Inwestuj w ETF-y

Dyskusje o wszystkim, bez polityki
Awatar użytkownika
gladiq
Posty: 442
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:31

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: gladiq » 03 kwie 2020, 21:39

Przecież macie ETF-a zabezpieczonego w 100 % fizykiem. Jakoś ZKB Zurich .... coś podobnego. W exante zakładacie konto, wpłacacie min 10 000 EUR by mieć polskiego opiekuna i jazda. :)

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: flex » 03 kwie 2020, 22:55

Tak jak Revolut uruchomił "inwestowanie" w bitcoina? :lol:
Możesz u nich kupić i tylko u nich sprzedać. Bo to elektroniczny "papierek" na bitcoina.
I z tego co piszą w necie osoby które skorzystały, ceny odkupu różniły się od kursu bitcoina na innych giełdach. Czasem znacząco. Coś podobnego do ETF tajny..
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2830
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: brodacz » 03 kwie 2020, 23:03

Nie sprawdzałem, bo kryptowaluty to dla mnie taki sam shit jak ETF, jednak z czystej ciekawości warto wiedzieć. Osobiście żałuję ,że nie miałem łatwego dostępu do papierowego srebra gdy wyświetliła się przed kilkoma tygodniami cena 47,50 zł za oz. Dziś byłbym 25% do przodu bo takiej okazji bym nie przepuścił. Domyślam się, że i na złotych opcjach będą kosić za łatwość dostępu, ale lepiej taką możliwość posiadać niż żałować, że coś umknęło.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

mirasza
Posty: 55
Rejestracja: 14 cze 2019, 13:18

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: mirasza » 03 kwie 2020, 23:09

Niestety u nas jest problem z dostępnością tego typu narzędzi, nad czym sam ubolewam. Jakby ktoś wystartował ze sprawnym portalem dla drobnicy (to o nas!) to mógłby być hit. Ale dziś, nie za rok. Exante i 10k E to sporo. Nie każdy chce tyle przeznaczyć na spekulacje ;)

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: flex » 03 kwie 2020, 23:27

brodacz pisze:
03 kwie 2020, 23:03
Nie sprawdzałem, bo kryptowaluty to dla mnie taki sam shit jak ETF, jednak z czystej ciekawości warto wiedzieć. Osobiście żałuję ,że nie miałem łatwego dostępu do papierowego srebra gdy wyświetliła się przed kilkoma tygodniami cena 47,50 zł za oz. Dziś byłbym 25% do przodu bo takiej okazji bym nie przepuścił. Domyślam się, że i na złotych opcjach będą kosić za łatwość dostępu, ale lepiej taką możliwość posiadać niż żałować, że coś umknęło.
I właśnie dlatego warto mieć info i taką możliwość inwestycji.
BTW Kraj ETFu już nie przeszkadza gdy zysk to 25% albo wiecej? :twisted:
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
tonyxxl
Posty: 959
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:17

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: tonyxxl » 04 kwie 2020, 06:40

Poczytałem o tym ETF Sprott'a.
Powiem krótko: 1000 uncji (co jest minimum co można zarzadać w fizyku) to za mało żeby się opłacało to zaczynać.
Przeliczaja 100% jednostek po wartości netto (czyli potracaja kanadyjski podatek, różny, ale ok 20%) i z ta suma zczynmy procedurę dostawy na która składa się szereg opłat i kosztów, niestety nie doczytałem ile one wynosza, bo tego nie ma w prospekcie.
Na to składaja się:
-wydatki związane z realizacją wykupu i odpowiednie koszty dostawy,
-w tym obsługę zawiadomienia o wykupie,
-dostawę fizycznej sztabki srebra dla jednostek, które są umarzane,
-oraz odpowiednie opłaty naliczane przez Mennicę w związku z takim umorzeniem,
-w tym między innymi opłaty za wykup srebra,
-opłaty za przepakowanie palet
-opłaty administracyjne.
jak ktoś bardzo chce to niech czyta, mi wystarczy żeby uznać, że wolę trzymać np: w szafie.
PS: sorry za ścianę tekstu ale za nic nie mogłem zrobić spoilerów, bo to forum nie obsługuje tego BBCode :cry:
Wyciag z prospektu:

Wymiana jednostek na fizyka(wersja z translatora):


Wykup jednostek zaufania dla fizycznych rzeczowych kruszców srebra, których jednostki zaufania są wymieniane na fizyczne srebro, będzie uprawniony do otrzymania ceny wykupu równej 100% wartości aktywów netto wykupionych jednostek w ostatnim dniu miesiąca, w którym działa NYSE Arca do obrotu za miesiąc, w którym przetwarzane jest żądanie wykupu. Wnioski o umorzenie muszą dotyczyć kwot, które są co najmniej równoważne wartości dziesięciu słupków londyńskiej dobrej dostawy lub integralnej wielokrotności jednego słupka powyżej tego, plus odpowiednie wydatki. „Pasek London Good Delivery” waży od 750 do 1100 uncji troy (około 23 do 34 kilogramów) i zwykle wynosi około 1000 uncji troy. Każda ułamkowa kwota wykupu przekraczająca dziesięć sztabek Dobrej Dostawy w Londynie lub integralną wielokrotność jednego sztabki przekraczającą tę kwotę zostanie wypłacona gotówką według stawki równej 100% NAV takiej nadwyżki. Zdolność podmiotu nieupłacającego do wykupu jednostek zaufania na fizyczną srebrną sztabkę może być ograniczona rozmiarami sztabek londyńskiej dobrej dostawy będących w posiadaniu trustu w momencie wykupu. Jednostki dokonujące wykupu fizycznych sztabek srebra będą odpowiedzialne za wydatki związane z realizacją wykupu i odpowiednie koszty dostawy, w tym obsługę zawiadomienia o wykupie, dostawę fizycznej sztabki srebra dla jednostek, które są umarzane, oraz odpowiednie opłaty naliczane przez Mennicę w związku z takim umorzeniem, w tym między innymi opłaty za wykup srebra, opłaty za przepakowanie palet i opłaty administracyjne. Niezależnie od powyższego podmioty posiadające fundusze utworzone i upoważnione jako przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe („UCITS”) lub w inny sposób zabronione przez ich politykę inwestycyjną, wytyczne lub ograniczenia dotyczące otrzymywania fizycznej sztabki srebra, mogą wykupić jednostki powiernicze wyłącznie za gotówkę. Od momentu powstania 1,218 572 jednostek zaufania zostało zamienionych na fizyczne srebro. - 8 - Posiadacz posiadającej wystarczającą liczbę jednostek, która pragnie skorzystać z przywilejów umorzenia fizycznych sztabek srebra, musi to zrobić, instruując swojego, jej lub jej brokera, który musi być bezpośrednim lub pośrednim uczestnikiem CDS Clearing and Depository Services Inc. („CDS”) lub The Depozytariusz Trust Company („DTC”) w celu dostarczenia agentowi transferowemu Trustu, TSX Trust Company, w imieniu podmiotu posiadającego certyfikat na piśmie („Srebrny komunikat o wykupie”) o zamiarze podmiotu dokonującego umorzenia jednostki zaufania w odniesieniu do fizycznego srebra kruszcowego (agent transferowy może bezpośrednio akceptować żądania umorzenia. Patrz „Zwolnienia i zatwierdzenia”). Jeśli posiadacz rachunku chce wykupić jednostki zaufania w kruszcu, a taki posiadacz trzyma swoje, jej lub jego jednostki za pośrednictwem systemu bezpośredniej rejestracji („DRS”), posiadacz musi najpierw złożyć wniosek, a następnie otrzymać certyfikat jednostki zaufania, zanim przystąpi do odkupienia proces. Agent transferowy musi otrzymać Srebrne Zawiadomienie o wykupie nie później niż o godz. 16:00 czasu Toronto, 15 dnia miesiąca, w którym Przetwarzanie Srebrnego Zawiadomienia zostanie przetworzone, a jeśli taki dzień nie jest dniem roboczym, wówczas następnego dnia, który jest dniem roboczym. Wszelkie zawiadomienia o odkupieniu srebra otrzymane po tym czasie będą przetwarzane w następnym miesiącu. Każde Zawiadomienie o Odkupieniu Srebra musi zawierać ważną gwarancję podpisu, aby być uznane przez Trust za ważne. Fizyczne srebro w sztabach otrzymane przez posiadacza w wyniku odkupienia jednostek zaufania zostanie dostarczone przez opancerzonego przewoźnika zgodnie z instrukcjami dostarczenia dostarczonymi przez zarządzającego do podmiotu zarządzającego, pod warunkiem, że instrukcje dostawy są akceptowane przez przewoźnika z transportem opancerzonym. Fizyczne srebro w sztabach dostarczone do instytucji znajdującej się w Ameryce Północnej, upoważnionej do przyjęcia i posiadania sztabek Dobrej Dostawy w Londynie, prawdopodobnie utrzyma swój status Dobrej Dostawy w Londynie, będąc pod nadzorem takiej instytucji; fizyczna srebrna sztaba dostarczona zgodnie z instrukcją dostarczenia przez posiadacza do miejsca przeznaczenia, innej instytucji w Ameryce Północnej upoważnionej do przyjmowania i przechowywania sztabek Dobrej Dostawy w Londynie, nie będzie już uważana za dobrą dostawę po otrzymaniu przez posiadacza. Opancerzony przewoźnik usług transportowych otrzyma fizyczną srebrną sztabkę w związku z umorzeniem jednostek zaufania około 10 dni roboczych po zakończeniu miesiąca, w którym przetwarzane jest powiadomienie o umorzeniu.[/code]

Wymiana jednostek oryginał po angielsku:
Redemption of Trust Units for Physical Silver Bullion
Unitholders whose trust units are redeemed for physical silver bullion will be entitled to receive a redemption price
equal to 100% of the NAV of the redeemed units on the last day of the month on which NYSE Arca is open for trading for
the month in respect of which the redemption request is processed. Redemption requests must be for amounts that are at least
equivalent to the value of ten London Good Delivery bars or an integral multiple of one bar in excess thereof, plus applicable
expenses. A “London Good Delivery bar” weighs between 750 and 1,100 troy ounces (approximately 23 to 34 kilograms)
and usually are approximately 1,000 troy ounces. Any fractional amount of redemption proceeds in excess of ten London
Good Delivery bars or an integral multiple of one bar in excess thereof will be paid in cash at a rate equal to 100% of the
NAV of such excess amount. The ability of a unitholder to redeem trust units for physical silver bullion may be limited by
the sizes of London Good Delivery bars held by the Trust at the time of redemption. A unitholder redeeming units for
physical silver bullion will be responsible for expenses in connection with effecting the redemption and applicable delivery
expenses, including the handling of the notice of redemption, the delivery of the physical silver bullion for units that are
being redeemed and the applicable fees charged by the Mint in connection with such redemption, including but not limited to
silver storage redemption fees, pallet repackaging fees and administrative fees.
Notwithstanding the foregoing, unitholders that are constituted and authorized as Undertakings for Collective
Investments in Transferable Securities (“UCITS”) or are otherwise prohibited by their investment policies, guidelines or
restrictions from receiving physical silver bullion may only redeem trust units for cash.
Since inception, 1,218,572 trust units have been redeemed for physical silver bullion.
- 8 -
A unitholder that owns a sufficient number of units who desires to exercise redemption privileges for physical silver
bullion must do so by instructing his, her or its broker, who must be a direct or indirect participant of CDS Clearing and
Depository Services Inc. (“CDS”) or The Depository Trust Company (“DTC”), to deliver to the Trust’s transfer agent, TSX
Trust Company, on behalf of the unitholder a written notice (the “Silver Redemption Notice”) of the unitholder’s intention to
redeem trust units for physical silver bullion (the transfer agent is permitted to directly accept redemption requests. See
“Exemptions and Approvals”). If a unitholder desires to redeem trust units for bullion, and such unitholder holds his, her or
its units through the direct registration system (“DRS”), the holder first has to request and then receive a trust unit certificate
before engaging in the redemption process. A Silver Redemption Notice must be received by the transfer agent no later than
4:00 p.m., Toronto time, on the 15th day of the month in which the Silver Redemption Notice will be processed or, if such
day is not a business day, then on the immediately following day that is a business day. Any Silver Redemption Notice
received after such time will be processed in the next month. Any Silver Redemption Notice must include a valid signature
guarantee to be deemed valid by the Trust.
Physical silver bullion received by a unitholder as a result of a redemption of trust units will be delivered by
armoured transportation service carrier pursuant to delivery instructions provided by the unitholder to the Manager, provided
that the delivery instructions are acceptable to the armoured transportation service carrier. Physical silver bullion delivered to
an institution located in North America authorized to accept and hold London Good Delivery bars will likely retain its
London Good Delivery status while in the custody of such institution; physical silver bullion delivered pursuant to a
unitholder’s delivery instruction to a destination other an institution located in North America authorized to accept and hold
London Good Delivery bars will no longer be deemed London Good Delivery once received by the unitholder. The armoured
transportation service carrier will receive physical silver bullion in connection with a redemption of trust units approximately
10 business days after the end of the month in which the redemption notice is processed.

Cały prospekt:
https://sprott.com/media/1451/pslv-prospectus-en.pdf

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: Grześ » 04 kwie 2020, 06:53

Czyli miałem rację
Grześ pisze:
03 kwie 2020, 13:36
@ Flex
Bzdura !
Z żadnego ETF nie wyjmiesz ich zabezpieczenia.
Chyba że mają nadmiar i po cenach rynkowych z vatem i innymi pierdołami.
Nie ma srebra za free.
:lol:
Zycie.

Awatar użytkownika
tonyxxl
Posty: 959
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:17

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: tonyxxl » 04 kwie 2020, 07:38

Takie coś jeszcze:
"Od momentu powstania 1,218 572 jednostek zaufania zostało zamienionych na fizyczne srebro."

aktualnie fundusz ma sprzedane ok 178 mln jednostek tego trust'u.
Chętni do wybrania fizyka wymienili ok 1,2 mln jednostek na fizyczne srebro w całej historii funduszu czyli od końcówki 2010r.
Czyli ok 0,7% udziałów...faktycznie mało.
99,3% nawet nie ma zamiaru tego ruszać.
Może to i jest jakieś dodatkowe zabezpieczenie, bo niby metal leży w RCM, ale to zabawa dla dużych chłopców z City co mieszaja codziennie kup/sprzedaj.
Bez ilości idacych w naprawdę grube tysiace uncji, nie widzę sensu zawracać sobie nimi gitarę.
Masz kilkaset uncji, kup sejf albo zakop w ogródku, taniej i bezpieczniej.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2830
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: brodacz » 04 kwie 2020, 08:13

flex pisze:
03 kwie 2020, 23:27
BTW Kraj ETFu już nie przeszkadza gdy zysk to 25% albo wiecej? :twisted:
Nigdzie nie napisałem, że Szwajcaria mi przeszkadza. Nawet ją lubię, pomimo, że w Zurychu (dziwnie się to pisze po polsku) zjadłem najdroższy posiłek w życiu, czyli jajko smażone z tostem i wodą za 100 zł. Ale lotniska rządzą się własnymi prawami. Odniosłem się jedynie do sugestii, że to "bezpieczne miejsce" do przechowywania finansów.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
yeti
Posty: 277
Rejestracja: 03 sie 2019, 13:40

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: yeti » 04 kwie 2020, 12:31

O ile w normalnych czasach inwestowanie w papierowe metale mnie też chodziło po głowie, to obecnie i w najbliższej przyszłości na normalność się nie zanosi. Więc poważnie trzeba brać pod rozwagę ryzyko takich inwestycji. Odradzamy(w większości) zakupy fizyka z długim terminem dostawy, a przecież papier to jeszcze większe ryzyko. Jak to ktoś filozoficznie zauważył, pewne są tylko 2 rzeczy-śmierć i podatki.

Onager
Posty: 175
Rejestracja: 31 mar 2019, 20:59

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: Onager » 04 kwie 2020, 13:20

No nie wiem. Jak taka roznica z papierem a fizykiem to ja sie zastanawiam by troche kupic papieru. Trzeba kupowac co jest w dolku. Czekam czego sie dowie grzes po rozmowie z tajnym. Tylko ze u niech cena tez nie za ciekawa. Zbyt duza roznica pomiedzy kupna a sprzedaza.

1cltomek
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2019, 20:30

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: 1cltomek » 04 kwie 2020, 17:34

Spekulacyjnie zakupiłem ostatnio tego Sprotta (PSLV). O dziwo jako jeden z nielicznych eteefów dostępny jest w Santanderskim koncie maklerskim.

Awatar użytkownika
Town21
Posty: 201
Rejestracja: 17 maja 2019, 01:00

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: Town21 » 04 kwie 2020, 23:52

Ja tam z ZKB zadowolony jestem 6000zł zysku w tydzień... na 40 centowej różnicy a ORGR na wykresie widac już bardzo wyraźnie... Może i srebro "realne" nie jest ale profit jak najbardziej realny...
Załączniki
etf.png

Awatar użytkownika
tonyxxl
Posty: 959
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:17

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: tonyxxl » 05 kwie 2020, 00:04

Town21 pisze:
04 kwie 2020, 23:52
Ja tam z ZKB zadowolony jestem 6000zł zysku w tydzień... na 40 centowej różnicy a ORGR na wykresie widac już bardzo wyraźnie...
Jak ci wyśla przelew i będziesz miał na koncie to będziesz miał zysk.
Ja tam widzę "unrealized".
Na razie masz 6k żetonów w grze i pewnie duży apetyt na więcej.
Powodzenia.

Awatar użytkownika
Town21
Posty: 201
Rejestracja: 17 maja 2019, 01:00

Re: Inwestuj w ETF-y

Post autor: Town21 » 05 kwie 2020, 00:10

Insynuujesz, że Interactive Brokers zamierza mnie okraść na 350k PLN ? :)

Wbrew pozorom brokerzy są bezpieczniejsi od banków bo istnieje tam segregacja aktywów...

Niezrealizowany bo pozycja nadal aktywna i za mniej jak 18$ ozt nikt mnie nie zmusi do zamknięcia

Kto wie może udowodnię, że da się zarobić 100% na srebrze w rok...?

Ile to czasu już dyskutujemy na temat ceny i współczynników?

Mówiłem, że XAUXAG dojdzie na 100% do poziomu 100... Poczekałem kilka lat i sie doczekałem. Zrobiłem tak jak mówiłem...

Więcej wiary przyjaciele !

ODPOWIEDZ