Fotowoltaika

Dyskusje o wszystkim, bez polityki
Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: Fotowoltaika

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 23 maja 2020, 19:10

o, i to jest konkret który jest w stanie mnie przekonać do takiej inwestycji... ale niestety konstrukcji dachu nie zmienię 😉

el-dziubek
Posty: 2737
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Fotowoltaika

Post autor: el-dziubek » 23 maja 2020, 19:30

Grzegorz_Wroclaw pisze:
23 maja 2020, 19:10
o, i to jest konkret który jest w stanie mnie przekonać do takiej inwestycji... ale niestety konstrukcji dachu nie zmienię 😉
Jest na to sposób: zburzyć i postawić od nowa... ;)

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2824
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 23 maja 2020, 19:31

baldwin pisze:
23 maja 2020, 19:04


*Jakiś "expert" pisze "...W necie można znaleźć sporo wpisów osób, które mają instalację 5, 10 a nawet i 20 lat..." - panele sprzed 20 lat - żenada :shock: , no comments.
Ale, że co? Nie słyszałeś o takich?
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: Fotowoltaika

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 23 maja 2020, 19:41

el-dziubek pisze:
23 maja 2020, 19:30
Grzegorz_Wroclaw pisze:
23 maja 2020, 19:10
o, i to jest konkret który jest w stanie mnie przekonać do takiej inwestycji... ale niestety konstrukcji dachu nie zmienię 😉
Jest na to sposób: zburzyć i postawić od nowa... ;)
wiesz, ze w moim układzie, nie da rady :oops:

el-dziubek
Posty: 2737
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Fotowoltaika

Post autor: el-dziubek » 23 maja 2020, 20:05

Wszystko da radę, kwestia ceny i chęci ;)

Awatar użytkownika
baldwin
Posty: 86
Rejestracja: 14 gru 2019, 15:39

Re: Fotowoltaika

Post autor: baldwin » 23 maja 2020, 20:40

brodacz pisze:
23 maja 2020, 19:31
baldwin pisze:
23 maja 2020, 19:04


*Jakiś "expert" pisze "...W necie można znaleźć sporo wpisów osób, które mają instalację 5, 10 a nawet i 20 lat..." - panele sprzed 20 lat - żenada :shock: , no comments.
Ale, że co? Nie słyszałeś o takich?
Słyszałem nawet o samochodzie FSO z silnikiem od motopompy strażackiej - czy jest jakikolwiek sens powoływać się na "samochód" pt. SYRENA - porównując go do współczesnych aut.
We współczesnej technologi 10 - 20 lat to 3 epoki (albo i więcej).
Podobno nawet kiedyś dinozaury żyły na ziemi :roll:


Jeszcze jedna istotna informacja :
Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku
https://wysokienapiecie.pl/25728-jak-od ... d-podatku/

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, niektóre osoby mogą odliczać od podatku koszty, które poniosły ze względu na termomodernizację budynku. Ulga ma na celu wspieranie remontów oraz prac termomodernizacyjnych. Dzięki niej można odliczyć podatek dochodowy z ogólnej wartości inwestycji. W dalszej części artykuły podamy kilka przykładów dla dokładnego wyjaśnienia. Tutaj możecie Państwo przeczytać dokładną treść ustawy :

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... CTSSWOW0EM
Ostatnio zmieniony 23 maja 2020, 21:05 przez baldwin, łącznie zmieniany 1 raz.
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój

el-dziubek
Posty: 2737
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Fotowoltaika

Post autor: el-dziubek » 23 maja 2020, 21:09

Drodzy forumowicze rozwinął się fajny temat, w którym można by merytorycznie porozmawiać o „za” i „przeciw”.
Nie psujmy tego :)
Ze swojej strony jestem otwarty na dyskusję, ale jeszcze raz powtórzę, merytoryczną.
Każdy temat ma zwolenników i przeciwników. Sztuką jest nie zrobić śmietnika. Wydaje mi się, ze jak na HP, to wątek póki co trzyma poziom.
Oby tak dalej.
Ja tu pisze z pozycji instalatora. Trochę wiedzy mam, bo byłem na studiach w DE o profilu „Regenerative Energiequellen” i kilkunastoletnią praktykę branżową. Kto ma potrzebę, może korzystać. Albo korzystać z wiedzy internetowej ;)

Bumer
Posty: 239
Rejestracja: 01 kwie 2019, 19:18

Re: Fotowoltaika

Post autor: Bumer » 24 maja 2020, 02:38

U mnie w pracy kolega przeanalizował u siebie założenie paneli. Z wyliczeń wyszło mu ze na tą chwilę nie opłaciło mu się założenie.

Jeszcze dodam że panele niekoniecznie trzeba montować na dachu. W ostatnim czasie u nas sprzedało się kilka konstrukcji do instalacji wolnostojacych.
Płaski dach także nie jest przeszkodą.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2824
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 24 maja 2020, 05:52

Bumer pisze:
24 maja 2020, 02:38
U mnie w pracy kolega przeanalizował u siebie założenie paneli. Z wyliczeń wyszło mu ze na tą chwilę nie opłaciło mu się założenie.

Jeszcze dodam że panele niekoniecznie trzeba montować na dachu. W ostatnim czasie u nas sprzedało się kilka konstrukcji do instalacji wolnostojacych.
Płaski dach także nie jest przeszkodą.
Więc niech kolega pisze, że zakładał w epoce Stalina, ma dach ośmiospadowy w środku Puszczy Knyszyńskiej. Jeśli tak to jest frajerem, że tego nie wziął pod uwagę wcześniej i niech ma pretensje do siebie a nie innych odstrasza od dobrej inwestycji. Jeśli dach jest na południe, niezacieniany i ma kąt 30-45° to tylko frajer mając kasę nie korzysta z tego dobrodziejstwa.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

xulu
Posty: 704
Rejestracja: 13 lis 2019, 22:00

Re: Fotowoltaika

Post autor: xulu » 24 maja 2020, 08:14

Oj tam od razu frajerem. Może ktoś po kalkulacji stwierdził że się mu nieoplaci ;)
W moim przypadku nie mogę odliczyć tego od podatku to już duży minus dla mnie. Niskie rachunki to kolejny minus.
Po prostu ta inwestycja nie jest dla każdego :)

Awatar użytkownika
baldwin
Posty: 86
Rejestracja: 14 gru 2019, 15:39

Re: Fotowoltaika

Post autor: baldwin » 24 maja 2020, 08:37

Mój dach:
https://drive.google.com/open?id=1PFXCM ... frh0w8PoVn

1.wymiary połaci południowej - 17x6 m., nachylenie 45 stopni.
2.3 duże lukarny - można położyć tylko 8 paneli (2x1 m.)
3.18 paneli poziomo na konstrukcji ( ok.12x3m.) stanowiącej przedłużenie połaci dachowej, nachylenie 30 stopni.
4.wysokość parteru - 3,4 m., w salonie 3 szt. drzwi balkonowe 2,8 x 2 m. z czego 1 szt. od południa, 2 szt. od południowego zachodu.
Wiata pod panele w niewielkim stopniu zmniejszy mi jasność w salonie, (dodatkowe okno 1,5 x 1,5 m. w kuchni otwartej na salon).

* Ewentualny 2 etap - solar tracker na 12 paneli na trawniku (projekcja południowa).

Jeszcze jedna istotna informacja;
Kiedy skończą się dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne?

https://www.gramwzielone.pl/energia-slo ... woltaiczne
Ostatnio zmieniony 24 maja 2020, 09:29 przez baldwin, łącznie zmieniany 3 razy.
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój

Pykacz
Posty: 806
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:15

Re: Fotowoltaika

Post autor: Pykacz » 24 maja 2020, 08:42

el-dziubek ile mniejszą sprawność będzie miał panel zorientowany "nieoptymalnie do słońca? Mam dach prawie płaski czyli na 6m spadek jest o około 13-15cm na południowy wschód i na następnych 6m dokładnie odwrotnie. Chcę położyć 2 stringi które dawałyby po 4kW na tych połaciach. Ile więcej paneli muszę wziąć by mieć taki sam uzysk jak w przypadku optymalnie "średnio" zorientowanych paneli np na południe ? +30% czy jakoś inaczej? Dach bez najmniejszego nawet zacienienia od wschodu do zachodu słońca. Chodzi mi tylko o odpowiedź ile mniej energii wyprodukuje taki panel położony praktycznie na płasko względem tego który jest ustawiony na południe. Sprawdzałeś może?
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój (Vabank I).

el-dziubek
Posty: 2737
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Fotowoltaika

Post autor: el-dziubek » 24 maja 2020, 08:54

@Pykacz, osobiście tak dokładnie nie wyliczam, bo to nie moja działka w firmie. Spytam jutro kolegi, który u nas się tym zajmuje od strony analitycznej i dam znać. Właśnie kładziemy instalację na dachu wschód-zachód, więc nawet pytanie na czasie :)

Pykacz
Posty: 806
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:15

Re: Fotowoltaika

Post autor: Pykacz » 24 maja 2020, 09:03

Dzięki jestem żywo zainteresowany bo muszę zrobić kalkulację .
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój (Vabank I).

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2824
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 24 maja 2020, 09:45

Pykacz pisze:
24 maja 2020, 08:42
el-dziubek ile mniejszą sprawność będzie miał panel zorientowany "nieoptymalnie do słońca? Mam dach prawie płaski czyli na 6m spadek jest o około 13-15cm na południowy wschód i na następnych 6m dokładnie odwrotnie. Chcę położyć 2 stringi które dawałyby po 4kW na tych połaciach. Ile więcej paneli muszę wziąć by mieć taki sam uzysk jak w przypadku optymalnie "średnio" zorientowanych paneli np na południe ? +30% czy jakoś inaczej? Dach bez najmniejszego nawet zacienienia od wschodu do zachodu słońca. Chodzi mi tylko o odpowiedź ile mniej energii wyprodukuje taki panel położony praktycznie na płasko względem tego który jest ustawiony na południe. Sprawdzałeś może?
Wprawdzie nie mnie pytasz, ale odpowiedź otrzymasz podobną. Trzeba doliczyć 7-10% i dołożyć konstrukcję 20° (bez niej też można, ale straty większe). Musisz sprawdzić czy można ją przytwierdzić na stałe czy grawitacyjnie. Ogólnie rozwiązanie trochę droższe, ale nadal w rozsądnych widełkach.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

ODPOWIEDZ