Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Dyskusje o wszystkim, bez polityki
Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: tin_foil_hat » 25 wrz 2019, 16:21

Wyższe ceny pm skłoniły mnie do rozejrzenia się za alternatywami.

Na nieruchomości jestem za cienki w uszach i nie przekonany aby się kredytować (i życia by nie starczyło pewnie ;-))

Tak sobie obejrzałem spółki na GPW i jest kilka wycenianych konserwatywnie. Nie twierdzę, że to jest ten moment ale obserwować rynek nie zaszkodzi.
Ostatnio był moment, gdzie akcja KGHM była tańsza niż 1 oz Ag

a taka JSW - wiem, że ryzyko, ale wskaźnik C/Z <2,5 !!! a C/WK ca. 0,31

zgodnie z maksymą Rotszylda krew się leje można się zastanawiać

jest poza tym kilka spółek ze wskaźnikiem C/Z < 10

nie mówię kupować ale obserwować i kontrolnie coś może jednak skubnąć

gdyby się rypło za oceanem to oczywiście żadne zdrowe fundamenty nie pomogą i u nas będzie się walić
ale czy FED pozwoli aby się rypło?
------

a może inne pomysły na inwestycje

----------------

w końcu zyski z innych inwestycji można reinwestować w pm - wymaga to cierpliwości i dyscypliny ale może warto?
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

joker
Posty: 318
Rejestracja: 04 kwie 2019, 19:22

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: joker » 25 wrz 2019, 16:47

Ja kiedyś słyszałem o inwesty ji w whisky. U mnie się nie sprawdziła cała wypiłem

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: tin_foil_hat » 25 wrz 2019, 17:01

joker pisze:
25 wrz 2019, 16:47
Ja kiedyś słyszałem o inwesty ji w whisky. U mnie się nie sprawdziła cała wypiłem
czyli etyle lokacyjne, jedna znana nam postać z środowiska (dealerzy) w to inwestuje, ale z tego co widziałem z tej kolekcji to chyba by organizm nie wytrzymał ;-)

a to dobra podobno dobra inwestycja bo wysoko oprocentowana i jak się dużo zainwestuje to zwraca się na drugi dzień :lol: :lol: :lol:
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary


kolczyk
Posty: 380
Rejestracja: 17 kwie 2019, 11:44

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: kolczyk » 25 wrz 2019, 21:20

Dolar, frank, nieruchomosci wszystko drogie a pewnie bedzie jeszcze drozsze.
Zloto i srebro zrobilo ruch raptem 15% i juz wszyscy pisza ze 'drogo'.

Akcje tak, ale raczej amerykanskie, przynajmniej tak bylo przez 10 lat i nic nie zapowiada aby nagle zydzi zmienili zdanie.
Publikuje posty w celach rozrywkowych, posty nie stanowia porady inwestycyjnej.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: tin_foil_hat » 26 wrz 2019, 09:40

inwestowanie często się wiąże z odroczeniem konsumpcji
w przypadku inwestycji w metale w postaci fizycznej mamy do czynienia przyznajmy to szczerze z natychmiastową nagrodą
no bo co to za wyrzeczenie jak zamieniasz pieniądz narażony na ryzyko utraty wartości na monetę bulionową
radość z konsumpcji i inwestycja w jednym
ale ta quasi erotyczna radość z posiadania monety z cennego metalu może trochę zaburzyć trzeźwą ocenę sytuacji

w dalszym ciągu mam bycze nastawienie do metali

ale tak jestem przez kilka ostatnich lat wytresowany i zaprogramowany przez rynek (lub potężnych manipulatorów jak JPM którzy rysują wykresy) że mi się wryło w psychikę, że 1 oz "powinna" Ag być po 70 PLN w detalu w tajnym. I ciężko mi się przestawić na wyższe poziomy.
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: flex » 26 wrz 2019, 09:53

tin_foil_hat pisze:
26 wrz 2019, 09:40
[...]
w dalszym ciągu mam bycze nastawienie do metali

ale tak jestem przez kilka ostatnich lat wytresowany i zaprogramowany przez rynek (lub potężnych manipulatorów jak JPM którzy rysują wykresy) że mi się wryło w psychikę, że 1 oz "powinna" Ag być po 70 PLN w detalu w tajnym. I ciężko mi się przestawić na wyższe poziomy.
Każdy się przyzwyczaił. Ja też, dlatego kupuję tylko prawdziwe okazje.
Ale wygląda na to, że te czasy już minęły i czeka nas QE z każdej strony. A wtedy cena metali w górę (choć niekoniecznie w równym stopniu siła nabywcza)
Autsajder napisał nowy, ciekawy artykuł, między innymi o tym:
https://businessoutsiderpl.wordpress.co ... a-i-21214/
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Ksawery79
Posty: 286
Rejestracja: 03 kwie 2019, 19:47

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: Ksawery79 » 26 wrz 2019, 10:09

Ja ostatni zaiteresowałem się numizmatyką , jest sporo o tym internatach , ale to wymaga sporej wiedzy , moim zdaniem numizmaty to lepsza inwestycja niż np te ptaki 1oz

Awatar użytkownika
Off666
Posty: 93
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:51

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: Off666 » 26 wrz 2019, 10:14

tin_foil_hat pisze:
25 wrz 2019, 16:21
Wyższe ceny pm skłoniły mnie do rozejrzenia się za alternatywami.

Na nieruchomości jestem za cienki w uszach i nie przekonany aby się kredytować (i życia by nie starczyło pewnie ;-))

Tak sobie obejrzałem spółki na GPW i jest kilka wycenianych konserwatywnie. Nie twierdzę, że to jest ten moment ale obserwować rynek nie zaszkodzi.
Ostatnio był moment, gdzie akcja KGHM była tańsza niż 1 oz Ag

a taka JSW - wiem, że ryzyko, ale wskaźnik C/Z <2,5 !!! a C/WK ca. 0,31

zgodnie z maksymą Rotszylda krew się leje można się zastanawiać

jest poza tym kilka spółek ze wskaźnikiem C/Z < 10

nie mówię kupować ale obserwować i kontrolnie coś może jednak skubnąć

gdyby się rypło za oceanem to oczywiście żadne zdrowe fundamenty nie pomogą i u nas będzie się walić
ale czy FED pozwoli aby się rypło?
------

a może inne pomysły na inwestycje

----------------

w końcu zyski z innych inwestycji można reinwestować w pm - wymaga to cierpliwości i dyscypliny ale może warto?

Temat ciekawy... może faktycznie do HP ale to nie ja o tym decyduję.
Odnośnie giełdy to można powiedzieć, że się w nią bawię ( każde pieniądze to pieniądze ale u mnie wkład w giełdę na ten moment jest naprawdę mały ).

Obecnie w portfelu mam tylko 6 spółek. Planując inwestowanie na GPW poszedłem trochę chaotycznie... Teraz po jakimś czasie postanowiłem, że wybierać będę spółki dywidendowe bo interesuje mnie inwestycja długoletnia. Do emerytury daleko i trzymanie akcji spółki x przez np. 10 lat nie jest dla mnie problemem.

Z tego co mam w portfelu na dłużej zostanie ze mną PZU ( liczę, że dokupię jeszcze trochę akcji to po pierwsze, a po drugie liczę że PPK pozwoli PZU na spore wzrosty - krótko mówiąc stabilna spółka jak dla mnie na lata ).
Druga spółka z która chce zostać to PKOBP.
Pozostałe 4 raczej sprzedam jak tylko trafi się jakaś okazja ;)

Cały czas obserwuję kilka spółek które będę chciał dodać do portfela.
Są to np. Wielton, Torpol, Grupa Azoty, PGE, KGHM i Neuca ( bardzo dobra spółka ale niestety nie udało mi się wcześniej wejść - teraz czekam na korektę i postaram się o zakup kilku akcji - znam trochę ten rynek i wiem że starzejące się społeczeństwo pomoże generować coraz większe zyski dla tej spółki. Sama polityka spółki też mi się podoba ).

Odnośnie JSW.... liczę że kurs będzie miał 1 z przodu :) Nie skreślam tej spółki i ciągle obserwuję. Ceny węgla obecnie nie pomagają, zmiany w zarządzie też... ale ciągle widzę w JSW nadzieję :)

To tak po krótcy co obserwuję - nie samymi metalami żyje człowiek hehe
"Życie składa się z wielu małych monet. Kto umie nimi obracać, posiada majątek."
Jean Anouilh

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: repek20 » 26 wrz 2019, 10:16

@ksawery79
Numizmaty to nie monety, a numizmatyka to nauka o monetach, banknotach i innych znakach pieniężnych :roll: .
Jak napisałeś- to wymaga wiedzy :roll: .

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5410
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: meszuzel » 26 wrz 2019, 11:13

Numizmat z definicji określa monety, tyle tylko, że w odniesieniu do płacideł historycznych. Numizmatem trudno nazwać dzisiejsze monety emitowane przez banki centralne.
Niemniej jednak w mojej ocenie jeśli będzie do kupienia, licząc po spot +5-7%, moneta filharmonik czy sokół wędrowny z 2008 to wziąłbym sokoła.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Ksawery79
Posty: 286
Rejestracja: 03 kwie 2019, 19:47

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: Ksawery79 » 26 wrz 2019, 12:40

repek20 pisze:
26 wrz 2019, 10:16
@ksawery79
Numizmaty to nie monety, a numizmatyka to nauka o monetach, banknotach i innych znakach pieniężnych :roll: .
Jak napisałeś- to wymaga wiedzy :roll: .
Dobrze że czuwasz , internet pogrążył by się w otchłani bez Ciebie.

Awatar użytkownika
4K47
Posty: 38
Rejestracja: 29 kwie 2019, 19:31

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: 4K47 » 27 wrz 2019, 07:22

LEGO. Jest to ciekawa nisza na rynku produktów inwestycyjnych.
Niestety inwestycje alternatywne mają to do siebie, że najczęściej takie aktywa mają mocno ograniczoną płynność z racji stosunkowo niewielkiej grupy potencjalnych nabywców...

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: tin_foil_hat » 02 paź 2019, 11:43

Off666 pisze:
26 wrz 2019, 10:14
Odnośnie JSW.... liczę że kurs będzie miał 1 z przodu :) Nie skreślam tej spółki i ciągle obserwuję. Ceny węgla obecnie nie pomagają, zmiany w zarządzie też... ale ciągle widzę w JSW nadzieję :)
już dużo nie zostało :D

niedawno reaktywowałem swój rachunek maklerski i ładuję magazynki
ale na razie palec zdjęty ze spustu ;-)
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Jeżeli nie metale, to co? Inwestycje alternatywne

Post autor: brodacz » 02 paź 2019, 12:19

Jeśli ktoś się bawi w akcje (ja odpuściłem przed laty po kłopotach z komisją papierową, która nie rozumiała mego geniuszu) to inwestycja w Dino, nie może przynieść strat. Szczególnie gdy szare chmury nad Biedrą.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

ODPOWIEDZ