Plan Emisyjny 2023

Plany emisyjne mennic
Kolekcjoner
Posty: 331
Rejestracja: 16 maja 2020, 17:00

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Kolekcjoner » 01 sie 2022, 15:06

- Biorę wszystkie HRy i banknot. Naprawdę fajnie się złożyło, że najlepsze monety będą też z najlepszymi tematami. Poza tym zapewne kupię też rocznicę agresji sowieckiej, jeżeli tylko wizerunek nie będzie jakiś paskudny.
- Tematy w stylu "przekop mierzei wiślanej" pominę milczeniem, nastomiast niesamowicie irytująca jest kolejna seria "w Polskę wierzę", w momencie gdy chyba całkowicie zarzucono już najlepsze serie (HMP i zwierzęta).
- Odsiecz wiedeńska może wyglądać dziwnie, dwuuncjowa klipa HR niesie za sobą ryzyko bycia śmieszym klockiem, ale zobaczymy jak to wyjdzie w rzeczywistości.
- moneta "Marsz niepodległości" powinna mieć dodatek w formie diody LED, bo tak przedstawiona raca lepiej by się prezentowała niż raca w formie druku UV.

Walus
Posty: 1774
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Walus » 01 sie 2022, 16:07

Kompletnie nie rozumiem porzucania rozpoczętych i niekoniecznie zakończonych serii takich jak hmp czy zwierzęta (myślę że więcej serii by się znalazło).
Ciekawe co na to NBP, pisał ktoś do nich w tej sprawie?

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: whocares » 01 sie 2022, 19:56

danek pisze:
01 sie 2022, 11:55
Ponieważ dla niektórych "uśmiechniętych i tolerancyjnych" tylko kolorowe motylki i Batmany są jedynym akceptowalnym wspólnym tematem. Jest też środowisko "młodych, wykształconych z wielkich miast" zakompleksionych zbieraczy, których mierzi wszystko co związane z Polską.
W punkt.
Na razie jest przyzwoicie, bo tematów jest ciut mniej. Oby tak zostało.
Akurat poprzednia moneta z Powstania Styczniowego (z 2013 r) była bardzo ładna: https://m4n.pl/monety/006/05043.xml
Temat powstania uważam za ważny, ale zgadzam się, że mozna było odpuścić 160 rocznicę, i zaczekać do 175. Kilkanaście lat temu przerabialiśmy to z powstanie Warszawskim - była moneta co 10 a nawet co 5 lat. Jak juz to banknot z Powstaniem Styczniowym :-). Głupio wyszło bo 150 rocznica była na 10 zł, tutaj będzie chociaż 20 zł.

Moneta z Kopernikiem - tu mam mieszane uczucia, bo ... niedawno była taka moneta w serii Wielcy Polscy Ekonomisci (2017 r), do tego banknot z Kopernikiem.

Wyklęci - moneta z Kurasiem będzie hitem.
Powstanie w getcie - albo powinna być 4 lata temu - 75 rocznica, albo 100 rocznica za 21 lat.

Przekop mierzeji Wiślanej - a mnie nie przeszkadza - Mirzeja Wiślana to też ciekawe miejsce w Polsce, podobnie jak Półwysep Helski. Przekop to raczej wykorzystany pretekst by pokazać Mierzeję - bo na tych maleńkich 5 zl potrzebny jest jakiś charakterystyczny motyw. Czy istnieje jakiś zakaz/praktyka by nie pokazywać na monetach nowopowstałych budowli? Bo nie rozumiem oburzenia.

Polskie banknoty obiegowe w Au: 10 zł - przegięcie i wyciąganie kasy od naiwnych.
Odsiecz wiedeńska - 340 rocznica przypadie. Mogli poczekać do 350 rocznicy.

Marsz niepodległości - to od kilku lat moda ilustrowanie ważnych społecznie wydarzeń na monetach: Covid, obrona granicy wschodniej itp. Ciekawy jestem wizualizacji, bo temat do pokazania prosty nie jest.

Sowiecka agresja na polskę - aż dziwne że dopiero teraz ktoś się odważyl taki temat wyemitować. Na prawdę nie było monety upamiętniającej napad Rosji na Polskę?!? Będzie hit, jeżeli wymyślą coś z wizerunkiem, tylko szkoda, że to 10 zł.

Warszawksie Termopile - bardzo sprytne.

W Polskę wierzę – Polska rodzina - chyba ten temat jest dla mnie największą zagadką, jak i przyszła seria.
"Russian warship, go fuck yourself"

Kolekcjoner
Posty: 331
Rejestracja: 16 maja 2020, 17:00

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Kolekcjoner » 01 sie 2022, 22:58

whocares pisze:
01 sie 2022, 19:56
Wyklęci - moneta z Kurasiem będzie hitem.
Nie będzie. Podobnie jak pozostałe z tej serii. Oczywiście to jest ten moment, kiedy zaraz jakiś domorosły "patriota" się oburzy, więc wyjaśniam od razu, że tematyka zasługuje na monety (mój dziadek został zesłany na Syberię za antysowiecką partyzantkę), natomiast ta seria jest po prostu okropnie brzydka.
whocares pisze:
01 sie 2022, 19:56
Przekop mierzeji Wiślanej - a mnie nie przeszkadza - Mirzeja Wiślana to też ciekawe miejsce w Polsce, podobnie jak Półwysep Helski. Przekop to raczej wykorzystany pretekst by pokazać Mierzeję - bo na tych maleńkich 5 zl potrzebny jest jakiś charakterystyczny motyw. Czy istnieje jakiś zakaz/praktyka by nie pokazywać na monetach nowopowstałych budowli? Bo nie rozumiem oburzenia.
Po pierwsze - trudno nazwać przekop budowlą. Po drugie, charakterystyczny motyw przekopu to chyba ...łopata? To jest po prostu idiotyczny temat na monetę. Faktycznie następnym tematem w serii powinna być budowa CPK, no chyba że ta "budowa" zasługuje na osobną serię, gdzie co roku będzie widok łąki z innego ujęcia.
whocares pisze:
01 sie 2022, 19:56
Polskie banknoty obiegowe w Au: 10 zł - przegięcie i wyciąganie kasy od naiwnych.
Odsiecz wiedeńska - 340 rocznica przypadie. Mogli poczekać do 350 rocznicy.
2x zgoda.
whocares pisze:
01 sie 2022, 19:56
Marsz niepodległości - to od kilku lat moda ilustrowanie ważnych społecznie wydarzeń na monetach: Covid, obrona granicy wschodniej itp. Ciekawy jestem wizualizacji, bo temat do pokazania prosty nie jest.
Marsz niepodległości jest bardzo konkretną formą świętowania niepodległości, właściwą dla konkretnej grupy społeczeństwa. Niepodległość powinna łączyć, a nie dzielić, a ten akurat marsz jest po prostu kontrowersyjny. To trochę tak, jakby za kilka lat, po zmianie władzy, pojawiły się emisje upamiętniające protesty kobiet z czerwoną błyskawicą. No wybaczcie, ale jedno i drugie, jakkolwiek dotykające istotnego tematu "bazowego", w samej swojej formie jest po prostu jakimś wypaczeniem (demolujący miasto skini vs. wrzeszczące, zdrowo p...ne feministki), którego upamiętnianie na monecie jest idiotyzmem.
whocares pisze:
01 sie 2022, 19:56
Sowiecka agresja na polskę - aż dziwne że dopiero teraz ktoś się odważyl taki temat wyemitować. Na prawdę nie było monety upamiętniającej napad Rosji na Polskę?!? Będzie hit, jeżeli wymyślą coś z wizerunkiem, tylko szkoda, że to 10 zł.
To mnie też zawsze zastanawiało. Przy czym oczywiście znowu moment słaby, bo na pomysł wypuszczania 10 zł z okazji 84. rocznicy tylko w NBP mogli wpaść...

sasl
Posty: 82
Rejestracja: 08 lut 2020, 21:51

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: sasl » 02 sie 2022, 02:11

Płaczę za hmp i zwierzętami - chyba zupełnie pogrzebane.
Zaczynać nowe serię (jakie by one nie były) nie kończąc wcześniej rozpoczętych to.... nie idźmy tą drogą Sabo.

piotr186
Posty: 270
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: piotr186 » 02 sie 2022, 05:58

Właściwie jak można zakończyć taką serię jak "Zwierzęta"? Oficjalnym oświadczeniem NBP o końcu serii? Bo przecież jakby długo nie ciągnąć takiej serii, to zawsze można argumentować, że jeszcze takiego czy innego gatunku zwierząt na monecie nie było... Parę innych tematów teoretycznie też można kontynuować bez końca. Akurat serie o dość ścisłej i jednoznacznie ograniczonej objętości jak "Skarby Stanisława Augusta" to rzadkość.

Sam plan ciekawy, moneta "w Polskę wierzę - Polska rodzina" może być jedną z najładniejszych i najciekawszych. Obstawiam, że na monecie będzie mama, tata oraz dzieci, czyli interesująco. Jednak dzieci na monety (i banknoty) trafiają dość rzadko, więc czemu nie.

Natomiast nieporozumieniem jest wydanie jeszcze raz banknotów na monetach (tym razem w złocie) i to "po kawałku" to już mogli od razu dać cały zestaw tak jak srebro.

Banknot z Kopernikiem już w lutym, ale było pewne, że on będzie. Nadal martwię się o wizerunek, pewne projekt będzie mocno nawiązywał do któregoś z dwóch 1000-złotowych banknotów PRL-owskich z Kopernikiem.

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2553
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Mad_Tiger » 02 sie 2022, 06:55

piotr186 pisze:
02 sie 2022, 05:58
Właściwie jak można zakończyć taką serię jak "Zwierzęta"? Oficjalnym oświadczeniem NBP o końcu serii? Bo przecież jakby długo nie ciągnąć takiej serii, to zawsze można argumentować, że jeszcze takiego czy innego gatunku zwierząt na monecie nie było... Parę innych tematów teoretycznie też można kontynuować bez końca. Akurat serie o dość ścisłej i jednoznacznie ograniczonej objętości jak "Skarby Stanisława Augusta" to rzadkość.
Historia Monety Polskiej - specjalny folder przy inauguracji serii mówiący co będzie wchodziło w jej skład.

100-lecie niepodległości - oficjalna informacja o 4 monetach a jak wiadomo rozciągnięto tę serię ...

Żołnierze Wyklęci - folder informujący a jednak dodano monetę.

Przy zwierzętach faktycznie nie było info ani o ilości monet, zwierzętach jakie tam się znajdą ale nie było też info o zakończeniu.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Walus
Posty: 1774
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Walus » 02 sie 2022, 07:15

Jeżeli chodzi o serie to niestety ale w NBP panuje duży bałagan...
Wystarczy zrobić porządek i na stronie z seriami napisać czy dana seria sklada się z tylu i tylu monet i jest zakończona czy będzie kontynuowana.
Według mnie w planie jest zbyt mało monet wchodzących w skład już rozpoczętych serii w stosunku do tematów indywidualnych (wydaje mi się że kolekcjonerzy zdecydowanie wola zbierać jakieś ciekawe serie niz pojedyncze strzały) a rozpoczynanie kolejnych serii bez rozliczenia poprzednich jest dla mnie słabe.

piotr186
Posty: 270
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: piotr186 » 02 sie 2022, 07:59

Sensowne prowadzenie i zakończenie serii wymagałoby planu rozpisanego na jakieś 10 lat do przodu. A nie działania z roku na rok jak funkcjonuje NBP.

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2553
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Mad_Tiger » 10 sie 2022, 13:45

Do celów archiwalnych:
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
Janusz222
Posty: 127
Rejestracja: 08 lis 2021, 17:36

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Janusz222 » 18 sie 2022, 21:08

5zł - przekop Mierzei Wiślanej- dopiero co uruchomiony
A co będzie w 2024 ? 5zł - Tunel w Świnoujściu/ tunel pod rzeką Świną?

Przemek_E
Posty: 139
Rejestracja: 02 mar 2021, 12:12

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Przemek_E » 19 sie 2022, 22:02

Janusz222 pisze:
18 sie 2022, 21:08
5zł - przekop Mierzei Wiślanej- dopiero co uruchomiony
A co będzie w 2024 ? 5zł - Tunel w Świnoujściu/ tunel pod rzeką Świną?
To byłaby całkiem ciekawa seria dla mnie. Dołożyłem małą cegiełkę od siebie na obu tych budowach. :)

Bumer
Posty: 239
Rejestracja: 01 kwie 2019, 19:18

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Bumer » 22 sie 2022, 21:09

Z planu znikł: Tadeusz Jordan Rozwadowski, planowany na maj. Obecnie jest 16 pozycji.

Walus
Posty: 1774
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Walus » 22 sie 2022, 22:16

Jedna z ciekawszych pozycji w planie....

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 181
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Plan Emisyjny 2023

Post autor: Rotmistrz » 23 sie 2022, 09:44

Widzę, że ludzie z wiadomej partii nawet jak przez przypadek zrobią coś raz na sto sytuacji dobrze (niedopatrzenie? wypadek przy pracy?), to szybko to korygują, żeby spieprzyć. Najważniejsza moneta w tym planie emisyjnym, na którą się nastawiałem, wyleciała. A rocznice bite 10 lat temu zostały. Powiedzieć, że ci ludzie są skrajnie niekompetentni czy może zwyczajnie durni, to jak nic nie powiedzieć.

ODPOWIEDZ