Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Informacje o wystawach, odczytach, miejscach, gdzie można pogłębić wiedzę z zakresu numizmatyki.
Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Post autor: julk1 » 23 mar 2020, 23:54

Nie wiem czy to dobre miejsce dla tego tematu, ale jak nie do Mad Tiger przeniósłbyś w bardziej odpowiednie. Zresztą seria wykładów zapowiada się ciekawie, wiec może będzie oddzielny dział?

http://muzeumpapiernictwa.pl/zostaje-w- ... cz_0hKnvIQ

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2542
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Post autor: Mad_Tiger » 24 mar 2020, 21:51

julk1 pisze:
23 mar 2020, 23:54
Nie wiem czy to dobre miejsce dla tego tematu, ale jak nie do Mad Tiger przeniósłbyś w bardziej odpowiednie. Zresztą seria wykładów zapowiada się ciekawie, wiec może będzie oddzielny dział?
Widzę, że chyba Mariusz przeniósł :) bo było w innym dziale :) Poprawiłem tylko tytuł :)

Co do materiału widziałem go, wcześniej :) można by znacznie więcej powiedzieć o zabezpieczeniach :)

Ja polecam 4 proste kroki: dotknij, popatrz, przechyl, sprawdź. :)
Ulotka NBP wyszukana na szybko czy też cytując stronę Centrum Pieniądza:
Dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź. To cztery proste zasady, z których korzystamy rozpoznając autentyczność banknotów, kiedy do dyspozycji mamy tylko własne zmysły.
https://www.cpnbp.pl/aktualnosci/wydarz ... -banknotow

Nie każdy ma w portfelu nosi tester banknotów :) więc UV czy tym bardzie IR odpada :)
Popatrz pod światło czyli drugi krok sprawdza znak wodny, nitkę zabezpieczającą czy recto-verso i już po tym można mieć niemal 100% pewność co do autentyczności ale:
- dotknij: papier, elementy wypukłe (wklęsłodruk)
- przechyl: farby zmienne optycznie, nitka okienkowa, która przy poruszaniu banknotem też daje ciekawy efekt, farba opalizująca czy nawet efekt kątowy
- sprawdź:mikrodruki (potrzebna lupka lub dobre oko), zabezpieczenia utajone czyli UV (lampa UV jest potrzebna), a podczerwień to już w ogóle inna bajka (te zabezpieczenie raczej nie służy zwykłym obywatelom do sprawdzania autentyczności a ma inne zastosowania).

-------------------

Ogólnie takie inicjatywy popieram więc zostawiłem im lajka na facebooku aby zobaczyć jak to się rozwinie i co jeszcze ciekawego umieszczą.
A jak będę w Dusznikach-Zdroju to nawet może zajrzę do nich :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2542
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Post autor: Mad_Tiger » 27 mar 2020, 15:01

Dzisiejszy odcinek dużo bardziej mi się podoba 😸

"Krótka historia papieru toaletowego"
https://www.facebook.com/31173123562440 ... 548078491/
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Post autor: julk1 » 27 mar 2020, 18:17

Cytat: "papier toaletowy w Polsce do końca lat 60 był towarem niszowym". :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2542
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Post autor: Mad_Tiger » 14 maja 2021, 12:10

FB_IMG_1620986815742.jpg
Najlepsi specjaliści, tajemnice, ciekawostki i wyjątkowy banknot do wygrania. Zapraszamy na Noc Muzeów on-line w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
***
Porozmawiamy o pieniądzach zastępczych, biednych milionerach i komnatach dusznickich papierników. Spotkanie poprowadzi Joanna Lamparska – ceniona pisarka, dziennikarka i podróżniczka. Startujemy 15 maja o godzinie 20:00. Dla uczestników spotkania mamy niespodziankę, w specjalnym konkursie będzie można -wygrać kolekcjonerski banknot „0 Euro Souvenir” z widokiem dusznickiego młyna papierniczego.
FB_IMG_1620986915774.jpg
https://fb.me/e/Z9aQ2N7G
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

ODPOWIEDZ