Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Awatar użytkownika
yakuzza
Posty: 100
Rejestracja: 12 sie 2021, 10:15

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: yakuzza » 27 paź 2021, 20:33

Hehe okay.

Ja za to mogę opisać moje eksperymenty pseudo-chemiczne. Otóż zachęcony artykułem na blogu Zbierajmymonety zakupiłem opisywany tam środek chemiczny. Niedawno też nabyłem monetę z brązu w pięknym stanie ale z jedną brzydką zieloną plamą. Pomyślałem, że potrenuję trochę reakcje chemiczne na tańszych monetach i zbadam jak sprawdzi się ten środek na podobną plamę. Do eksperymentu wybrałem brytyjskie half penny z 1953 (brąz). Moneta oryginalnie posiadała głęboki ciemno-brązowy kolor. Wstawię zdjęcia awersu z plamką przy X w "REX".

Wczoraj wieczorem nastawiłem roztwór 1/4 łyżeczki (miarka) na 20 ml wody demineralizowanej i zanurzyłem w niej monetę. Dziś, po około 21 godzinach moczenia, umył ja i wysuszyłem. Nie było tu nic mechanicznego czyszczenia. Zrobiłem zdjęcia umytej monety obok drugiej w prawie identycznym stanie jak ta przed myciem. Kontrast jest słabszy i głębia kolorów też na tym zdjęciu, ale ogólnie widac różnicę. Zielona plamką zniknęła, moneta nabrała jaśniejszego odcinania i wyłonił się żółtawy kolor. Wizerunek króla nabrał trochę "błysku" oraz odsłoniło się troszkę lustra menniczego (jeśli dobrze interpretuję to co widzę).

Ogólnie, stan monety po zabiegu oceniam na dobry. Oryginalny kolor właściwie mi nie przeszkadzał, ale teraz moneta wydaje się bardziej czytelna, zniknęły zabrudzenia przy literach i stały się one jakby wyraźniejsze. Nadal widaczny jest ciemniejszy nalot w tle liter i bliżej zakamarków. Postanowiłem zostawić monetę w roztworze do jutra rana by sprawdzić czy proces chemiczny jeszcze będzie zachodził.

Jutro może uda mi się zrobić lepsze zdjęcia by pokazać bardziej realistyczne kolory.
Załączniki
20211027_181243.jpg
Dla formalności porównanie rewersu.
20211027_181200.jpg
Moneta z prawej po 21h kąpieli (lewa dla porównania)
20211026_203937.jpg
Moneta przed myciem z zieloną plamką przy X.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 28 paź 2021, 09:29

Ten brud o którym wspominasz, bez kłopotu poradzi sobie z nim np. szare mydło, ale nie będzie ingerowało w patynę. Moneta po prawej wygląda w mojej ocenie znacznie gorzej niż ta z lewej.
Warto zapisać sobie wyniki takich eksperymentów, chyba, ze masz dobrą pamięć. :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Morgon » 28 paź 2021, 16:51

Wygląda jakby wytrawiło jej powierzchnię.
Naprawdę trzeba aż tak długo trzymać w chemii? Co to w ogóle za środek?

Awatar użytkownika
yakuzza
Posty: 100
Rejestracja: 12 sie 2021, 10:15

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: yakuzza » 28 paź 2021, 20:57

Na zdjęciu poniżej lepiej widać różnicę w kolorze. To zdjęcie zrobiłem po około 33 godzinach. Na żywo moneta wygląda o wiele lepiej niż na zdjęciu ale po drugiej sesji moczenia chyba faktycznie straciła trochę blasku. Na zdjęciach mocno wyeksponowane są rysy (na obu monetach) których gołym okiem tak bardzo nie widać. Również nowy kolor jest trudny do opisania, bo fotka nie oddaje go dobrze. Kolor jakby jasnego złota się zrobił. Teraz widzę, że trzeba było wyciągać monetę częściej i sprawdzać efekt kąpieli.
Użyty środek to cytrynian sodu (techniczny).
Załączniki
20211028_083436.jpg

kamilk
Posty: 226
Rejestracja: 02 paź 2019, 17:01

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: kamilk » 28 paź 2021, 23:22

Szczerze to ta z prawej bardziej mi się podoba

Dodano po 36 sekundach:
Przepraszam z lewej...

bulecznik
Posty: 41
Rejestracja: 14 sie 2019, 18:03

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: bulecznik » 15 sty 2022, 11:19

Ja w najbliższym czasie pierwszy raz w swoim życiu będę delikatnie czyścił monetę.
Jest to moneta aluminiowa PRL (Rybak 58) Monetę nabyłem nie dawno w niskiej cenie jednak i tak było by mi szkoda zniszczyć całkowicie tą monetę bo nie jest taka zła. Zostawił bym to co na niej jest jednak w miejscu gdzie jest nalot i jest go więcej już są lekkie dziurki więc nie wiem co to za nalot ale jeśli tak działa na monetę to ją zapewne będzie dalej niszczył i chciał bym się go pozbyć lub ewentualnie zabezpieczyć monetę.
Wrzucam zdjęcie, moneta na żywo wygląda gorzej niż na fotografii, nalot jest ciemniejszy i w 2 miejscach perforuje/koroduję, druga strona monety podobnie. Co to jest nie mam pojęcia, na pewno nie zwykły brudek.
Macie jakieś rady jak postąpić z aluminium aby perforacje nadal nie postępowały? Już co nie co czytałem i oglądałem jednak większość tyczy się innych typu metali nie aluminium.
Załączniki
rybb.jpg

Awatar użytkownika
umcia_ciumcia
Posty: 49
Rejestracja: 30 lip 2021, 07:39

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: umcia_ciumcia » 15 sty 2022, 12:23

Witam. Według mnie tylko woda, szare mydełko i aceton techniczny. To co masz na monecie to korozja- jeśli ją usuniesz pozostaną wżery i odbarwienia. woda i mydełko zostawić na 30 min. Potem ewentualnie lupa 30x, zaostrzona wykałaczka i możesz próbować bardzo delikatnie troszkę korozji zeskrobać. Potem jeszcze raz umyć, w aceton i tyle.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 15 sty 2022, 23:12

Całkiem ładny detal, ale moneta była przechowywana w kiepskich warunkach stąd te uszkodzenia. Ja ją zaczniesz szorować to usuniesz te plany, ale wżery pozostaną. To co obecnie możesz zrobić to w zasadzie zastosować się do powyższego postu. Tym samym zabezpieczysz monetę. Dodatkowo delikatnie powinna nabrać pewnego rodzaju świeżości. Natomiast stałe uszkodzenia pozostaną i nic na to nie poradzisz.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

bulecznik
Posty: 41
Rejestracja: 14 sie 2019, 18:03

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: bulecznik » 15 sty 2022, 23:57

Dzięki za odpowiedzi. Wcześniej zamówiłem dwa płyny do mycia, nie znałem sposobu z mydłem i acetonem.
Pierwszy to Płyn do czyszczenia monet uniwersalny - Leuchtturm
A drugi to Płyn do czyszczenia monet - LIMPINOX

Bardziej myślałem o zastosowaniu tego pierwszego.
Co myślicie?

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: brodacz » 16 sty 2022, 08:12

Spróbuj każdej z metod bo mogą zadziałać inaczej. Jesli nie przyniosą oczekiwanych rezultatów to przebarwienia możesz też wacikiem z octem potraktować. Kwas solny 90% pożera rybaka w 7minut, więc ocet 10% ma więcej czasu by się wykazać.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 16 sty 2022, 11:33

bulecznik pisze:
15 sty 2022, 23:57
Dzięki za odpowiedzi. Wcześniej zamówiłem dwa płyny do mycia, nie znałem sposobu z mydłem i acetonem.
Pierwszy to Płyn do czyszczenia monet uniwersalny - Leuchtturm
A drugi to Płyn do czyszczenia monet - LIMPINOX
Mydło zmyje Ci stałe zabrudzenia, natomiast aceton to środek odtłuszczający, on raczej nic nie zmieni na monecie, ale nie zaszkodzi.
Osobiście nie mam wielkiego doświadczenia w maltretowaniu monet z aluminium więc wiele nie jestem w stanie doradzić. Natomiast jeśli jest dedykowany do monet aluminiowych płyn od leuchttruma to możesz zastosować, natomiast nie korzystałbym z limpoxa. To środek przewidziany bardziej do monet srebrnych, jak się zachowa z aluminium nie wiem.
W każdym razie nie próbuj w mechaniczny sposób to usuwać, w sensie szorować, bo usuniesz te plamy, ale pozostaną rysy i moneta bardziej straci. Widać na niej resztki blasku menniczego i szkoda go stracić.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

bulecznik
Posty: 41
Rejestracja: 14 sie 2019, 18:03

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: bulecznik » 17 sty 2022, 22:07

Mydło nic nie poradziło na te plamy niestety. Próbowałem patyczkiem do uszu wcierać i trochę moczyć w wodzie z mydłem, jednak nie widać zmian w monecie. Teraz spróbuję z płynem Leuchtturm. Jak to nie pomoże to albo sobie odpuszczę i zostawię już jak jest albo użyję LIMPINOX ale nie wiem czy już nie za mocne i nie zniszczy monety.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 18 sty 2022, 13:16

Jak już jesteś tak zdecydowany to rób fotki i zamieść na forum. To bedzie dobry materiał badawczy. Tylko prośba aby fotki była jak najlepsze :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

bulecznik
Posty: 41
Rejestracja: 14 sie 2019, 18:03

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: bulecznik » 18 sty 2022, 18:42

Za późno. Przetestowałem już i Leuchtturm i Limpinox bez rozcięczania z próbami szorowania zabrudzeń. Nie pomogło nic. Zabrudzenia nadal są reszta trochę więcej blasku ma więc w sumie te plamy odznaczają się odrobinę bardziej. Wypłukałem w wodzie, osuszyłem i zostawiam już jak jest.
Szkoda monety bo gdyby nie te plamy była by piękna. Może to już skorodowana wierzchnia warstwa alu i nic się nie da zrobić. Teraz będzie w suchych warunkach dobrze przechowywana to być może już się nie będzie rozszerzać problem.

Awatar użytkownika
The Method
Posty: 346
Rejestracja: 18 maja 2021, 19:37

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: The Method » 28 sty 2022, 13:18

Jak czyścicie monety z PRL-u, które mają w stopie zawarte srebro jak na przykład XXX lecie PRL, które były w obiegu, mają małe, czarne klejące przybrudzenia czy nalot i są zmatowione?Chodzi mi o metody mało inwazyjne, ale sama woda raczej nie wystarczy.
***

ODPOWIEDZ