Fotowoltaika

Dyskusje o wszystkim, bez polityki
el-dziubek
Posty: 2736
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Fotowoltaika

Post autor: el-dziubek » 03 lip 2020, 20:08

Obejrzałem.
Najpierw w sumie jedna kosmetyczna poprawka dla brodacza. Nie ilość prądu jest constans, tylko energii/mocy :) Z sieci pobieramy energię, a nie prąd.

Wracając do wywodu w filmie w teorii gość ma rację. Ale tylko w teorii.
Normy dla producentów urządzeń elektrycznych zakładają ich poprawną pracę w przedziale +-10% napięcia znamionowego sieci, czyli 207-253V u nas. Śmiem twierdzić, że ciut wyższe napięcie jest lepsze dla urządzeń. I tu prosty przykład. Urządzenie o mocy 2300W. Przy napięciu 230V potrzebuję natężenia prądu 10A. Przy 240V 9,58A. Im mniejszy prąd, tym mniejsza temperatura we wszelkich częściach przewodzących. A jak się mniej grzeje, to i wolniej się zużywa.
Pan pokazuje przykład na swoim falowniku, że rzeczywiście podnosi napięcie. Ale nie uwzględnił faktu, że każde załączenie urządzenia w domu powoduje spadek napięcia. Kiedy ludzie nie używają urządzeń? W nocy. A w nocy falownik nie działa. W ciepłe dnie, kiedy dobrze świeci ludzie, którzy mają PV, załączają również klimę, bo ich na nią stać. Nie mówiąc o innych pralkach, płytach indukcyjnych, piekarnikach, pompach itp. W ciągu dnia energetyka raczej pilnuje, żeby im napięcie nie spadło. I nikt nie siedzi przy oscyloskopie, tylko automatyka przemysłowa dba o to, aby napięcie utrzymywać w normie. Wszelkie wahania napięcia to jest problem dostawcy i jeżeli dali pozwolenie na montaż PV, to obowiązek utrzymywania parametrów jest po ich stronie. Wszelkie dłuższe odchyłki mogą skutkować roszczeniami konsumentów, co każdy ma zapisane w umowie przyłączeniowej.
Swoją drogą im więcej instalacji PV, tym więcej roboty ma energetyka, bo każda instalacja wprowadza zamęt. Jest niestabilna, bo jej parametry ciągle się zmieniają. O ile pojedynczy klient niewiele robi złego, to np. 1000-2000 instalacji na danym terenie już stwarza problemy. Ale tylko dla zakładu, który bierze krocie za jakieś śmieszne przesyły stałe i zmienne i tym podobne dziwne pozycje w rachunku, jaki każdy dostaje. Dopóki opłaca się zakładanie PV, korzystajcie ;)
Z tego też powodu od września będą obostrzenia w wydawaniu pozwoleń dla instalacji powyżej 6,5kW. Zdaje się, że trzeba będzie jakieś dodatkowe certyfikaty mieć i dodatkowo będą wymagali projektu. Więcej wymogów = mniej klientów. Mniej instalacji = mniejsze koszty utrzymania sieci, więc więcej kasy dla energetyki.
Moc bierna. Od wielu lat za moc bierną się płaci. Ale tylko po przekroczeniu progów, których dokładnie nie pamiętam. Jeżeli ilość mocy indukcyjnej czy pojemnościowej mieściła się w widełkach, to się za nią nie płaci. I tu kolejny problem dla energetyki. Wszelkie urządzenia elektroniczne, ledy itd. to moc indukcyjna. Wszystko to wprowadza zakłócenia w sieć, tzw. wyższe harmoniczne, które zniekształcają sinusoidę napięcia. I tu znowu problem dla energetyki, bo muszą sobie z tym poradzić. Dla energetyki wszelkie takie zabiegi są kosztowne, więc w dłuższej perspektywie można się spodziewać zwiększenia cen energii. Dlatego posiadanie PV, które jest obliczone na pokrywanie mocy danego obiektu tutaj niewiele zmieni. Zapłacę więcej ja, bo mieszkam w mieście... Ale z drugiej strony 20 zł więcej to nie majątek. Inflacja wciąga więcej.
I nawiążę jeszcze do tej trwałości żarówek i innego sprzętu. Nie wiem czy wiecie, ale sprzęty dzisiaj mają wytrzymać określony czas działania. Mają to zapisane w specjalnym chipie wkomponowanym w układ scalony. Taka pralka czy telewizor ma wytrzymać okres gwarancji i jednocześnie określoną liczbę godzin pracy. Zegar w chipie liczy czas od uruchomienia i robocze godziny urządzenia. Jak telewizor jak gra kilka godzin dziennie, to spodziewajcie się, że się zepsuje niedługo po gwarancji, jak używacie bardzo mało, to i pogra długo ;)

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 03 lip 2020, 20:21

To tylko drobne uściślenie mojego wywodu. Jestem po szkole technicznej i elektrotechnikę ogarniałem całkiem nieźle, a słowo prąd używam dla kolegów może trochę mniej biegłych w fachowej nomenklaturze 😉
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

el-dziubek
Posty: 2736
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Fotowoltaika

Post autor: el-dziubek » 03 lip 2020, 22:36

To fakt :) Nawet w w folderach tauronu jest błąd i sprzedają zamiast energii po prostu prąd :) To pokazuje jak mały nacisk kładzie się dzisiaj na merytoryczną wiedzę... Ja niestety jestem z tych upierdliwych i lubię nazywać rzeczy po imieniu, bo w końcu przewód to nie kabel ;)

Awatar użytkownika
tonyxxl
Posty: 951
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:17

Re: Fotowoltaika

Post autor: tonyxxl » 04 lip 2020, 00:26

To prawda że panele monokrystaliczne są w naszej szerokości geograficzne mniej efektywne?
Ponoć te polikrystaliczne są nieco słabsze w pełnym słońcu ale za to lepsze np przy częściowym zachmurzeniu czy w zimie.
Pytam jako laik co się przymierza, i takie opinie zasłyszałem, że w Polsce wciskają te właśnie mono a niby u nas lepsze są poli.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 04 lip 2020, 08:03

To prawda, ale znowu nie do końca. Polikrysztaly wcześniej wstają i póżniej kladą się spać. Czyli tu jest zysk. Jednak nawet w przedziale 25 lat te różnice nie będą duże. Pojawiają się jednak aspekty, których fanboje Poli nie biorą pod uwagę. Te panele są bardziej podatne na usterki. Odklejająca się folia to częsta przypadłość nawet po roku na dachu. Druga sprawa, to gdzie będziesz szukać za np 10 lat takiego panelu jak któryś ulegnie awarii albo zechcesz rozbudować system? Dziś już się praktycznie wietrzy magazyny a nie produkuje poli.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

el-dziubek
Posty: 2736
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Fotowoltaika

Post autor: el-dziubek » 04 lip 2020, 08:17

Dodam jeszcze, że polikryształy mają nieco mniejszą sprawność (3-4% procent mniej od mono) i przez to moc. Tak więc na jednakowej powierzchni dachu na monokryształach zbudujemy mocniejszą elektrownię.
Dzisiaj rzeczywiście coraz trudniej jest o polikryształy, bo powoli wychodzi się z ich produkcji na rzecz mono.
Podstawowa "zaleta" to cena polikryształów. Są tańsze. Do mnie jednak taki argument nie przemawia. Nie stać mnie na kichę. Wybieram zawsze rzeczy, które posłużą dłużej.

Awatar użytkownika
baldwin
Posty: 86
Rejestracja: 14 gru 2019, 15:39

Re: Fotowoltaika

Post autor: baldwin » 30 lip 2020, 04:43

Podpisałem umowę - moc instalacji – 9,79 kW(22 panele Longi Solar LR4-72HPH-445M + optymalizatory, inwerter SolarEdge SE8K) - razem 41K , montaż za miesiąc, za kilka dni - kotłownia z pompą ciepła - następne 40K :roll:
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Fotowoltaika

Post autor: meszuzel » 30 lip 2020, 09:57

Koniecznie odwiedź wątek za rok. A dziś warto pogratulować inwestycji :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 30 lip 2020, 10:15

baldwin pisze:
30 lip 2020, 04:43
Podpisałem umowę - moc instalacji – 9,79 kW(22 panele Longi Solar LR4-72HPH-445M + optymalizatory, inwerter SolarEdge SE8K) - razem 41K , montaż za miesiąc, za kilka dni - kotłownia z pompą ciepła - następne 40K :roll:
Świetna cena, aż za bardzo. Czy to są bifaciale? Przy montażu na dachu nie uzyskasz pełnej mocy bo spodnia część nie będzie pozyskiwać. Sprawdziłeś firmę, czy w zeszłym roku nie zajmowali się budową karmników? Wygląda mi to na "gwarancja do bramy i się nie znamy", albo panele, które za 2 tygodnie znikną z niemieckiej farmy. Nie twierdzę, że tak jest, ale ta oferta wygląda, jakby bezpośrednio od właściciela firmy otrzymana.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
baldwin
Posty: 86
Rejestracja: 14 gru 2019, 15:39

Re: Fotowoltaika

Post autor: baldwin » 30 lip 2020, 12:43

"...Czy to są bifaciale?..." - nie.

"...Sprawdziłeś firmę, czy w zeszłym roku nie zajmowali się budową karmników?..." - tak, EkoFachowcy, 93 pozytywy, 1negatyw (opinie od 2014 r).

Identyczne (prawie, dodałem licznik SE Modbus + przekładniki = 1650 zet ) zestawy - 1- 48K, 2 (Columbus) - 57K :shock: .
Co daje licznik - https://pvprojekt.com/monitoring-solare ... zszerzona/

Pompa ciepła - lokalny, autoryzowany przedstawiciel Panasonica.

Wykonanie kotłowni z pompą ciepła i uruchomienie demontaż starego kotła
*powietrzna pompa ciepła Panasonic KIT-WXC12H9E8 T-CAP 12 kW
*zasobnik cwu 500 L
*bufor 200 L
*sterownik WiFi
*pozostały osprzęt potrzebny do wykonania kotłowni (zawór strefowy, rury, kształtki, zawory odcinające, elementy zabezpieczenia instalacji , pompy obiegowe oraz cwu WILO )
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 30 lip 2020, 14:23

Co do pompy to cena ok. Ale jak sam zauważyłeś przy ofercie konkurencji to PV za 41k wygląda super. Skoro firma trzyma się tyle lat to musi być ok. Gratuluję strzału.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
baldwin
Posty: 86
Rejestracja: 14 gru 2019, 15:39

Re: Fotowoltaika

Post autor: baldwin » 30 lip 2020, 17:13

Gratuluję strzału.
Prawie 2 m-ce porównywania na necie i w realu, kilka forów, kilka grup na facebooku, sporo głupich pytań ;)
i wynik jak na fotce :roll:
*Z powodu braku miejsca na dachu zleciłem wykonanie "przybudówki" (brutto 8,5K i mam teraz zadaszony taras) 16,5 x 2.3 m - akurat na 15 paneli.
Jak 20 lat wstecz architekt robił projekt - nie myślałem o fotowoltaice :mrgreen:
Załączniki
Image 2.jpg
Umowa - 9,79 kW 1.jpg
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój

Bumer
Posty: 239
Rejestracja: 01 kwie 2019, 19:18

Re: Fotowoltaika

Post autor: Bumer » 02 sie 2020, 21:52

Baldwin pytanie: czy coś będzie przesłaniać panele? Drzewo itp.? Wg specyfikacji masz 22 takie same panele, jeżeli nic ich nie będzie zacieniać to optymalizatory są nie potrzebne.

Przygotowywałem już materiały na kilkanaście instalacji i optymalizatory szły tylko tam gdzie któryś z paneli mógł być zacieniony.

Co do pompy ciepła: zasobnik 500l?? Takie zbiorniki to sprzedawałem do siłowni, a nie domku. No chyba. że prowadzisz pensjonat/hotel.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 02 sie 2020, 22:25

Widać na projekcie, że 2 panele będą zasłonięte lukarną. Tak, ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Fotowoltaika

Post autor: julk1 » 08 sie 2020, 21:36

Ciekawy artykuł z jeszcze ciekawszymi komentarzami...
https://tech.wp.pl/1200-zl-rocznie-ze-s ... 139524544a

ODPOWIEDZ