Przechowywanie monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Przechowywanie monet

Post autor: meszuzel » 09 kwie 2019, 18:06

Watek ten na pewno będzie przydatny dla osób, które kolekcjonują monety obiegowe szeroko pojęte, kolekcjonerskie, inwestycyjne.
Na chwile obecną możliwości jest wiele, pominę celowo to od czego część kolekcjonerów rozpoczynała czyli szuflada lub szafka z pudełkiem po butach woreczki strunowe :) wyłącznie poważne podejście do tematu.

Jest grupa kolekcjonerów, szczególnie monet starych, gdzie monety leża luzem na paletach lub kasetach. Taka forma przechowywania zmusza kolekcjonera, aby warunki przechowywania szczególnie otoczenie było najmniej agresywne dla monet. Na temat warunków związanych z przechowywaniem wspomnę niżej.
3-1_mini.jpg
3-1_mini.jpg (72.85 KiB) Przejrzano 15028 razy
szufladazpokrywa_mini.jpg
szufladazpokrywa_mini.jpg (70.73 KiB) Przejrzano 15028 razy
źródło http://www.katalogmonet.pl

Kopertki numizmatyczne
Tutaj temat można podzielić na kopertki wykonane z papieru, kopertki wykonane z plastiku, oraz całe strony z kieszeniami, gdzie każda moneta jest umieszczana osobno.
kopertka numizmatyczna.jpg
kopertka numizmatyczna.jpg (5.15 KiB) Przejrzano 15028 razy
strona.jpg
strona.jpg (723.77 KiB) Przejrzano 15028 razy
Holdery
Są dwa rodzaje, klejone oraz zszywane.
Środowisko kolekcjonerów w tym zakresie jest mocno podzielone. Osoby, które kupują zszywane, uważają, że holdery z klejem mogą negatywnie wpływać na stan monety. Przede wszystkim chodzi o negatywne i niepożądane reakcje chemicznie, jakie mogą powstać na powierzchni monety. Osobiście mam monety w holderach od kilkunastu lat i nie zauważyłem żadnych niepożądanych reakcji na monecie. Wiele z nich nadal jest bez żadnej patyny, co pozwala sadzić, iż skutecznie powstrzymuje proces patynienia, pomimo że kolekcjonerzy tej patyny oczekują. Krążą w internecie informacje, jakoby producenci holderów klejonych zalecali ich wymianę co kilka lat. Sam nie trafiłem na takową informację np. u producenta, więc zakładam, że to plotka, która krąży po necie.
Wiele zależeć może od otoczenia w jakim one się znajdują, ale o tym niżej. Z zewnątrz obydwa rodzaje nie różnią się niczym, dopiero kiedy moneta zostanie w niego zapakowana ta różnice widać, bo ten klejony wygląda jak na foto poniżej, na zszywanym widać zszywki.
holder.jpg
holder.jpg (715.28 KiB) Przejrzano 15028 razy
Kapsle

Te najpopularniejsze występujące na naszym rynku, to zwykłe kapsle jak poniżej oraz quadrumy oraz grading. Tak jak kolekcjonerzy są podzieleni na tych co wolą holdery klejone na tych z zszywanymi, podobnie jest tutaj. Podział na tych co wolą kapsle i holdery – jako całość istnieje i żadna grupa nie da się przekonać :), bo każdy kolekcjoner zazwyczaj ma już usystematyzowaną kolekcję i zmiana holderów na kapsle czy odwrotnie nie ma najmniejszego sensu.
Przechowywanie w kapslach na pewno jest rozwiązaniem droższym od holderów. Ta różnica może być niewielka, ale jeśli kolekcjonerowi zależy na tym by prezentacja monet była najlepsza, to różnica może być już znaczna.
kapsle.jpg
kapsle.jpg (692.4 KiB) Przejrzano 15028 razy
quadrum-mini.jpg
quadrum-mini.jpg (499.63 KiB) Przejrzano 15028 razy
grading-scale.png
grading-scale.png (106.74 KiB) Przejrzano 15028 razy

To w zasadzie są podstawowe formy przechowywania monet. Natomiast to czy moneta jest w kapslu, holderze czy kopertce to jedno, musi mieć możliwość dalszego przechowywania. Ciągle pomijam, że kapsel może leżeć w pudełku po butach :)
Zakres tutaj jest bardzo szeroki bo od zwykłych klaserów na monety w holderach czy kapslach są palety i kasety oraz cale mebelki z szufladami.
Wariacje tych możliwości są możliwe w kazdym zakresie, tak więc segregator może mieść holder, kapsel i monety luzem z wytłoczonym na nią miejscem. Podobnie jest z paletami i kasetami. Kryterium w tym przypadku stanowi to ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na formę przechowywania.
Zwykłą paletę można kupić za 10 zł plus kilka złotych za kapsle i za ok. 15 zł możemy przechowywać ok. 35 monet.
Drewniane kasety z serii HMB (LIGNUM) gdzie kaseta na 20 monet kosztuje ok. 140 zł plus kapsle quadrum ok 44 zł to daje nam ok. 190 zł za 20 monet. Gdyby dokupić do tego kuferek również z drewna za kilkaset złotych (300-500) mieści się w nim ok 10 kaset, to robi sie dość kosztowna forma przechowywania.

Trzy podstawowe to:
Kasety
kaseta_HMB.jpg
kaseta_HMB.jpg (859.17 KiB) Przejrzano 15028 razy
Palety
paleta1.jpg
paleta1.jpg (124.27 KiB) Przejrzano 15028 razy
Segregator
Grande.jpg
Grande.jpg (771.63 KiB) Przejrzano 15028 razy

Co do otoczenia związanego z przechowywaniem monet.
Nadmierna wilgotność powietrza, temperatura, nasłonecznienie, agresywne zapachy np z kuchni, nowe meble w których przechowujemy monety, czy nowo polakierowana podłoga, odświeżana farba na ścianach itd. bardzo negatywnie wpływają na stan monet.
Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że monety lubią "żyć" w otoczeniu podobnym dla ludzi. Wilgotność powietrza w okolicy 45% lecz nie wyższa temperatura powietrza ok. 21 stopni. Równie istotnym czynnikiem jest aby wahania temperatury i wilgotności nie występowały. Jeśli ktoś ma kłopot z utrzymaniem stałego poziomu wilgoci w powietrzu, można zastosować pochłaniacze wilgoci. Osobiście nie stosowałem, ale znam pochlebne oceny tego sposobu. Co do temperatury jest trudniej, ale jeśli monety mamy np. w drewnianym meblu, dajmy na to komoda i w nim sa kasety, to wahania temperatury w pokoju rzędu kilku stopni nie bądą miały wpływu na to co jest w bezpośrednim otoczeniu monety, pod warunkiem, że te wahania nie są długotrwałe. Nasłonecznienie jest równie istotne. Mebel w którym przechowujemy monety nalezy w pomieszczeniu ustawić w taki sposób aby promienie słoneczne na niego nie padały.
Kolejną ważną kwestią jest to, w czym monety są przechowywanie. Można w internecie kupić kasety czy cale mebelki wykonane np. z płyt mdf. Niestety nie jest to gatunek drewna dobry do przechowywania monet. Najlepiej byłoby aby było to drewno hebanowe, mahoń, palisander.
To podstawy, wątek jest nowy, więc kolejne formy i sposoby przechowywania niebawem się pojawią. Zapraszam do dyskusji.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Przechowywanie monet

Post autor: repek20 » 09 kwie 2019, 18:22

zachowały się stare fotki szafek basiora?:)
x lat temu chyba sprzedawał je na allegro?

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 280
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: Przechowywanie monet

Post autor: joxer » 12 kwie 2019, 22:11

brakuje woreczków strunowych, gilz do bilonu, formatek na bilon, worków lnianych oraz zamkniętych próżniowo :)

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Przechowywanie monet

Post autor: meszuzel » 13 kwie 2019, 12:59

Woreczki pominąłem celowo, marna to forma przechowywania monet kolekcjonerskich, sprawdzi sie jako dodatek przy np. bulionie, ewentualnie w przypadku monet obiegowych jako rodzaj zabezpieczenia na czas transportu.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 280
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: Przechowywanie monet

Post autor: joxer » 13 kwie 2019, 15:44

woreczki nie są najlepszą metodą, ale często są stosowane jako dodatkowa metoda zabezpieczeń, np. do monet w gradingu

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Przechowywanie monet

Post autor: meszuzel » 13 kwie 2019, 15:49

Przed zarysowaniem, owszem. Sam mam kilka slabów i też w woreczkach strunowych.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

hugooos1
Posty: 15
Rejestracja: 08 kwie 2019, 10:39

Re: Przechowywanie monet

Post autor: hugooos1 » 15 kwie 2019, 09:15

Ja trzymam większość w kapslach quadrum. Walor pieknie się prezentuje i jest skutecznie zabezpieczony.

Awatar użytkownika
Korybut
Posty: 54
Rejestracja: 12 kwie 2019, 15:31

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Korybut » 17 kwie 2019, 09:29

Ja osobiście najbardziej lubię klasery - nie zajmują dużo miejsca, a można w nich dobrze posegregować swoją kolekcję.
Numimarket - oferta sklepów numizmatycznych z całej Polski

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 280
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: Przechowywanie monet

Post autor: joxer » 17 kwie 2019, 12:36

z klaserami to trza być ostrożnym, bo te tańsze mogę mieć negatywny wpływ na monety, a samo przewracanie kartek może poobijać monety

Awatar użytkownika
Jacco
Posty: 24
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:53

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Jacco » 30 kwie 2019, 21:30

A z jakiej firmy kupować karty na monety? Znam Opitme i Lechtrum. Jest coś lepszego?

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Gaszpar » 30 kwie 2019, 21:55

a to nie jest to że karty Optima firmy Leuchtturm?
ja osobiście używam kart Optima Grande M20K na holdery firmy Leuchtturm, może nie są najtańsze ale sprawdzają mi sie bez zarzutu
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

Awatar użytkownika
Jacco
Posty: 24
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:53

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Jacco » 30 kwie 2019, 22:54

Gaszpar pisze:
30 kwie 2019, 21:55
a to nie jest to że karty Optima firmy Leuchtturm?
Masz rację, sprawdziłem tak właśnie jest.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Przechowywanie monet

Post autor: meszuzel » 01 maja 2019, 12:21

W tym momencie w zasadzie każdy rodzaj będzie dobry, .. no pomijając już chińską tandetę. Będzie tylko różnica w wykonaniu i warto jednak kierować się w tym przypadku jakością. Nie ma sensu aby po kilku czy kilkunastu latach wymieniać na nowe, bo w starych kartach folia nie jest już tak przejrzysta jak w nowych.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Gaszpar » 01 maja 2019, 12:28

meszuzel pisze:
01 maja 2019, 12:21
W tym momencie w zasadzie każdy rodzaj będzie dobry, .. no pomijając już chińską tandetę. Będzie tylko różnica w wykonaniu i warto jednak kierować się w tym przypadku jakością. Nie ma sensu aby po kilku czy kilkunastu latach wymieniać na nowe, bo w starych kartach folia nie jest już tak przejrzysta jak w nowych.
Dlatego ja używam Leuchtturma - cena troche wyższa ale jakośc lepsza
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Przechowywanie monet

Post autor: meszuzel » 01 maja 2019, 12:44

Osobiście korzystam jeszcze z takich jak ten na fotce niżej, co prawda na fotce jest na banknoty, ale mają na holdery i kieszonki na monety również. Typ Royal ze złotymi okuciami - po prostu szpan :D ale wykonanie jest ok, i nie mam zastrzeżeń.
midi manufaktura ROYAL.jpg
midi manufaktura ROYAL.jpg (24.58 KiB) Przejrzano 14692 razy
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

ODPOWIEDZ