Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Informacje o wystawach, odczytach, miejscach, gdzie można pogłębić wiedzę z zakresu numizmatyki.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2542
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Post autor: Mad_Tiger » 29 wrz 2021, 12:08

plakat_skarb-3.jpg
Zapraszamy na spotkanie naukowe połączone z konferencją prasową
29 września 2021
godz. 12.30 – 14.30

12.30 konferencja prasowa
13.00 spotkanie naukowe



WYSTĄPIĄ
dr hab. Marek Florek,
Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz,
Ireneusz Borowiec,
Piotr Chabrzyk.
Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie, w trakcie którego po raz pierwszy zaprezentowany zostanie, liczący ponad 1 800 sztuk skarb monet z okresu rozbicia dzielnicowego. Znaleziony został na terenie wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego o nazwie Trójca, będącej niegdyś przedmieściem Zawichostu a obecnie jego częścią. Jej znaczenie w okresie budowy struktur państwa piastowskiego, do tej pory nie zostało dokładnie określone, natomiast wśród archeologów i historyków budzi liczne, najczęściej rozbieżne hipotezy.

W trakcie prac eksploracyjnych za pomocą wykrywaczy metali prowadzonych przez eksploratorów z Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej „SZANSA” odkryto liczne, interesujące zabytki, które być może pozwolą wyjaśnić znaczenie i historię Trójcy-Zawichostu. Najważniejszym z nich jest właśnie depozyt monet piastowskich z Trójcy. Po odkryciu skarb trafił do Pracowni Konserwacji Metali i Materiałów Organicznych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, w której został poddany zabiegom konserwatorskim oraz wstępnym analizom. Należy zaznaczyć, że znalezione zabytki nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie pełna zrozumienia i życzliwości współpraca ludzi reprezentujących różne środowiska – samorządu lokalnego, kultury, instytucji kościelnych, archeologów, poszukiwaczy-pasjonatów historii oraz Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na spotkaniu przedstawimy okoliczności odkrycia, krótki rys historyczny oraz informacje o jego zawartości. Opowiemy również o dalszych planach związanych z tym depozytem.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

ODPOWIEDZ