LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: ORT » 01 lut 2021, 13:29

Nie wiem czy taki wątek był, jeśli tak to proszę wykasować, jeśli nie to fajnie żeby się znalazł bo literatura to ważna część numizmatyki - jeśli nie najważniejsza. Proponuję aby t był zbiorczy wątek dla wszystkich którzy chcą dowiedzieć się o nowościach wydawniczych lub poszukujący literaturę na interesujący temat.

Ja dziś otrzymałem pocztą Katalog Półtoraków Wazów autorstwa Adam Górceckiego. Narazie poza ogólnym przejrzeniem nie zagłębiałem się w treść więc i nie za wiele mogę powiedzieć. Jedyne co to narazie widzę tylko kilka minusów pod kątem warstwy graficznej (skład do druku, czytelność) samego wydawnictwa na co jestem dość wyczulony, ale to chyba ale to chyba przypadłość większości polskich katalogów specjalistycznych dot. monet, gdzie trzeba być naprawdę specjalista żeby umieć się sprawnie poruszać.

Pod kątem merytorycznym zapewne wartościowe wydawnictwo, ale tak jak pisałem coś więcej będę w stanie napisać jak przetestuję do "na żywym materiale" tzn. sprawdzając z katalogiem swoją kolekcję półtoraków.
Załączniki
20210201_115437-(1).jpg
20210201_115428-(1).jpg
20210201_115412-(1).jpg
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
DagonX
Ekspert
Posty: 143
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:12

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: DagonX » 01 lut 2021, 21:19

ORT pisze:
01 lut 2021, 13:29
Nie wiem czy taki wątek był, jeśli tak to proszę wykasować, jeśli nie to fajnie żeby się znalazł bo literatura to ważna część numizmatyki - jeśli nie najważniejsza. Proponuję aby t był zbiorczy wątek dla wszystkich którzy chcą dowiedzieć się o nowościach wydawniczych lub poszukujący literaturę na interesujący temat.
Takie zbiorcze wątki w mojej ocenie trochę mijają się z celem. Po prostu przy różnych, w tym przypadku książkach, w którymś momencie będzie cokolwiek znaleźć odnosnie konkretnej, interesującej nas pozycji. Lepiej zakładać osobne wątki dla każdej opisywanej książki, a tutaj stworzyć jakąś listę z podziałem np. na epoki, nominały, whatever i wstawiać linki do poszczególnych wątków.

DagonX 8-)
Zapraszam na mojego bloga:
https://zastepczy.wordpress.com/

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: ORT » 01 lut 2021, 23:16

DragonX zgadzam się z Tobą, w sumie masz rację po kilku stronach zrobi się burdel.

Proponuje zatem i tu apel do kolegów administratorów, żeby może w każdej kategorii (Polska Królewska, PRL II RP) podpiąć u góry temat traktujący o literaturze danego okresu?
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5451
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: meszuzel » 02 lut 2021, 09:05

Tak sobei myślę, że może być w tym miejscu, tylko zrobimy spis treści w pierwszym poście z linkiem. Wtedy nawigacja nie powinna sprawiać kłopotów.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

GNDMpl
Posty: 45
Rejestracja: 11 gru 2019, 22:37

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: GNDMpl » 03 lut 2021, 16:55

Witam
Przygotowaliśmy film na temat literatury numizmatycznej - zapraszamy.

GNDM.pl

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2556
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: Mad_Tiger » 03 lut 2021, 17:23

GNDMpl pisze:
03 lut 2021, 16:55
Witam
Przygotowaliśmy film na temat literatury numizmatycznej - zapraszamy.
Poprawiłem link aby wyświetlało się bezpośrednio na forum.
ORT pisze:
01 lut 2021, 23:16
Proponuje zatem i tu apel do kolegów administratorów, żeby może w każdej kategorii (Polska Królewska, PRL II RP) podpiąć u góry temat traktujący o literaturze danego okresu?


Tak, proponuję aby każda pozycja literatury miała swój własny temat. W takim temacie będzie można dyskutować, zadawać pytania itp.

A jak będzie odpowiednio dużo tematów można podpiąć na początku działu wątek z bibliografią wątków z podziałem na na różne kategorie :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3114
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: repek20 » 03 lut 2021, 17:30

"Parchimowiczu! Gdzie jesteś?" :lol:

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: Grześ » 03 lut 2021, 20:55

Tutaj, w kruszcach.
Liściom R-ki nadaje.
Ten cały biały będzie R1

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: ORT » 03 lut 2021, 23:23

Drodzy administratorzy temat na serio ważny i trzeba się zastanowić jak to zrobić, zęby to wszystko miało ręce i nogi - ja osobiście proponuję, żeby w każdy dziale (ogólne, III RP, PRL i IIRP Polska Królewska), podpiąć u góry wątek dot. literatury. Jak będzie zainteresowanie tematem to będziemy się zastanawiali jak to ucywilizować.

A wracając jednym zdaniem do literatury - głównie specjalistycznej literatury obecnie wydawanej. Ubolewam bardzo, że w 90% autorzy skupiają się na kwestii merytorycznej a kwestie edycji czy grafiki totalnie mają w poważaniu. Nie będę przytaczał przykładów, bo to nie o to chodzi, żeby kogoś punktować, ale w ciągu ostatniego miesiąca zakupiłem 4 tzw. specjalistyczne katalogi i niestety każdy z nich pod kątem składu do druku, grafiki i edycji wychodzi naprawdę marnie. W jednym wypadku to żałuję wydanych pieniędzy bo stopień skomplikowania + strona graficzna tak skutecznie mnie zniechęciły, że chyba długo jeszcze nie zajrzę do niego.

Zaraz się pojawią pewnie głosy typu to wydaj lepsza książkę - tak się składa, że pracuję nad nazwijmy to popularnonaukowym wydawnictwem numizmatycznym, które ujrzy światło dzienne za kilka miesięcy i mam nadzieję, że spełni oczekiwania zarówno merytoryczne jak i estetyczne. Każdy jest od czegoś i ja zajmuję się stroną merytoryczną, ale już kwestie grafiki i edycji oddaję mądrzejszym w tej kwestii od siebie. Czasem naprawdę warto zapłacić kilka złotych, ale mieć i wydać książkę na miarę edycji i składu XXI wieku.

... już widzę ile hejtu pójdzie po tym wpisie :)
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3054
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: mmz » 03 lut 2021, 23:43

Literatura, czy makulatura? Oto jest pytanie
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5451
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: meszuzel » 05 lut 2021, 13:24

Temat później uporządkuję, a na chwilę obecną niechaj będzie to miejsce do ustalenia pewnych ram jak to ma wyglądać.
Jeśli ktoś ma pomysł w jaki sposób zebrać / uporządkować literaturę to proszę pisać tutaj.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
DagonX
Ekspert
Posty: 143
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:12

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: DagonX » 05 lut 2021, 13:53

Wg mnie:
- każdy opis, czy recenzja książki jako osobny temat,
- na górze działu "Vademecum" przypięty post z linkami do wszystkich w/w tematów z podziałem na epoki/działy/alfabetycznie.

Ewentualnie utworzenie nowego działu w ramach "Przybornika" poświęconego wyłacznie literaturze.

DagonX 8-)
Zapraszam na mojego bloga:
https://zastepczy.wordpress.com/

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: turysta » 05 lut 2021, 14:06

ORT pisze:
03 lut 2021, 23:23
W jednym wypadku to żałuję wydanych pieniędzy bo stopień skomplikowania + strona graficzna tak skutecznie mnie zniechęciły, że chyba długo jeszcze nie zajrzę do niego.
Można prosić o podpowiedz jaki katalog według pana omijać szerokim łukiem?

Jazon
Posty: 160
Rejestracja: 22 kwie 2019, 23:36

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: Jazon » 05 lut 2021, 15:21

DagonX pisze:
05 lut 2021, 13:53
Wg mnie:
- każdy opis, czy recenzja książki jako osobny temat,
- na górze działu "Vademecum" przypięty post z linkami do wszystkich w/w tematów z podziałem na epoki/działy/alfabetycznie.

Ewentualnie utworzenie nowego działu w ramach "Przybornika" poświęconego wyłacznie literaturze.

DagonX 8-)
no tak tylko najpierw ktos te tematy musi tworzyc i te recenzje napisac, tak zakladanie specjalnie nowch teamatow tylko po to zeby podlinkowac do glownego, nie ma sensu. Na starym forum byl temat o identycznej nazwie jak ten i przez wiele lat uzbiero sie tam moze raptem 20 stron, z czego ilosc wartowsciowych postow byla znikoma, wiec nie ma co przesadnie kombinowac. Mozna poprostu pisac tutaj o literaturze jak sie zrobi jakas ciekawa dyskusja o konkretnej ksiazce to stworzyc osobny temat i tam przeniesc posty.

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Post autor: turysta » 07 lut 2021, 01:57

Wreszcie znalazłem chwile ;) żeby zobaczyć ten filmik. Myślę że jest jednym z lepszych na kanale GNDM a sam pan Marciniak jest znakomitym gawędziarzem. Ale osobiście nie zgadzam się z jednym - katalogi aukcyjne...
Katalogi aukcyjne są bardzo niebezpieczne gdyż są niczym innym jak ofertą handlową i mają jedną zasadniczą wadę.Tworzą precedens jeśli wśród oferty prześlizgnie się falsyfikat...W ostatnich latach widziałem już tyle nienotowanych unikatów do których zamiast podchodzić jak do jeża wrzuca się je na rynek i do katalogów,które są później powielane.Falsyfikat który ma notowanie aukcyjne i notowanie katalogowe przestaje być falsem w świadomości wielu zbieraczy...
Trzymam kciuki żeby najpóźniej w przyszłym roku pojawił się katalog o którym pan wspominał.Taki Kopicki w pigułce :)

ODPOWIEDZ