Konto walutowe

Dyskusje o wszystkim, bez polityki
Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 653
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Konto walutowe

Post autor: Gorthagin » 27 lut 2024, 09:06

Czy ktoś może polecić gdzie najkorzystniej założyć konto walutowe w dolarze?
Rachunek głównym mam w ING.

Konta walutowego nigdy nie miałem, więc szukam porady gdzie najlepiej. Interesuje mnie czy są jakieś koszty za utrzymanie rachunku, przelewy, jakie spready? Czy może jakieś inne opłaty się z tym wiążą?

DeeaM
Posty: 451
Rejestracja: 03 kwie 2019, 09:40

Re: Konto walutowe

Post autor: DeeaM » 27 lut 2024, 09:35

Revolut, darmowe konto masz i karty wirtualne plus fizyczna tez jak masz ochotę, jedynie małe limit wypłat kartami z bankomatu ale to mozesz sobie na główne konto ING przelewać po przewalutowaniu w revolucie i po kłopocie.

To bank litewski (a dawniej startup finansowy), masz normalnie PL IBAN jak i litewski, generalnie ja od paru lat korzystam z tego, przydaje się do płatności na ali itp, są jednorazowe wirtualne karty na jednorazowe zakupy.
Przewalutowanie jest z bardzo niewielkim spreadem, a poza PL mając fizyczną kartę mozesz wypłacać sobie walutę lokalną także bez opłat (do limitu darmowych wypłat z bankomatu, w darmowym pakiecie bodajże równowartość do 800 PLN na miesiąc, przy wyższych pakietach ale już płatnych miesięcznie nieco większe są limity).

Poczytaj sobie opinie o tym np. w sklepach App Store/ Google Play a jeśli zachcesz założyć konto to zapraszam przez mój ref
https://revolut.com/

mikun
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2023, 18:43

Re: Konto walutowe

Post autor: mikun » 27 lut 2024, 18:08

Ja korzystałem z kantoru Aliora zarówno jak kupowałem auto w USA do USD oraz do pojedynczej transakcji do Australii (AUD). Z tego co widziałem to mają najlepsze kursy walut i najtańsze przelewy międzynarodowe. Dodatkowo napisałem do supportu, że będę robił większy przelew i dali mi niewiele lepszą cenę na zakup AUD. Transakcję w USD robiłem z 5 lat temu a w AUD 4 miesiące temu i gdy szukałem najtańszego rozwiązania to najlepiej ponownie wypadł Alior

AW1971
Posty: 311
Rejestracja: 17 kwie 2022, 14:03

Re: Konto walutowe

Post autor: AW1971 » 27 lut 2024, 21:43

Ja mam konto w ING ale w euro. Koszt to ok 1 euro miesięcznie (rachunek + opłata za ubezpieczenie karty) założone głownie dla płatności w euro które od czasu do czasu robię. Sprzedaż i kupno euro w kantorze ING. Jestem zadowolony.

Awatar użytkownika
Savras
Posty: 810
Rejestracja: 23 gru 2019, 17:33

Re: Konto walutowe

Post autor: Savras » 27 lut 2024, 22:18

kolega pyta o USD, więc dywagacje o EUR są nie na temat.

podstawowa różnica, jest taka, że przelewy w EUR chodzą jako SEPA i generalnie są darmowe a za jakiś czas mają być w dodatku ekspresowe.
przelewy w walucie innej niż EUR są robione SWIFT-em i to generalnie kosztuje i idzie dość długo. Np. w mbank kosztowało to con. 50 zł za przelew. Możliwe, że teraz drożej.

konta walutowe są generalnie darmowe, a jak jakiś bank bierze opłatę za prowadzenie takiego konta, to polecam zmienić bank.

w przypadku przelewów w walutach obcych jest jedna pułapka na którą trzeba bardzo uważać, czyli oczywiście przewalutowanie.
jak oba konta nie mają zgodnej waluty, to dobre kilka procent zostanie ukradzione w ramach 'przewalutowania'.
więc zalecane jest znalezienie sobie kantoru internetowego z niskimi spreadami.

dla młodych i nowoczesnych są jeszcze tzw. fintechy tj. Revolut czy WISE i te potrafią być dużo tańsze niż SWIFT. Ewentualne przewalutowania też są generalnie na poziomie kantorów internetowych lub niższe. minusem jest konieczność posiadania smartfona i potwierdzenie tożsamości.

jui
Posty: 135
Rejestracja: 26 maja 2019, 22:22

Re: Konto walutowe

Post autor: jui » 28 lut 2024, 12:42

Alior kantor jest całkiem dobry, darmowe konto i obsługa gotówkowa, różne wynalazki często mają za to dodatkowe opłaty albo wogole 1 placówkę walutową na województwo

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2830
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Konto walutowe

Post autor: brodacz » 28 lut 2024, 19:27

Byłem w Aliorze, ale zmieniłem na AION. Dodatkową zaletą jest spoko oprocentowanie. Ponieważ jest to bank z centralą w Unii to sprawniej realizuje przelewy. Koszt zakupu walut był do tej pory po kursie średnim międzybankowym i to mnie przyciągnęło. Nie wiem do czego Ci takie konto potrzebne, ale karty kredytowe VISA Platinum (np. w Millennium i Santander) mają przewalutowanie również po kursie międzybankowym, więc przy klasycznych płatnościach spisują się lepiej niż konta.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 653
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Re: Konto walutowe

Post autor: Gorthagin » 29 lut 2024, 06:49

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Konto ma posłużyć tylko i wyłącznie do zakupu waluty i ma tak leżeć. Po prostu część oszczędności che mieć w innej walucie.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2830
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Konto walutowe

Post autor: brodacz » 29 lut 2024, 16:44

No to AION jest perfekcyjny. Choćby i dlatego, że masz zabezpieczenie bankiem zachodnim. Jakby przyszło wiać przed Putlerem to kasa ci nie przepadnie.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

mikun
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2023, 18:43

Re: Konto walutowe

Post autor: mikun » 01 mar 2024, 23:40

To jeżeli to ma tylko leżeć, to proponuję:
1. znaleźć konto z najlepszym przewalutowaniem
2. Otworzyć konto w XTB (broker, notowany na polskiej giełdzie) - nie jest to bank, więc nie podlega pod zabezpieczenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
3. Kupione USD przelewamy na XTB i cieszymy się oprocentowaniem wolnych środków 2,5% rocznie

ODPOWIEDZ