2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Dyskusje na temat banknotów obiegowych, kolekcjonerskich
Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 487
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: mirek82 » 21 lis 2022, 22:47

mmz pisze:
21 lis 2022, 21:11
W Kanadzie banknoty okolicznościowe są wymieniane po nominale w banku.

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,11 ... l#msg81547
Zgoda, no ale jest ich jednak "trochę"zdecydowanie więcej i nie mają takiego limitu jak te nasze. Osobiście też bym wolał, żeby co roku wychodziłaby dwudziestozłotówka w nakładzie powiedzmy 10 mln, która autentycznie byłaby w obiegu. Siła nabywcza 20 zł nie jest taka jak kiedyś, ale być może NBP woli nie prowokować fałszerstw i z tego powodu możemy o takich banknotach zapomnieć.

piotr186
Posty: 283
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: piotr186 » 23 lis 2022, 21:43

Banknot kolekcjonerski w obiegu i to przy nakładzie rzędu 10 milionów? Nawet nie chcę się zastanawiać jaki chaos i bałagan by był przy kilkunastu różnych wzorach banknotu 20 zł w obiegu... Już nie mówiąc ile przekrętów by było...

Patrząc na nasz rynek to nakład rzędu 50 tys. wystarcza żeby banknot był bez problemu do kupienia po normalnej cenie...

Ale oczywiście kolekcjonerskie banknoty mogłyby być wymieniane po nominale no i nakład tak góra 100 - 200 tysięcy (żeby spekulacji nie było).

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2561
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: Mad_Tiger » 23 lis 2022, 22:26

piotr186 pisze:
23 lis 2022, 21:43
Banknot kolekcjonerski w obiegu i to przy nakładzie rzędu 10 milionów? Nawet nie chcę się zastanawiać jaki chaos i bałagan by był przy kilkunastu różnych wzorach banknotu 20 zł w obiegu... Już nie mówiąc ile przekrętów by było...
1. Banknoty kolekcjonerskie/okolicznościowe nie muszą być wszystkie jednego nominału (50 zł JPII, 10 zł Piłsudski [19 zł to akurat "wynaturzenie"])
2. Banknoty te mogą być w standardzie obiegowym (te same wymiary, zabezpieczenia, kolorystyka - patrz np. Ukraina) lub mieć po prostu okolicznościowy znaczek/logo/nadruk (patrz np. Papua) lub być w innej orientacji (pionowy) (patrz np. Argentyna) lub mieć tylko okolicznościowe "plecki" (patrz np. Kanada 1$ 1967).
3. Nawet jeżeli wszystkie miały by być 20 zł to dlaczego miałby się pojawiać co roku? Niech będą rzadziej ale z ważnej okazji :)
4. Nawet jeżeli wszystkie na 20 zł i co rok to aktualnie banknot 20 zł w obiegu "żyje" 30 miesięcy (dane NBP) czyli miałbyś tylko 3-4 wzory. Banknoty się zużywają/niszczą i są utylizowane więc zostałyby tyko te w kolekcjach i ich wartość w naturalny sposób by rosła.
5. Przekręty? Jakie to polskie :)
6. Polskie banknoty na tle innych (często bardzo ciekawych, pięknych graficznie i z nowoczesnymi zabezpieczeniami) są po prostu drogie patrząc pod względem wartości jaką przedstawiają.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 487
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: mirek82 » 23 lis 2022, 22:27

piotr186 pisze:
23 lis 2022, 21:43
Banknot kolekcjonerski w obiegu i to przy nakładzie rzędu 10 milionów?
A dlaczego nie? (najwyżej 9.800.000 szt. będzie leżało w skarbcu jako zapas gotówkowy zamiast zwykłych 20) Zresztą nie kolekcjonerski, a okolicznościowy tak jak 2 GN czy 5. Banknot powinien być wymieniany po cenie nominalnej i wtedy mamy do czynienia z banknotem de facto obiegowym.

Nie wierzę, że NBP się zdecyduje na coś takiego. W końcu żyjemy w kraju kombinatorów, a NBP też święte nie jest.

piotr186
Posty: 283
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: piotr186 » 24 lis 2022, 06:29

Mad_Tiger pisze:
23 lis 2022, 22:26
piotr186 pisze:
23 lis 2022, 21:43
Banknot kolekcjonerski w obiegu i to przy nakładzie rzędu 10 milionów? Nawet nie chcę się zastanawiać jaki chaos i bałagan by był przy kilkunastu różnych wzorach banknotu 20 zł w obiegu... Już nie mówiąc ile przekrętów by było...
1. Banknoty kolekcjonerskie/okolicznościowe nie muszą być wszystkie jednego nominału (50 zł JPII, 10 zł Piłsudski [19 zł to akurat "wynaturzenie"])
2. Banknoty te mogą być w standardzie obiegowym (te same wymiary, zabezpieczenia, kolorystyka - patrz np. Ukraina) lub mieć po prostu okolicznościowy znaczek/logo/nadruk (patrz np. Papua) lub być w innej orientacji (pionowy) (patrz np. Argentyna) lub mieć tylko okolicznościowe "plecki" (patrz np. Kanada 1$ 1967).
3. Nawet jeżeli wszystkie miały by być 20 zł to dlaczego miałby się pojawiać co roku? Niech będą rzadziej ale z ważnej okazji :)
4. Nawet jeżeli wszystkie na 20 zł i co rok to aktualnie banknot 20 zł w obiegu "żyje" 30 miesięcy (dane NBP) czyli miałbyś tylko 3-4 wzory. Banknoty się zużywają/niszczą i są utylizowane więc zostałyby tyko te w kolekcjach i ich wartość w naturalny sposób by rosła.
5. Przekręty? Jakie to polskie :)
6. Polskie banknoty na tle innych (często bardzo ciekawych, pięknych graficznie i z nowoczesnymi zabezpieczeniami) są po prostu drogie patrząc pod względem wartości jaką przedstawiają.
1) Wiem, że nie musi być jeden nominał, to jednak nadal ten sam problem - kilka wzorów jednego nominału - 10,20,50 bez znaczenia.
2) Banknot okolicznościowy w postaci nadruku jak to jest praktykowane w wielu krajach to moim zdanie słabe rozwiązanie, ani to ładne ani praktyczne. Prędzej już okolicznościowa jedna strona, ale jakoś trudno mi to sobie wyobrazić na naszych 10,20, 50 złotych...
3) Nie wiem jaki system jest lepszy (co roku, co kilka raz, nieregularnie od czasu do czasu) ale to ciągle ten sam problem - kilka/kilkanaście wzorów tego samego nominału w obiegu.
4) Teoria sobie, praktyka sobie, te okolicznościowe banknoty i tak znikały w klaserach kolekcjonerów, chyba, że nakłady byłyby faktycznie wielmilionowe, po za tym chyba chodzi o to, żeby były ceny przystępne a nie, że spekulacja się rozkręciła i to bardziej niż teraz, bo będzie mniej stanów UNC niż obecnie jest.
6) Jeśli patrzę na banknoty kolekcjonerskie z innych państw to u nas nie jest źle, szczególnie gdy szczytem inwencji jest nadruk na obiegowym banknocie. Banknoty kolekcjonerskie mamy raczej ładne. Ale zgadzam się, że są za drogie ale to polityka NBP (dość wysoka cena emisyjna i stosunkowo niskie nakłady). I nie ma szans żeby było inaczej. Niemniej tylko dwa banknoty (Długosz i Chrzest) mają znacznie przesadzoną cenę, a reszta ma ceny w rozsądnych granicach.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5458
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: meszuzel » 24 lis 2022, 20:51

Prawda jest tak, ze nawet gdyby tych banknotów było 30 czy nawet 50 mln, to pewien kłopot mógłby być. To zawsze jest coś innego a z racji tego, że po denominacji nie ma mixu banknotów czy monet to społeczeństwo nie jest przygotowane na ewentualne zmiany.
Osobiście wolę aby tych banknotów było na tyle dużo abym mógł kupić i na tyle duże żeby Zenkom i wąsatym Januszom nie chciało się tym interesować, bo nie będą widzieć zysku.

100 tyś to jest najprawdopodobniej właściwa wartość. Oby tylko NBP wycenił je na 50 zł :D
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 487
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: mirek82 » 27 lis 2022, 23:48

meszuzel pisze:
24 lis 2022, 20:51
Prawda jest tak, ze nawet gdyby tych banknotów było 30 czy nawet 50 mln, to pewien kłopot mógłby być. To zawsze jest coś innego a z racji tego, że po denominacji nie ma mixu banknotów czy monet to społeczeństwo nie jest przygotowane na ewentualne zmiany.
Osobiście wolę aby tych banknotów było na tyle dużo abym mógł kupić i na tyle duże żeby Zenkom i wąsatym Januszom nie chciało się tym interesować, bo nie będą widzieć zysku.

100 tyś to jest najprawdopodobniej właściwa wartość. Oby tylko NBP wycenił je na 50 zł :D
Prawda jest taka, że banknoty kolekcjonerskie są coraz droższe i chyba nikt z tym nie będzie polemizował. NBP raczej nie wyceni banknotu na 50, tylko na 150. Jak słusznie Mad zauważył za kwotę, którą wydaje kolekcjoner na banknot kolekcjonerski NBP może naprawdę kupić piękny banknot zagraniczny (a nawet kilka). Poza tym ja dostrzegam, że dobór tematów w ostatnich 2 latach to jedno wielkie nieporozumienie, a Bitwa Warszawska powinna być z gen. Rozwadowskim (po co kolejny Piłsudski?)

O ile pamiętam, to nikt przede mną nie wspominał o możliwości wprowadzenia do obiegu banknotu okolicznościowego, którego można by wymienić w NBP po cenie nominalnej. Moim zdaniem taka idea jest jak najbardziej słuszna, ale oczywiście emisja takiego banknotu nie może być z dnia na dzień. Na takie coś trzeba by przygotować kampanię informacyjną na szeroką skalę (większą nawet niż w przypadku 500 zł). "Po denominacji nie ma mixu banknotów czy monet" - muszę się tu odnieść bo w przypadku monet mamy w obiegu (teoretycznie) 261 typów 2 zł i 17 typów 5 zł, jeśli chodzi o banknoty to mamy 2 rodzaje każdego nominału poza 500. Skoro mogą być 2 czy 5 okolicznościowe nie powinno być przeszkód natury formalnej na wprowadzenie banknotu okolicznościowego. Jaki nominał? Moim zdaniem nie powinien to być to żaden używany i tu widziałbym nominał 25 zł. Żeby się dodatkowo przy tym jeszcze wyróżniał i żeby nie było banknotów domowej roboty można by go wydrukować na podłożu polimerowym. Duże grono kolekcjonerów zbiera polimery z całego świata, więc kupiliby i polskie 25 zł poprawiając jeszcze przy tym kurs złotego :lol:. Jednocześnie należałoby zadbać, by nie odstawał od obecnych obiegowych i wydrukować go w tejże konwencji. Władców trochę mieliśmy- pewnie wystarczyłoby do momentu wprowadzenia euro lub do likwidacji gotówki.

Oczywiście można powiedzieć się nie da, tak samo jak można powiedzieć, że my nigdy nie będziemy grali ofensywnie w piłkę nożną. Problem w tym, że i w jednym i w drugim przypadku my nawet nie próbujemy.

jui
Posty: 135
Rejestracja: 26 maja 2019, 22:22

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: jui » 28 lis 2022, 00:45

Też bym chciał urozmaicenia banknotów obiegowych, coroczna emisja 100 o okolicznościowej grafice byłaby miła. Tyle że banknot to nie moneta i o wiele brdziej skomplikowana metoda rozpoznawania przez wpłatomaty/kasy automatyczne. Jeśli banknot miałby być faktycznie w obiegu kalibracja wszelkich automatów prosta nie będzie. Jeśli nawet by się udało formalnie zwolnić banki i sklepu z obowiązku akceptacji takiego banknotu faktycznie byśmy wrócili do punktu wyjścia, tak jak obecnie zostałby kawałek papieru z mierną rozpoznawalnością w społeczeństwie.

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 487
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: mirek82 » 28 lis 2022, 08:09

Oczywiście jeśli chodzi o wpłatomaty itp. sprawa nie jest i nie może być prosta. Najpierw należałoby przyjąć w jakim nakładzie drukujemy ten banknot (bo chyba nie chodzi o to, żeby zmienić wizerunek z jednego na drugi). Ja powiedziałbym, że 1 mln wystarczy (max 10 mln-pełna seria) i nie wiem czy kalibracja automatów miałaby sens, tudzież podstawy ekonomiczne. Nawet jeśli wrócimy do punktu wyjścia, bo banknot nie będzie rozpoznawalny, to jednak mimo wszystko byłby rzeczywistym środkiem płatniczym (a nie jak banknot kolekcjonerski przedmiotem spekulacji). Z tą rozpoznawalnością to też dziwna sprawa, bo ja znam co najmniej 10 osób, które nie wiedzą że w obiegu są 5 okolicznościowe (bo po prostu ich to nie interesuje, a do czynienia z nimi nie miała). Druga sprawa banknot ma większe wymiary i rzucałby się bardziej w oczy i moim zdaniem wzbudziłby większe zainteresowanie, a wizerunek jego byłby bardziej zapamiętany. Tak to już jest, że będąc w muzeum, wzrok ludzi przyciągają bardziej kolorowe obrazy niż piękne płaskorzeźby lub inaczej- Matejko jest bardziej znany niż Wit Stwosz.

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 487
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: mirek82 » 10 gru 2022, 09:13

9 lutego coraz bliżej... A ja zastanawiam się ile sztuk mam kupić. Zawsze brałem 5 (na prezent, wymianę lub sprzedaż) bo koszt wysyłki ten sam, ale przy nakładzie 100.000 szt. chyba wezmę tylko 2. Zwłaszcza, że cena emisyjna ostatniego banknotu wzrosła o 30%. Ile sobie zażyczy NBP przy okazji tej emisji :?: Nie ulega wątpliwości, że Mikołaj Kopernik jest postacią znaną na całym świecie, ale czy ten nakład nie jest Waszym zdaniem po prostu za duży :?: Oczywiście z punktu widzenia kolekcjonera byłoby jeszcze lepiej gdyby wyemitowano 1 mln :D. Co się tyczy zagranicznych firm i odbiorców to też nie mam przekonania, że przy takim nakładzie chętnie wejdą w ten banknot. Zwłaszcza, że z 2 ostatnimi często zostali do dziś.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5458
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: meszuzel » 10 gru 2022, 09:36

Ale co zmienia wielkość emisji?
Z punktu kolekcjonera, jak sam wspominasz będzie łatwiej kupić, to czy handlarzom będzie się opłaciło, kompletnie mnie nie interesuje i kolekcjonera również to nie powinno interesować. Skoro zawsze brałeś 5 szt to bierz 5 szt.
Ja kupuje zazwyczaj jedną, jak mam "zamówienie" to dobieram i odsprzedaję zazwyczaj na forum po emisyjnej.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 487
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: mirek82 » 10 gru 2022, 09:56

W pewnym sensie zmienia. Nie wszyscy będą chcieli się wymienić jeśli jest dostępny w kolekcjonerze po emisyjnej jak ochrona (powód-banknot z 2 ręki). A i jako prezent jest wtedy mniej atrakcyjny. Poczekam z decyzją na wizerunek i na cenę emisyjną.

Marek2022
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2022, 17:24

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: Marek2022 » 18 gru 2022, 08:51

Czy cena zakupu banknotu z Kopernikiem będzie standardowo jak jego nominał, czyli 20 pln?

Arek_
Posty: 282
Rejestracja: 16 lut 2021, 13:44

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: Arek_ » 18 gru 2022, 09:00

Żaden banknot kolekcjonerski, nie był emitowany w cenie nominału. Tu masz ceny dwóch przykładowych banknotów, które jeszcze są dostępne w NBP:
https://kolekcjoner.nbp.pl/kategoria-pr ... jonerskie/

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
Zapewne w okręgowych oddziałach NBP dostępny jest jeszcze Fryderyk Chopin - cena emisyjna o ile dobrze pamiętam to 50 zł.

Marek2022
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2022, 17:24

Re: 2022 20 zł Mikołaj Kopernik - dyskusja

Post autor: Marek2022 » 18 gru 2022, 10:38

Rozumiem, bardzo dziękuję za odp.

ODPOWIEDZ