Fantazyjny pseudo banknot - śmieszne

Dyskusje na temat banknotów zagranicznych
Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2554
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Fantazyjny pseudo banknot - śmieszne

Post autor: Mad_Tiger » 24 cze 2022, 00:21

Przeglądam allegro w celu uzupełnienia kolekcji banknotów i znalazłem takie coś :)

Trochę mnie rozśmieszyło, trochę mnie zirytowało ...
Zimbabwe.jpg
100000000000000000000000000000000000 czyli u nas* 100 kwintyliardów a w USA 100 decylionów, czemu tak mało? Przecież jeszcze z się zmieści :)

Do tej pory największym nominałem w Zimbabwe było:
ZIM0091o.jpg
Nasze 100 bilionów a w USA 100 trylionów

Użyta liczba ta czy inna nie ma znaczenia :) zobaczmy jaki jest wizerunek :) taki jakby odmienny od wszystkich innych banknotów Zimbabwe. Zamiast balansujących kamieni mamy prezesa Reserve Bank of Zimbabwe (RBZ)?

Obrazek
Zdjęcie Gideona Gono z wikipedii :)

Taki jakiś niepodobny do siebie :)

Do tego pozłoconego pseudo czegoś użyto wizerunku Dawda Kairaba Jawara (gambijski lekarz i polityk, w latach 1962–1970 pierwszy i jedyny premier Gambii, w latach 1970–1994 pierwszy prezydent Gambii).
GAM0013ao.jpg

Zadziwiające jest dla mnie to, że ludzie (chyba ludzie) kupują takie błyszczące badziewie po 10 czy więcej złotych a w tej cenie mieliby oryginalne banknoty z Zimbabwe czy też z Gambii ...



* użyte określenia "u nas" i "w USA" to skrót myślowy i chodzi oczywiście o krótką i długą skalę. Długa skala używana jest np. w Polsce a krótka np. w USA
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5443
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Fantazyjny pseudo banknot - śmieszne

Post autor: meszuzel » 24 cze 2022, 09:36

Mad_Tiger pisze:
24 cze 2022, 00:21
Zadziwiające jest dla mnie to, że ludzie (chyba ludzie) kupują takie błyszczące badziewie po 10 czy więcej złotych a w tej cenie mieliby oryginalne banknoty z Zimbabwe czy też z Gambii ...
Zadziwiające czy też zaskakujące jest to dla nas, kolekcjonerów. Ale czy dla kogoś kto z nudów przegląda net i znajduje takie "okazy"? Z przypadku lata temu kupiłem 100 trylionów dolarów po 2 zł za sztukę, dziś są warte ciut więcej.
Z drugiej strony, dlaczego istnieją takie firmy jak skarbnica narodowa. Mają w ofercie produkty, a przynajmniej mieli, które są drogie ale w zasadzie bez większej wartości, w najlepszym wypadku wartość kruszcu. Ale skoro jest klient to i oferta/produkt się znajdzie.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

piotr186
Posty: 278
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: Fantazyjny pseudo banknot - śmieszne

Post autor: piotr186 » 06 lis 2022, 10:39

W zasadzie działalność takiej firmy jak "Skarbnica Narodowa" można by pod ciągnąć pod działalność edukacyjną, kulturalną czy propagującą kolekcjonerstwo. Ale to trochę utopijna wizja bo wiadomo, że chodzi o duży, łatwy zysk. Gdyby jeszcze produkowali tanie a ładne "numizmaty" czy "banknoty" to może jeszcze. A tak to popyt jest, więc czemu nie zarobić na mniej zorientowanych...

Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 648
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Re: Fantazyjny pseudo banknot - śmieszne

Post autor: Gorthagin » 06 lis 2022, 13:51

Jest mnóstwo podobnych "pozłacanych" pseudo banknotów, może ktoś zacznie kolekcjonować. Kto wie. Ludzie kolekcjonują banderole od cygar, etykiety herbaciane, gry wideo czy spinacze i pewnie kiedyś ktoś by się dziwił. Z czasem pojawia się na to rynek i ktoś zaczyna na tym zarabiać.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2828
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fantazyjny pseudo banknot - śmieszne

Post autor: brodacz » 06 lis 2022, 15:03

Ale czym innym jest złota wersja istniejącego banknotu a czym innym stworzenie nieistniejącego wcześniej, w dodatku z zaklamaniem faktów. Wyobraź sobie, że widzisz taki banknot 1000zł z np Breżniewem?
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

ODPOWIEDZ