2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Dyskusje na temat banknotów obiegowych, kolekcjonerskich
Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 473
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: mirek82 » 11 kwie 2021, 11:48

whocares pisze:
11 kwie 2021, 11:16

Na szczęście to nie forumowicze decydują, czy też mają na to wpływ jak wygląda banknot/moneta (za bardzo nielicznymi wyjątkami). Bo byłaby z tego tragedia :-).
W niektórych przypadkach warto byłoby skonsultować z klientem docelowym wizerunek czy też sam pomysł na banknot. Wystarczy spojrzeć na banknot z Chopinem. Minęło 10 lat i nadal bez problemu można go kupić w kolekcjonerze. Nakład jest wysoki, ale nie taki, żeby kolekcjonerzy go nie wykupili. Po prostu banknot rozmija się totalnie z oczekiwaniem kolekcjonerów. Jeszcze, żeby cena była niższa (powiedzmy 30 zł, czyli tylko 10 powyżej nominału) to pewnie by go sprzedali. Akurat w 2010 roku kiedy emitowano ten banknot przypadała 600-rocznica bitwy pod Grunwaldem. Może trzeba było zapytać potencjalnego nabywcę czy chce banknot z tej okazji np. z wizerunkiem Zyndrama z Maszkowic lub Zawiszy Czarnego czy woli Chopina, który już był na banknocie PRL.

Jeśli chodzi banknot z Kaczyńskim to uważam, że jest na to po prostu za wcześnie.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: mmz » 11 kwie 2021, 11:57

Mnie śmieszą banknoty i monety z okazji rocznicy czyjejś śmierci. Jakby ci ludzie nigdy się nie urodzili. Tylko celebracja martyrologii.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Enso
Posty: 893
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:07

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: Enso » 11 kwie 2021, 12:54

Banknot wizualnie całkiem ok, w dobrej tonacji, nie za pstrokaty. Ale coś więcej będzie można powiedzieć dopiero na żywo. Ze względu na kontrowersje zainteresowanie pewnie przebije wielokrotnie ostatnie emisje banknotów.

Awatar użytkownika
Tekila
Posty: 154
Rejestracja: 03 maja 2019, 12:27

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: Tekila » 11 kwie 2021, 13:22

Obrazek

psborsuk
Posty: 59
Rejestracja: 03 gru 2019, 23:43

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: psborsuk » 11 kwie 2021, 14:22

Banknot wg mnie wizualnie lepszy, niż Bitwa (ale o to chyba nie problem), ale czy dużo lepszy? De gustibus, ja z oceną końcową czekam na rewers.
Osobiście bardziej podobają mi się bardziej stonowane, i mniej nadźgane projekty.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: meszuzel » 11 kwie 2021, 15:11

whocares pisze:
11 kwie 2021, 11:16
Szkoda, że nie pokazano odwrotnej strony, z drugiej strony - marketingowo majstersztyk - trzymanie przez kolejne miesiące w niepewności :-).
Druga strona już nie ma tak dużego przebicia jak ta frontowa, to ona jest najważniejsza w banknocie. Być może NBP zostawił sobie jakiegoś asa w rękawie w postaci odwrotnej strony, po to aby zainteresować banknotem szeroko społeczeństwo, ale kolekcjonerzy i spekulanci wiedzą o emisji już od dawna i szersze nagłaśnianie nie jest konieczne, bo banknot zejdzie błyskawicznie. Więc czy marketingowo to majstersztyk okaże się na kilka dni przed emisją.

Mi w zasadzie banknot odpowiada, ale postać prezydenta, jak to już ktoś wcześniej zauważył, jakoś mi nie współgra. Być może to błędne wrażenie i na żywo będzie inaczej.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

imaxxx3
Posty: 257
Rejestracja: 02 paź 2019, 17:42

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: imaxxx3 » 11 kwie 2021, 15:45

Mnie postać Lecha Kaczyńskiego odpowiada. Prezydenta jeszcze nie było na banknocie. O ile jego brat budzi kontrowersje, bo kraj jest politycznie podzielony to postać śp Lecha pozytywnie kojarzę. Głównie ze względu na odwagę bo umiał się postawić Putinowi.

Banknot ciekawy i będzie miał branie. Im bliżej emisji tym będzie medialnie głośno o nim, zwłaszcza na TVP info ;)

Przemek_E
Posty: 139
Rejestracja: 02 mar 2021, 12:12

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: Przemek_E » 11 kwie 2021, 20:06

Czytając opinie na tym forum, widać jak na dłoni, że na tą emisję jest zdecydowanie za wcześnie. Połowa nakładu rozejdzie się do osób, które oprawią je w ramki, powieszą na ścianie ustawionej w kierunku Smoleńska i będą się 5 razy do świętego modlić, druga połowa użyje banknotu jako substytutu papieru toaletowego. Jak widać NBP nie chodzi o żadne upamiętnienie postaci, tylko zwykłą grę polityczną i podżeganie jednych na drugich, żeby rzucali się sobie do gardeł. I czytając powyższe wpisy, widać, że cel osiągnięty.

A można by tak jak Amerykanie, odczekać jeszcze kilkanaście kadencji, poczekać, aż paru prezydentów umrze i puścić serię monet/banknotów upamiętniających każdego po kolei, a tak mamy tylko gównoburzę, a prezydent Lech Kaczyński ani lepszym, ani gorszym obiektywnie rzecz biorąc prezydentem od innych nie był. To, że nie był wybitny najlepiej wskazuje fakt, że na drugą kadencję szans nie miał.

danek
Posty: 285
Rejestracja: 05 mar 2021, 12:08

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: danek » 11 kwie 2021, 20:17

Ile można udawać, że to deszcz pada? Moje odpowiedzi są grzeczne i - co rozwściecza "tolerancyjnych" - obnażają prymitywne manipulacje i kłamstwa (nazywane przez dzisiejszą młodzież "fejkami").

Menel
Posty: 469
Rejestracja: 11 gru 2020, 00:49

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: Menel » 11 kwie 2021, 20:48

Ja tu widzę prowokacje obu stron. Każda ma racje mojszą, stąd macie, chłopaki, taki zakrzywiony obraz rzeczywistości. Politycy (wszystkich opcji!) podzielili ten naród już tak dobrze, że nie potrafimy dyskutować na argumenty. A skoro nie potrafimy, to powtarzam: wypiermacać do hyde!

grabarz
Posty: 150
Rejestracja: 17 cze 2019, 21:14

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: grabarz » 11 kwie 2021, 20:59

Myślę, że to forum (numizmatyczne) właśnie się skończyło. Dobranoc. Kasuję konto.

Citrus
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2021, 09:48

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: Citrus » 11 kwie 2021, 21:20

Jestem zażenowany jakie szambo zaprezentowały niektóre osoby w tym temacie. Z forum o tematyce numizmatycznej zrobiła się dyskusja polityczna w dodatku na tak niskim poziomie jak wklejanie zdjęcie krzyża z puszek po piwie. Nie macie za grosz jakiegokolwiek honoru, aby wypisywać takie żałosne komentarze po tak wielkiej tragedii? Jeżeli waszym jedynym mentorem i bohaterem jest ktoś kto upadł tak nisko jak Palikot to niestety nikt już na to nie poradzi. Jeżeli tak bardzo was boli, że NBP chce upamiętnić tragicznie zmarłego śp. prof. Lecha Kaczyńskiego to po prostu nie kupujcie tego banknotu.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: meszuzel » 12 kwie 2021, 09:41

Emisja banknotu z Lechem Kaczyńskim budzi skrajne emocje i to rozumiem, ale nie będę tego tolerował na forum. Część postów usunąłem i rozdałem ostrzeżenia, bez wyjątku i podglądania w nick.
Od tego postu KAŻDY kto będzie pisał o polityce będzie blokowany na 7 dni

Nas kolekcjonerów interesuje banknot, więc posty na temat estetyki, zabezpieczenia itp, można spekulować na temat drugiej strony banknotu, jego ceny itp, lekko o politycznej działalności Lecha Kaczyńskiego czy naukowej.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Kolekcjoner
Posty: 331
Rejestracja: 16 maja 2020, 17:00

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: Kolekcjoner » 12 kwie 2021, 12:19

Nie uczestniczyłem w tej zażartej dyskusji, ale niestety sam temat banknotu siłą rzeczy będzie wywoływał zażarte dyskusje. Lech Kaczyński przecież trafił na banknot z powodu swojej działalności politycznej...
Natomiast zgadzam się z meszuelem - na tym forum lepiej skupiać się na tym, co nas łączy, a polityka zawsze będzie dzielić.

Sam banknot moim zdaniem jest nieudany. To, co mi się nie podoba, to próba wkomponowania tego orła piastowskiego w tle, bo on po prostu mocno gryzie się z całością. Gdyby wizerunek LK był większy, bez orła w tle lub z orłem, ale w formie współczesnej i bardziej stonowanym (bez czerwieni - np. w formie konturowej), to wyglądałoby to lepiej. Bo wówczas cały banknot byłby dosyć spójny stylistycznie, mocno nowoczesny.
Ten napis "10 kwietnia 2021" też jest dla mnie nierozumiały - pewnie chodziło o uwypuklenie, że chodzi też o 10. rocznicę katastrofy, ale ten odręczny napis wjeżdżający na centralną część wizerunku nie podoba mi się.

Walus
Posty: 1773
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: 2021 20 złotych Lech Kaczyński Warto być Polakiem.

Post autor: Walus » 12 kwie 2021, 12:32

Kolekcjoner pisze:
12 kwie 2021, 12:19
Ten napis "10 kwietnia 2021" też jest dla mnie nierozumiały - pewnie chodziło o uwypuklenie, że chodzi też o 10. rocznicę katastrofy, ale ten odręczny napis wjeżdżający na centralną część wizerunku nie podoba mi się.
Dla mnie jest wszystko zrozumiale, wczoraj zatwierdził wzór więc podpisał symbolicznie jedna sztukę i tyle, oczywistym jest że na banknotach będzie to wyglądało inaczej

ODPOWIEDZ