
DagonX
Ekspert
Posty: 140
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:12

Re: Okolicznosciowe monety getta

Post autor: DagonX » 22 wrz 2020, 20:15

Najbardziej intrygujący jest fragment opisu przedmiotu tj. "O fakcie wykonywania w getcie okolicznościowych monet wspomina zastępca Hansa Biebowa, F.W. Ribbe, w piśmie do Chaima Rumkowskiego". Szkoda tylko, że nie podali konkretnego źródła tej rewelacji :|

DagonX 8-)
Zapraszam na mojego bloga:
https://zastepczy.wordpress.com/

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: Okolicznosciowe monety getta

Post autor: turysta » 22 wrz 2020, 21:46

Jazon pisze:
21 wrz 2020, 19:43
okolicznosciowe monety getta, jeszcze ze srebra po co? dla kogo?
Dodam tylko pytanie do przemyślenia. Kto by się odważył w 1943 roku wydać pozwolenie na wybicie monety-pokwitowania z Gwiazdą Dawida o nominale 10 marek w srebrze (niemającej wartości poza gettem) podczas gdy najwyższym nominałem w III Rzeszy było 5 marek w srebrze...?

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2553
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Okolicznosciowe monety getta

Post autor: Mad_Tiger » 22 wrz 2020, 22:22

Z monety zostało usunięte pierwotne bicie i krążek ponownie trafi ł pod stemple.

(...)

Wspaniale zachowany egzemplarz. Połysk. Patyna.
Ktoś dociekał jaką monetą było to wcześniej?

Jak rozumiem te rysy powstały na krążku przed ponownym wybiciem czyli przy usuwaniu poprzedniego wizerunku. Jeżeli to miała być moneta okolicznościowa/okazowa/pamiątkowa dlaczego krążek nie został przed biciem wypolerowany?
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Jazon
Posty: 160
Rejestracja: 22 kwie 2019, 23:36

Re: Okolicznosciowe monety getta

Post autor: Jazon » 22 wrz 2020, 22:37

DagonX pisze:
22 wrz 2020, 20:15
Najbardziej intrygujący jest fragment opisu przedmiotu tj. "O fakcie wykonywania w getcie okolicznościowych monet wspomina zastępca Hansa Biebowa, F.W. Ribbe, w piśmie do Chaima Rumkowskiego". Szkoda tylko, że nie podali konkretnego źródła tej rewelacji :|

DagonX 8-)
Tak sie tworzy historie pod nowe ''oryginalne'' monety. W opisie jest mowa tez o innych kruszcach wedlug mnie kwestia czasu az wyplyna. Nie za czesto oczywiscie, podejrzewam jedna na rok bedzie puszczana w obieg kolekcjonerski. Swoja droga juz lepiej by brzmialo ''proba technologiczna dla prywatnych celow'' a nie monety okolicznosciowe getta.
Monety wybite w srebrze, brązie, miedzi itp.
najlepsze to ''itp.'' czyli co mozna oczekiwac wersji ze zlota, tombaku, mosiadzu itp.? :lol:

Awatar użytkownika
DagonX
Ekspert
Posty: 140
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:12

Re: Okolicznosciowe monety getta

Post autor: DagonX » 22 wrz 2020, 23:21

Mad_Tiger pisze:
22 wrz 2020, 22:22
Ktoś dociekał jaką monetą było to wcześniej?

Jak rozumiem te rysy powstały na krążku przed ponownym wybiciem czyli przy usuwaniu poprzedniego wizerunku. Jeżeli to miała być moneta okolicznościowa/okazowa/pamiątkowa dlaczego krążek nie został przed biciem wypolerowany?
Na starej aukcji tej monety, która wisiała kiedyś na Numimarkecie, była informacja, że wybitą ją na spiłowanym krążku międzywojennej 5-złotówki.
Jazon pisze:
22 wrz 2020, 22:37
Liczę jednak, że może gdzieś ktoś opublikował (albo niedługo opublikuje) jakiś tekst, w którym przywołano to pismo F.W. Ribbe, a nie że jest to tylko tani chwyt na przyciągnięcie kupców ;)

Natomiast co do innych metali, to od dawna znane są 10-fenigówka i 10-markówa wybite w brązie.

DagonX 8)
Zapraszam na mojego bloga:
https://zastepczy.wordpress.com/

ODPOWIEDZ