Pomysł na witrynę

Dyskusje o wszystkim, bez polityki
bulecznik
Posty: 41
Rejestracja: 14 sie 2019, 18:03

Pomysł na witrynę

Post autor: bulecznik » 02 maja 2022, 19:28

Cześć posiadam fajną domenę numizmatyczną i zastanawiam się nad stworzeniem strony na ten temat. Większość portali wygląda jak z lat 90, chciałbym stworzyć coś świeżego wizualnie przynajmniej.
Macie pomysły o czym mogła by być taka strona? Po prostu opisy artykuły ciekawostki? Interesuję się numizmatyką od 1815, wcześniejsze tematy to bardzo niska wiedza z mojej strony.
Myślicie, że tłumaczenie takiej strony na język angielski miało by sens? W sumie kogo interesują rybaki, nikle, sztandary, mapki itp Raczej tylko Polska.
Myślałem też o sklepie anglojęzycznym z Polskimi monetami ale raczej nikogo to nie będzie obchodziło.
Macie jakieś pomysły? Co chcieli byście zobaczyć aby to było w miarę świeże?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5458
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Pomysł na witrynę

Post autor: meszuzel » 03 maja 2022, 11:50

Pomysł może być ciekawy na stronę z artykułami a do tego jeszcze anglojęzyczny. Pytanie tylko czy masz dostatecznie dużo czasu na poświęcenie się temu pomysłowi?
Jak tylko zaczniesz działać podrzuć link, z całą pewnością wpłynie Ci to na liczbę odsłon.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

muffin
Posty: 54
Rejestracja: 19 kwie 2019, 21:17

Re: Pomysł na witrynę

Post autor: muffin » 03 maja 2022, 13:21

Może pan stworzyć mini katalog identyfikacji monet.
np. 10zł Józef Piłsudski
Grupa docelowa:
- kolekcjoner -> cel: chciałby zebrać wszystkie roczniki, ale nie wie kiedy bito monetę.
- Iksiński odziedziczył po dziadku wszelakie kolekcje np. numizmaty, medale, ordery, militaria, porcelanę itp. -> cel: chciałby się dowiedzieć, które monety są rzadsze. Jest jeszcze na rozdrożu i nie wie czy upłynni kolekcje a może czytając Pana stronę złapie bakcyla i będzie którąś z nich kontynuował.
- oszuści (pasożyty i podludzie) -> cel: falsyfikaty, których monet można ściągnąć z chin i kogoś oszukać

Stronę można podzielić
Sekcja1)
- zdjęcie monety 2 stron , jeśli rant wymaga to też rantu.
- informacja w jakich latach bito te 10złotówki
- ile waży
....
Sekcja2) Historia:
- gdzie wybito
- kto rządził na terenach bicia
- jaka była sytuacja np. nie było srebra to robili monety z porcelany, drewna.... a to że nie było RP na mapie i były zabory, albo, że szwedzi plądrowali kraj wiec monet sporo przetapiano, a za zarządcy Ygrekowego to podupadla mennica bo kradli i 1554 był lichy ale .... a to zalali rynek groszami Świdnickimi itp itd...

Sekcja3) Fałszerstwa
- uważać na portal ten i ten bo 10zł np. podrabiają w Chinach - mile widziane zdjęcie
- od lat Xińskich zaczęły pojawiać sie nowodieły i nawet pasjonat z 30 letnim stażem może trafić na takiego falsa.
Będzie mógł Pan też tą sekcję na każdej stronie aktualizować i wspominać o nowych fałszerstwach (kiedyś sporo ciekawej wiedzy było na kafeterii np. Nike z podmienioną cyfrą)

Podsumowanie:
kolekcjoner - przeczyta i dowie się, że musi uważać na rocznik 19xx i zakupi monetę w renomowanym domu aukcyjnym
iksiński - zdobędzie wiedzę które z jego monet np. PRL nie posiadają znaków mennicy i bogaty w ta wiedzę zajdzie z monetami do punktu numizmatycznego i wie ze nikt nie zaproponuje mu zbyt niskiej ceny chcąc na nim zarobić. Natomiast monety II RP zaciekawią go i zacznie je zbierać i zaloguje się na tym forum
oszuści - dowiedzą się, że można zakupić 2zł np. z Augustem u chińczyków i bez konsekwencji zalewać portale aukcyjne ogłoszeniami "ja kupić kiedyś, zbierać nie znać cena sprzedawać od złotówki BCM".

I tak oto każdy będzie zadowolony :)

bulecznik
Posty: 41
Rejestracja: 14 sie 2019, 18:03

Re: Pomysł na witrynę

Post autor: bulecznik » 04 maja 2022, 07:29

Bardzo dziękuję za szczegółowe odpowiedzi :)
A jak wygląda sytuacja ze zdjęciami/skanami monet? Można bez oporów wstawiać na swoją stronę czy jednak są jakieś prawa autorskie?
Przykładowo na stronie m4n.pl są widoczne skany wielu monet i strona funkcjonuję już wiele lat.

KZN
Posty: 1358
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Pomysł na witrynę

Post autor: KZN » 04 maja 2022, 07:54

Myślę, że w kwestii zdjęć, to jednak zgoda jest wymagana. Prawa autorskie dotyczą też zdjęć / skanów. Często pojawia się zapis „ udostępnione za zgodą WCN”

bulecznik
Posty: 41
Rejestracja: 14 sie 2019, 18:03

Re: Pomysł na witrynę

Post autor: bulecznik » 06 maja 2022, 22:05

No właśnie tak myślałem, więc można się posiłkować zawsze zdjęciami z wikipedii i zbiorami własnymi.

Pomysłu nadal nie mam, ale dziękuję za sugestię.
Nad innowacją myślę :P

Jak macie jeszcze jakieś propozycję to chętnie wysłucham.
Na chwilę obecną mam tylko domenę (ale być może ją zmienię) numi.guru co o niej myślicie?

Awatar użytkownika
Seba13
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2022, 02:57

Re: Pomysł na witrynę

Post autor: Seba13 » 09 maja 2022, 23:17

Jeśli miejsce zostanie wypromowane + ciekawe treści = chętni będą wracać. Sprawdź najpierw w PL. Chyba, ze chcesz od razu na arenę międzynarodową.

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 182
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Pomysł na witrynę

Post autor: Rotmistrz » 10 maja 2022, 00:08

Co do zdjęć, to myślę, że niektórzy mogą się chętnie pochwalić (albo i nie? ciekaw jestem w sumie, co o tym myślicie?) zbiorami z własnych kolekcji, jeśli będzie ładnie odnotowane, że ze zbiorów tego czy tamtego.

Niestety, ale domena z końcówką .guru może być bardzo słabo rozpoznawalna, wydająca się 'szemraną" czy dziwną, ludzie będą dopytywać: "kropka co?". Postawiłbym na bardziej standardowe, najlepiej .pl albo .org, .net, .info, .com. Oczywiście ta może zostać jako pomocnicza przekierowująca na właściwą domenę.

Sam pomysł, żeby zrobić fajną witrynę o numizmatyce jest oczywiście dobry, bo nigdy nie za dużo wartościowych stron w internecie. Może użytkownicy forum chcieliby napisać jakieś artykuły ze swojej specjalizacji? Myślę, że dałoby się zbudować naprawdę ciekawy portal.

Ze swojej strony mogę zaoferować wiedzę o tworzeniu stron internetowych - w webmasterce siedzę od kilkunastu lat. Mogę doradzić zarówno w kwestiach wizualnych (UX/UI) jak i technicznych.

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2560
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Pomysł na witrynę

Post autor: Mad_Tiger » 10 maja 2022, 08:56

Rotmistrz pisze:
10 maja 2022, 00:08
Może użytkownicy forum chcieliby napisać jakieś artykuły ze swojej specjalizacji? Myślę, że dałoby się zbudować naprawdę ciekawy portal.
Szkoda, że Ci użytkownicy forum nie dzielą się tymi artykułami na forum zakładając nowe ciekawe wątki w swojej specjalizacji aby można było komentować i prowadzić dyskusję.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 182
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Pomysł na witrynę

Post autor: Rotmistrz » 10 maja 2022, 10:04

Można to połączyć. Komentarze do artykułów mogą być w odpowiednich tematach na forum. Takie rozwiązanie jest na jednej stronie. Artykuły są na stronie, a komentarze jako wątki na forum w odpowiednim dziale - posty są zaciągane na stronie jako komentarze, a jak się chce skomentować, to jest przekierowanie na forum. Myślę, że to fajne rozwiązanie ;).

bulecznik
Posty: 41
Rejestracja: 14 sie 2019, 18:03

Re: Pomysł na witrynę

Post autor: bulecznik » 11 maja 2022, 21:01

Bardzo ciekawy pomysł z tekstami użytkowników, z pewnością jest tutaj spora liczba osób z dużą wiedzą na temat różnych okresów.
Z pewnością można by to w jakiś sposób wymyślić aby było fajnie.

Co do rozszerzenia domeny. Hmm wiadomo, że .com rządzi i regionalne domeny np .pl ale jak już wyżej wspomniane domena była dobierana aby mogła być kiedyś anglojęzyczna (chociaż wątpię aby ktoś czytał o naszych rybakach, szóstakach i innych tematach) znam kilka stron z .guru które wypaliło w tym jedną bardzo dużą wielojęzyczną. Myślę, że fajnie się komponuje z numi, jednak fakt jest nadal spora grupa ludzi która preferuje tradycyjne rozszerzenie w porównaniu z setkami "świeżymi" rozszerzeniami.

Widzę, że są tu osoby chętne do pomocy i znające się na rzeczy, z pewnością skorzystam z pomocy.

Myślałem również o tym aby strona była mocno niszowa, np jeden okres, ale tak aby wyczerpać temat oczywiście na ile to możliwe w numizmatyce. Ale z drugiej strony ekstremalnie zawęziło by to grupę odbiorców. Chyba aż za bardzo przy tak niszowym temacie jak numizmatyka.

ODPOWIEDZ