Sposoby przechowywania monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
GNDMpl
Posty: 45
Rejestracja: 11 gru 2019, 22:37

Sposoby przechowywania monet

Post autor: GNDMpl » 20 gru 2019, 00:44

Witam
Zrealizowany na filmie przegląd różnych sposobów przechowywania monet https://youtu.be/7FQ5fy8F9AU
Zarówno tych zalecanych, jak i tych które bezpowrotnie zniszczyły tysiące monet, jak „zemsta Honeckera” :)
Zapraszamy
GNDM.pl

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: flex » 20 gru 2019, 15:08

Bardzo ciekawy wykład i sporo przydatnej informacji.
Dziękuję :)
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2839
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: brodacz » 20 gru 2019, 15:53

Też mam te lepiące się klasery, ale w drodze setka kapsli.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3113
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: repek20 » 20 gru 2019, 16:39

Jak zwykle dobry film.
I znowu pojawiła się ta świetna tacka z http://www.albertozecchi.it/home_eng.html :) .

Awatar użytkownika
baldwin
Posty: 87
Rejestracja: 14 gru 2019, 15:39

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: baldwin » 20 gru 2019, 17:02

Czy ktoś ma kilkuletnie doświadczenie z przechowywania srebrnego bulionu (kapslowanego) pakowanego próżniowo, tzn. czy folia nie zawiera związków wpływających negatywnie na stan srebra ? :roll:
* GNDMpl - świetne potraktowanie tematu.
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2839
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: brodacz » 20 gru 2019, 17:16

Mam liberty 1992 kilka sztuk, od 15 lat trzymane w "zemście Honeckera" i jest idealnie. Kooka 94 i 95 w oryginalnych kapslach też bez zmian.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: flex » 21 gru 2019, 12:29

brodacz pisze:
20 gru 2019, 17:16
Mam liberty 1992 kilka sztuk, od 15 lat trzymane w "zemście Honeckera" i jest idealnie. Kooka 94 i 95 w oryginalnych kapslach też bez zmian.
Prawdopodobnie plastyfikatory reagują tylko z niektórymi domieszkami innych metali w monetach, nie ze srebrem. Tak jak widać na filmie.
I nie wiadomo czy nie jest potrzebny jakiś związek dodatkowo (np zanieczyszczeniaz powietrza)
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: meszuzel » 21 gru 2019, 15:16

Materiał bardzo przydatny, bo każdy kolekcjoner dąży do tego aby stworzyć takie warunki do przechowywania kolekcji, aby "najgorszą" reakcją na monetach, to była szlachetna patyna w kolorach uwielbianych przez kolekcjonera, a te jak wiadomo są różne.
Osobiście mam pewien niedosyt, bo film był mocno ukierunkowany pod handlarzy. Bardzo często pojawiał się argument dotyczący przewożenia i giełd. Ci co handlują, w zdecydowanej większości mają monety w holderach, bo to zabezpiecza w sposób wystarczający, a rozdarcie nie generuje dużych kosztów, są również klasery. Osoby przechowujący kolekcje w banku należą do mniejszości.
Brakowało mi informacji skierowanych bezpośrednio do kolekcjonera, ale skoro wspomina Pan na początku o cyklu, to zakładam, że niebawem pojawi się kontynuacja.
Doskonałym sposobem na przechowywanie sa kasety drewniane, gdzie monety mogą leżeć luzem na palecie bez obawy o piasek, no chyba, że ktoś mieszka w okolicach bliskiego wschodu i powiewy z piaskiem są czymś powszechnym.
Brakowało mi informacji o gablotach szczególnie drewnianych, z jakiego drewna najlepiej wybierać, czy kasety czy też gabloty lakierowane bejcowane faktycznie mają negatywny wpływ na monety czy to tylko bujda krążąca po sieci, osobiście mam swoje zdanie na ten temat.
Brakowało mi informacji o czynnikach zewnętrznych (wilgotność powietrza, temperatura, nasłonecznienie, opary chemiczne czy jakiekolwiek inne jakie występujące w mieszkaniach bądź w bliskim otoczeniu) w jakich ta gablota czy kaseta/y się znajduje, a czynniki te mają kluczowy wpływ na stan zachowania monet.
Skrajnym poruszeniem mógłby być również poruszony temat sejfów, ale to chyba odbiegałoby mocno od sposobu przechowywania, bo bliżej sposobom zabezpieczenia przed niechcianym gośćmi :)
Liczę na drugi odcinek, a wtedy byłaby to kwintesencja wszystkich informacji i coś co każdy kolekcjoner doceni, a nowi szczególnie.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Katana78
Posty: 526
Rejestracja: 03 kwie 2019, 17:25

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: Katana78 » 21 gru 2019, 16:12

Dziękuję za kolejny film i proszę o więcej:) Jak zwykle dużo przydatnych informacji. I już widzę błąd u siebie, bo przechowuję monety luzem na palecie/skrzynce z weluru (czy jak to tam się nazywa) w otworach większych niż monety. Zrobienie podkładek z papieru niewiele pracy kosztuje a okazuje się, że poprawi warunki przechowywania.
Co do holderów to jakoś ciągle nie mogę się do nich przekonać. Chyba pokutuje ten "Honecker" bo, pewnie jak większość osób, takich właśnie klaserów używałem (lata 90-te).
Wszystkie napisane przeze mnie posty stanowią moje osobiste poglądy, nie są one poradą inwestycyjną w rozumieniu prawa i nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, podatkowych czy jakichkolwiek innych.

GNDMpl
Posty: 45
Rejestracja: 11 gru 2019, 22:37

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: GNDMpl » 22 gru 2019, 01:25

meszuzel pisze:
21 gru 2019, 15:16
Liczę na drugi odcinek, a wtedy byłaby to kwintesencja wszystkich informacji i coś co każdy kolekcjoner doceni, a nowi szczególnie.
WItam

Dziękuję za konstruktywne uwagi.

Czytamy, notujemy, wyciągamy wnioski i zapewne na podstawie komentarzy i uwag powstanie kolejny odcinek, uzupełnienie, ale to za jakiś czas :)

Narazie pomysłów jest wiele, o wiele więcej niż czas dostępnego na ich realizację :)

Jeestem w pełni świadom, że w filmach tego rodzaju nie jesteśmy w stanie wyczerpać tematu w pełni. Co więcej, absolutnie nie uzurpujemy sobie prawa do tego aby byc władnymi to zrobić, ale cieszy mnie że pobudzają dyskusję. To daje efekt synergii - i my też możemy zwrócić uwagę co noś innego, dowiedzieć sie czegoś nowego i rozwinąć temat.

Właśnie od kilku dni zbieram się z jednym filmem, który będzie pochodną filmu już umieszczonego przez nas, który stał się przyczynkiem do szerokiej dyskusji i to nie tylko w internecie, a efekcie tej dyskusji wyniknęło zupełnie nowe spojrzenie na zagadnienie. Mam nadzieję, ze jeszcze przed świętami uda się to zrealizować :)

Pozdrawiam - Damian

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2839
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: brodacz » 22 gru 2019, 08:06

Ja chciałbym też pogratulować realizacji. Ekipa filmowa (filmowiec) zna swój fach. Wprawdzie nie ustrzegł się kilku błędów warsztatowych, ale są one do uchwycenia tylko przez takiego nerda jak ja.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

GNDMpl
Posty: 45
Rejestracja: 11 gru 2019, 22:37

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: GNDMpl » 22 gru 2019, 10:36

brodacz pisze:
22 gru 2019, 08:06
Ja chciałbym też pogratulować realizacji. Ekipa filmowa (filmowiec) zna swój fach. Wprawdzie nie ustrzegł się kilku błędów warsztatowych, ale są one do uchwycenia tylko przez takiego nerda jak ja.
Witam
Też je widzę i mnie troche drażnią, ale takie realizacją zawsze wymagają jakiegoś pójścia na kompromis i trzeba gdzieś poniżej ideału postawić punkt odcięcia, bo inaczej byśmy nic nie opublikowali :) Miejsce na poprawę zostawiamy w następnych :)
Damian

marek28
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2020, 16:01

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: marek28 » 30 mar 2020, 19:52

Wysłuchałem wszystkiego ale mam pytanie związane z tym tematem tylko pod kątem przechowywania długoletniego takich monet w ziemi.

Podzielicie się doświadczeniami?

Jak je dodatkowo zabezpieczyć jeżeli mam monety w tubach, jeżeli mają zostać zakopane z azorem na straży :D

Czy da się jakoś uniknąć np. wykrywacza metalu, żeby nie zapikał jak nasze oszczędności życia będą zakopane :)

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3113
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: repek20 » 30 mar 2020, 21:29

Aby wykrywacz nie zaczął "piszczeć" wystarczy zakopać monety odpowiednio głęboko- myślę, że metr wystarczy.

Awatar użytkownika
Romek
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2020, 20:54

Re: Sposoby przechowywania monet

Post autor: Romek » 30 mar 2020, 21:49

Nie podejrzewam by przechowywanie monet w gruncie było dobrym sposobem.
Jeśli nie wykrywacz to georadar poradzi sobie spokojnie z taką głębokością.
Ziemia sprawdza się doskonale jeśli zakopiemy w niej beczkę bimbru na kilka lat (jak to zrobił mój dziadek przed wojną).
Gdy weszli Sowieci miał kilkadziesiąt litrów płynnej gotówki, za litr dostał wielką puszkę (masła :D ) czyli smaru czołgowego ;)
A tak na poważnie, są lepsze sposoby by mieć tuby monet pod kontrolą.
Mam na myśli odpowiednio spreparowane nogi od stołu, fałszywe ściany, oczywiście jeśli mamy taką możliwość.
Temat akurat na czasie, gdy by pojawiła się panika w bankach stracimy całość lub część gotówki ;)
"Sic et colligentes" posiadam 234 mennicze monety popularnego obiegu o wartości 140,57 zł.

ODPOWIEDZ