Szkodliwe praktyki Allegro

Dyskusje o wszystkim, bez polityki
Kolekcjoner
Posty: 331
Rejestracja: 16 maja 2020, 17:00

Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: Kolekcjoner » 03 lut 2021, 12:47

Jest już co prawda wątek dotyczący zmian regulaminów, ale są tam również poruszane tematy wrednych zachowań Allegro (np. zwiększona prowizja za wyróżnienie, za co i tak się wcześniej płaci). Proponuję wymieniać się w tym wątku doświadczeniami.

Zacznę od mojego problemu z Allegro, który mnie zainspirował do założenia wątku. Mamy taki case:
1. Wchodzimy na Allegro, chcemy sprzedać np. tubę menniczą. Sprawdzamy sobie opłatę w kalkulatorze, jest to przejrzyście zrobione - w dziale numizmatyka są limity, więc widzimy, że maksymalna prowizja wyniesie 80 zł. OK, no to wystawiamy przedmiot!
2. Menu w prawym górnym rogu - jest opcja wystaw przedmiot. Ale jak ktoś jest spostrzegawczy, to zauważy że "wystaw" jest w sekcji Allegro Lokalnie. No to nie, nie chcę wystawiać na jakimś Allegro Lokalnie - chcę Allegro.
3. Wchodzę zatem w "Moja sprzedaż" na Allegro i tam całe szczęście również jest opcja wystawienia. Co dzieje się po kliknięciu? Użytkownik jest kierowany znowu na Allegro Lokalnie. Graficznie jest to bardzo podobne do zwykłego Allegro, można się nie zorientować. W końcu wystawiamy przedmiot, jesteśmy na Allegro Lokalnie, ale przecież to nadal Allegro, więc chyba wiedzą co robią...
4. Sprzedajemy przedmiot! Pojawia się rachunek za prowizję - prowizja na ponad 200 zł, trzykrotnie wyższa niż wskazywał kalkulator.
5. Idzie reklamacja do Allegro - stanowcza odmowa, prowizja naliczona zgodnie z cennikiem Allegro lokalnie i odpowiedź w dosyć opryskliwym tonie, że trzeba było wystawić na Allegro, bo przecież "w momencie wystawiania klient dokonuje wyboru".

Dla mnie to jest po prostu kpina. Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby jakaś firma prezentowała ceny na stronie, a momencie gdy chcesz skorzystać przekierowywała Cię wręcz przymusowo do innego serwisu, gdzie masz trzykrotnie wyższe opłaty.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: Grześ » 03 lut 2021, 13:05

Na stronie Allegro, po kliknięciu wstaw nową jesteś prowadzony do Allegro lokalne.
Ale możesz wrócić na stare Allegro klikając stary formularz.( to co na zielono)
dotychczasowy formularz.JPG
dotychczasowy formularz
Na Allegro Lokalnie jest złodziejska prowizja 7,8% od wszystkiego.
Kiedyś jakaś firma wystawiła tam monetę za 120 tysięcy.
Opłata ta to nie prowizja od sprzedażny tylko opłata za transakcję.
Kto chce udostępnić dobrodziejstwa Allegro musi się liczyć z opłatami.
OGŁOSZENIA są DARMOWE w 100%
Ostatnio zmieniony 03 lut 2021, 13:06 przez Grześ, łącznie zmieniany 1 raz.

Jazon
Posty: 160
Rejestracja: 22 kwie 2019, 23:36

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: Jazon » 03 lut 2021, 13:06

W allegro lokalnie nie ma limitu prowizji? Trzeba poprostu pamietac przy wystawianiu zeby po prawej stronie kliknac ''Możesz też wystawić przez dotychczasowy formularz'', ale ta opcja tez w koncu zniknie, bo Allegro dazy do tego zeby na glownym byly tylko firmy, a na lokalnie prywatni sprzedawcy.

el-dziubek
Posty: 2738
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: el-dziubek » 03 lut 2021, 13:09

No cóż. Firma tak kieruje kreator, żeby zarobić więcej. Na każdym etapie wystawienia masz jednak możliwość wystawienia w allegro ogólnym. Pretensje można mieć tylko do siebie :) Mnie też kiedyś wkurzyli z podwójną prowizją przy promowaniu aukcji, ale wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem, więc to była droga lekcja. Tak też jest i u Ciebie.
Allegro to prywatny podmiot, który ma zarabiać i tak robi. Dzisiaj wszędzie trzeba uważać, żeby nie dać się wykręcić ;)

Kolekcjoner
Posty: 331
Rejestracja: 16 maja 2020, 17:00

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: Kolekcjoner » 03 lut 2021, 13:11

Jasne, jest odnośnik to zwykłego Allegro, ale jest specjalnie tak zrobiony, żeby do niego nie dotrzeć. Poza tym nie ma tam informacji o wystawianiu na Allegro, przekierowaniu tam - jest informacja o "dotychczasowym formularzu". Zmiana formularza najczęściej oznacza po prostu inną formę graficzną, a nie przekierowanie do innego serwisu z inną polityką prowizyjną. Jak dla mnie sprawa dla UOKiK.

Kolekcjoner
Posty: 331
Rejestracja: 16 maja 2020, 17:00

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: Kolekcjoner » 03 lut 2021, 13:13

el-dziubek pisze:
03 lut 2021, 13:09
No cóż. Firma tak kieruje kreator, żeby zarobić więcej. Na każdym etapie wystawienia masz jednak możliwość wystawienia w allegro ogólnym. Pretensje można mieć tylko do siebie :) Mnie też kiedyś wkurzyli z podwójną prowizją przy promowaniu aukcji, ale wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem, więc to była droga lekcja. Tak też jest i u Ciebie.
Allegro to prywatny podmiot, który ma zarabiać i tak robi. Dzisiaj wszędzie trzeba uważać, żeby nie dać się wykręcić ;)
Czy mogłem wystawić przez "dotychczasowy formularz"? Tak.
Czy Allegro powinno przekierowywać do innego serwisu z innymi prowizjami? Czy powrót do zwykłego Allegro i innych prowizji powinien nazywać się "dotychczasowy formularz"? No zlituj się...

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: Grześ » 03 lut 2021, 13:16

@Kolekcjoner
I takim logicznym myśleniem się z tobą zgadzam.
Może kara 5 baniek uporządkowała by sprawę.

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: flex » 03 lut 2021, 13:17

Też się naciąłem na dodatkowe opłaty przy promocji aukcji. Niestety, trzeba uważać. Teraz jeszcze wprowadzili dodatkowe opłaty gdy ktoś skorzysta ze Smart! na twojej aukcji. 1,99zł za paczkomat.
Z drugiej strony, zbyt dużego wyboru niema. Po prostu zwiększa się cenę o prowizje, koszty wystawiania i inne opłaty.
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

el-dziubek
Posty: 2738
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: el-dziubek » 03 lut 2021, 13:33

Kolekcjoner pisze:
03 lut 2021, 13:13
el-dziubek pisze:
03 lut 2021, 13:09
No cóż. Firma tak kieruje kreator, żeby zarobić więcej. Na każdym etapie wystawienia masz jednak możliwość wystawienia w allegro ogólnym. Pretensje można mieć tylko do siebie :) Mnie też kiedyś wkurzyli z podwójną prowizją przy promowaniu aukcji, ale wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem, więc to była droga lekcja. Tak też jest i u Ciebie.
Allegro to prywatny podmiot, który ma zarabiać i tak robi. Dzisiaj wszędzie trzeba uważać, żeby nie dać się wykręcić ;)
Czy mogłem wystawić przez "dotychczasowy formularz"? Tak.
Czy Allegro powinno przekierowywać do innego serwisu z innymi prowizjami? Czy powrót do zwykłego Allegro i innych prowizji powinien nazywać się "dotychczasowy formularz"? No zlituj się...
Nie mam zamiaru ani trochę bronić tu allegro. Portal od dawna nastawiony jest na dojenie sprzedawców niczym mleczne krowy. Sygnalizuję jedynie, że jak się nie zadba samemu o wszystkie opcje portalu, to automat kieruje na najbardziej korzystne dla firmy opcje, nie dla użytkownika. Tutaj nie widzę podstawy do mieszania urzędów :) Dbają skutecznie o swój interes ;)

Kolekcjoner
Posty: 331
Rejestracja: 16 maja 2020, 17:00

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: Kolekcjoner » 03 lut 2021, 14:06

W mniej oczywistej sprawie udało mi się doprowadzić do postępowania w UOKiK w sprawie dużej firmy AGD, a i rzecznik praw konsumenta skutecznie mediował w mojej konkretnej sprawie, więc te ścieżki działają. I nie chodzi tu o tę kwotę, bo czasem później więcej wyda się na znaczki pocztowe, ale bardzo nie lubię być dymanym.
Wiadomo, że każda firma dba o swój interes, ale może to robić czysto albo kombinując. Allegro zachowuje się jak na monopolistę przystało, a właśnie do takich spraw te urzędy powstały. Zupełnie nie rozumiem pogodzenia się z takimi zachowaniami.

Enso
Posty: 893
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:07

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: Enso » 03 lut 2021, 14:43

flex pisze:
03 lut 2021, 13:17
Też się naciąłem na dodatkowe opłaty przy promocji aukcji. Niestety, trzeba uważać. Teraz jeszcze wprowadzili dodatkowe opłaty gdy ktoś skorzysta ze Smart! na twojej aukcji. 1,99zł za paczkomat.
To 1,99zł jest na Allegro i na Allegro Lokalnie?

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: flex » 03 lut 2021, 14:59

Na Allegro. Na Allegro Lokalnie nie ma Smart! chyba.
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Jazon
Posty: 160
Rejestracja: 22 kwie 2019, 23:36

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: Jazon » 03 lut 2021, 17:38

Enso pisze:
03 lut 2021, 14:43
flex pisze:
03 lut 2021, 13:17
Też się naciąłem na dodatkowe opłaty przy promocji aukcji. Niestety, trzeba uważać. Teraz jeszcze wprowadzili dodatkowe opłaty gdy ktoś skorzysta ze Smart! na twojej aukcji. 1,99zł za paczkomat.
To 1,99zł jest na Allegro i na Allegro Lokalnie?
0,99 jest dla normalnego allegro przynajmniej u mnie(moze firmy placa wiecej) Za rok pewnie podwyzka znowu o 1 zl i tak dalej, a za wszystko i tak zaplaca kupujacy

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3112
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: repek20 » 03 lut 2021, 17:51

@Kolekcjoner
Moim zdaniem nie masz szans tego wygrać.
Wystawiłeś na allegro lokalnie i zapłaciłeś prowizję zgodnie z ich regulaminem.
Szkoda, że nie zajrzałeś wcześniej do tematu o allegro w HP- tam wielokrotnie było wyjaśniane jak wystawić przez allegro.

Allegro już od dłuższego czasu jest bardzo wrogie dla sprzedających, dlatego jeżeli nie muszę to nic tam nie sprzedaję.

Awatar użytkownika
tonyxxl
Posty: 959
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:17

Re: Szkodliwe praktyki Allegro

Post autor: tonyxxl » 09 mar 2021, 18:47

Ja tez dawno nie wystawiałem nic na allegro, i mnie pokarali, bo nie doczytałem, że tam aż taki bandycki haracz mają. Ale już wystarczy.
Kupować zostanie jedynie tam.
Z własnym towarem na OLX zostaję. Gorzej ze srebrem tam ale to już inny temat.
Screenshot_26.png
Screenshot_26.png (19.82 KiB) Przejrzano 3870 razy

ODPOWIEDZ