Nagły wzrost cen Banknotów

Dyskusje na temat banknotów obiegowych, kolekcjonerskich
Awatar użytkownika
Sorthalan
Posty: 839
Rejestracja: 11 kwie 2019, 15:22

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: Sorthalan » 17 kwie 2021, 20:45

AlA pisze:
17 kwie 2021, 17:40
Czy ja wiem, cena podchodzi już pod 300, ale FB, a tam to wszystko możliwe bo właśnie jest Licytacja JPII do końca jeden dzień, a cena już 135 pln :lol:
Kilka dni temu spokojnie mogłaś kupić za 160 zł, na ten moment spokojnie za 200 zł. Nie wiem skąd wytrzasnęłaś 300 zł.. :?

Kolinmac
Posty: 115
Rejestracja: 04 kwie 2021, 22:14

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: Kolinmac » 17 kwie 2021, 20:59

To są oferty cenowe na allegro. A po archiwum allegro nie widać żeby było zainteresowanie tymi banknotami.

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1181
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: AlA » 18 kwie 2021, 10:16

Sorthalan pisze:
17 kwie 2021, 20:45
AlA pisze:
17 kwie 2021, 17:40
Czy ja wiem, cena podchodzi już pod 300, ale FB, a tam to wszystko możliwe bo właśnie jest Licytacja JPII do końca jeden dzień, a cena już 135 pln :lol:
Kilka dni temu spokojnie mogłaś kupić za 160 zł, na ten moment spokojnie za 200 zł. Nie wiem skąd wytrzasnęłaś 300 zł.. :?
Na allegro leżą po 200, a na FB schodzą pod 300. Czego nie zrozumiałeś?
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
Sorthalan
Posty: 839
Rejestracja: 11 kwie 2019, 15:22

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: Sorthalan » 18 kwie 2021, 14:20

Jestem na kilku największych grupach z banknotami na FB i jakoś nie widziałem tam tych 300 zł, a wręcz przeciwnie, czyli tak jak napisałem wcześniej. Jak trafił się jednorazowy strzał w takiej cenie, zapewne dotyczył jakiegoś "fajnego" dla kogoś numerka. Cytowanie poprzedniego kolegi i twój komentarz są z typu, napiszę coś, byle tylko napisać. Prawda jest taka, że od czasu emisji, po za samym początkiem, to cena tego banknotu stoi w miejscu, a nawet maleje i nijak ma się do ostatnich wzrostów pozostałych banknotów.

Kolinmac
Posty: 115
Rejestracja: 04 kwie 2021, 22:14

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: Kolinmac » 18 kwie 2021, 17:49

Sorthalan pisze:
18 kwie 2021, 14:20
Jestem na kilku największych grupach z banknotami na FB i jakoś nie widziałem tam tych 300 zł, a wręcz przeciwnie, czyli tak jak napisałem wcześniej. Jak trafił się jednorazowy strzał w takiej cenie, zapewne dotyczył jakiegoś "fajnego" dla kogoś numerka. Cytowanie poprzedniego kolegi i twój komentarz są z typu, napiszę coś, byle tylko napisać. Prawda jest taka, że od czasu emisji, po za samym początkiem, to cena tego banknotu stoi w miejscu, a nawet maleje i nijak ma się do ostatnich wzrostów pozostałych banknotów.
Właśnie dlatego zadałem to pytanie. Co jest takiego w tym banknocie że nie cieszy się popytem. Fakt urodą nie grzeszy, jest taki nijaki. Ale o gustach się nie dyskutuje.
Miał być wyjątkowy jako pierwszy pionowy, miał mieć coś wyjątkowego tak jak nietypowy nominał z poprzedniego roku.
Tyle że 19zł dziś to min 3 krotność ceny emisyjnej a bitwa 20zł jak słusznie zauważyłeś stoi w miejscu. Więc obecną wartość od emisyjnej jest 2,1 raza większa.
Podsumowując, bańka nie dotyczy bitwy...

Enso
Posty: 893
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:07

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: Enso » 18 kwie 2021, 19:04

Bitwa jest dość młodym banknotem, za kilka lat wszystko możliwe. Niektórzy to by chcieli żeby od razy po wyjściu z NBP banknoty były po 500-600zł...

Walus
Posty: 1773
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: Walus » 18 kwie 2021, 19:20

Taki chrzest a zwłaszcza Długosz bardzo długo były na dość niskim poziomie i dopiero po jakimś czasie wystrzeliły. Mimo wszystko i tak myślę że bańka na banknotach trwa w najlepsze

Kolinmac
Posty: 115
Rejestracja: 04 kwie 2021, 22:14

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: Kolinmac » 18 kwie 2021, 19:49

Może trochę upraszczam ale "za Długosza i Chrztu" oprocentowanie w naszych bankach było nieco inne i zwłaszcza ulica trzymała pieniądze na kontach. W ostatnim okresie czasu sytuacja nieco się zmieniła. Minimalne lub zerowe stopy procentowe spowodowały że Kowalscy szukaj nowych inspiracji do lokowania swoich oszczędności.
Więc może z Bitwą Warszawską pójedzie szybciej na poziom 500, 600 zł niż w tamtym okresie.

Awatar użytkownika
Sorthalan
Posty: 839
Rejestracja: 11 kwie 2019, 15:22

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: Sorthalan » 18 kwie 2021, 19:54

Ja bym wolał, żeby w ogóle bańki nie było, bo ciężko jest coś ostatnio kupić sensownego do kolekcji. Ceny w ciągu niecałego roku skoczyły ponad dwukrotnie. Handel mnie nie interesuje. Co najgorsze, to ludzie śledzą onebide, wcn i inne domy aukcyjne i tyle samo chcą za banknoty, za ile tam schodzą, tylko zapominają o prowizjach i innych tematach. Jakoś większość z tych osób nie pcha się tam ze swoimi banknotami, ale ceny już chcą takie same, szczególnie że zależy im na sprzedaży od ręki. Nie mówiąc już o tym, że znaczną część starych banknotów ciężko jest kupić bez gradingu, gdzie na dzień dobry cena +300 zł, a przy wyższych numerkach ludzie tracą głowę i wartość idzie w setki procent do góry. Poszaleli :D.

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 473
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: mirek82 » 18 kwie 2021, 20:10

Kolinmac pisze:
18 kwie 2021, 17:49
Właśnie dlatego zadałem to pytanie. Co jest takiego w tym banknocie że nie cieszy się popytem. Fakt urodą nie grzeszy, jest taki nijaki. Ale o gustach się nie dyskutuje.
Miał być wyjątkowy jako pierwszy pionowy, miał mieć coś wyjątkowego tak jak nietypowy nominał z poprzedniego roku.
Tyle że 19zł dziś to min 3 krotność ceny emisyjnej a bitwa 20zł jak słusznie zauważyłeś stoi w miejscu. Więc obecną wartość od emisyjnej jest 2,1 raza większa.
Kilka postów wyżej podałem Ci 4 punkty dlaczego cena Bitwy Warszawskiej nie wzrasta i moim zdaniem szybko nie wzrośnie.
Kolinmac pisze:
18 kwie 2021, 17:49
Podsumowując, bańka nie dotyczy bitwy...
Napisałeś: "bańka bitwy nie dotyczy..." Zależy jak zdefiniujemy bańkę. Jeśli bańka jest wtedy gdy stosunek obecnej ceny rynkowej do ceny emisyjnej jest wyższy niż 1 (czy nawet 2) to wtedy mamy bańkę na tym banknocie.
W moim odczuciu orientacja banknotu nie ma aż tak kolosalnego znaczenia. Ważniejszy jest sam wizerunek, prezentacja i poziom zabezpieczeń. Nie ma co porównywać Bitwy do 19 zł. W przypadku tego ostatniego robi on pewnie furorę za granicą ze względu na unikatowy nominał.

Założyciel tematu miał raczej na myśli nagły wzrost cen banknotów obiegowych na aukcjach "stacjonarnych". Oczywiście ktoś napisał o wzroście cen banknotów kolekcjonerskich, a potem ruszyła cała lawina postów dotycząca tych banknotów.

Kolinmac
Posty: 115
Rejestracja: 04 kwie 2021, 22:14

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: Kolinmac » 18 kwie 2021, 20:11

Ja myślę że ulica na więcej "wolnej" gotówki i traktuje zakup banknotów jako lokatę na trudne czasy. Trochę poczytają o cenach emisyjnych, widzą dzisiejszą wartość Długosza czy Chrztu i kupują. Jeśli nasze rozważania są słuszne to ceny jeszcze mogą iść do góry ale banknotów tańszych. Zobaczcie jeszcze w zeszłym tygodniu przed premierą Kaczyńskiego, w przed sprzedaży można było je nabyć po 180zł. Dziś minimum to 230zł a aukcje już kończą się na wyższych kwotach.

JanPan82
Posty: 233
Rejestracja: 09 mar 2021, 20:40

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: JanPan82 » 23 kwie 2021, 11:56

Wiem że to trochę wróżenie z fusów, ale jak stawiacie? Zestaw/Album 9 miast Polski banknoty nieobiegowe będzie jeszcze cenowo rósł? Chyba nie ma na forum wątku poświęconego temu albumowi. Dwa takie ostatnio sprzedałem jeden za niecałe 300 zyli drugi 340 poszedł od reki...mam jeszcze dwa. Jeden i tak zostanie kolekcjonersko. Nie wiem co z ostatnim. Sprzedawać teraz czy czekać :)?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: meszuzel » 23 kwie 2021, 13:08

Patrząc na to co się dzieje to raczej rósł będzie. Ale to twoja inwestycja i Twoja decyzja.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 473
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: mirek82 » 23 kwie 2021, 15:48

JanPan82 pisze:
23 kwie 2021, 11:56
Wiem że to trochę wróżenie z fusów, ale jak stawiacie? Zestaw/Album 9 miast Polski banknoty nieobiegowe będzie jeszcze cenowo rósł? Chyba nie ma na forum wątku poświęconego temu albumowi. Dwa takie ostatnio sprzedałem jeden za niecałe 300 zyli drugi 340 poszedł od reki...mam jeszcze dwa. Jeden i tak zostanie kolekcjonersko. Nie wiem co z ostatnim. Sprzedawać teraz czy czekać :)?
O albumach było trochę tutaj: https://monetyforum.pl/viewtopic.php?f= ... ilit=album

Natomiast co do cen to musisz sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Pamiętam, że gdy była mowa o emisji to na starym forum napisałem, że jeśli cena emisyjna będzie powyżej 200 to go nie kupię. Finalnie kupiłem 2 sztuki, obie mam do tej pory i nie zamierzam sprzedawać. Banknoty z serii Miasta Polskie nie są ani dla mnie piękne, ani tym bardziej solidnie zabezpieczone. Ten drugi mój zarzut był jednym z powodów niewprowadzenia ich do obiegu. Dzisiaj więcej niż 30/szt. to z pewnością bym nie dał. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia i powiedzmy patriotyzmu. Z drugiej strony patrząc można oglądać Ekstraklasę, a można oglądać Premier League.

imaxxx3
Posty: 257
Rejestracja: 02 paź 2019, 17:42

Re: Nagły wzrost cen Banknotów

Post autor: imaxxx3 » 25 kwie 2021, 00:22

Wszystko podrożało. Chleb, alkohol, kondomy, paliwo itd.
Więc dlaczego miałyby nie podróżeć banknoty ?? 🤔🤔

ODPOWIEDZ