Zimbabwe - temat ogólny

Dyskusje na temat banknotów zagranicznych
Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2556
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Zimbabwe - temat ogólny

Post autor: Mad_Tiger » 08 kwie 2024, 09:36

Temat rozpocznę od wizerunków starej już serii banknotów z 2019 roku.


ZIM_101_ac.jpg
ZIM_101_rc.jpg

ZIM_102_ac.jpg
ZIM_102_rc.jpg

ZIM_103_ac.jpg
ZIM_103_rc.jpg

ZIM_104_ac.jpg
ZIM_104_rc.jpg

ZIM_105_ac.jpg
ZIM_105_rc.jpg

ZIM_106_ac.jpg
ZIM_106_rc.jpg

Natomiast co sądzicie o nowej walucie Zimbabwe?
W piątek 5 kwietnia rozpoczęto w Zimbabwe reformę walutową - nową walutą będzie ZIG :lol: .
W weekend było sporo artykułów na ten temat (łatwo można odnaleźć w sieci), tutaj są wizerunki: https://news.notafilia.pl/2024/04/07/zi ... -walutowa/

Według mnie stylistycznie cofnęli się do 2009 roku (seria 2009 - wizerunki).

Powiązanie waluty ze złotem - niby spoko ale tokeny i blockchain jakoś do mnie nie przemawiają.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Zimbabwe - temat ogólny

Post autor: Morgon » 08 kwie 2024, 17:39

Stylistycznie zdecydowanie krok wstecz. Aktualne banknoty są naprawdę przyzwoite, aż byłem w szoku po zakupie pierwszego i z ochotą dokupiłem pozostałe. Te nowe wracają do miernych i leniwych wzorców sprzed lat. Może z góry wiedzą że będą musieli emitować kolejne nominały i nie chce im się wymyślać dedykowanych wizerunków? Łatwiej zmieniać tylko kolorki i liczbę zer :lol:

Co do tego mętnego wywodu o oparciu na parytecie złota i technologii blockchain, to zupełnie tego nie kupuję. Już nawet nie chce być zgryźliwy i przywoływać przykładów dotychczasowej "stabilności" ich waluty. Te dyrdymały to moim zdaniem marketing służący niezbyt szczytnym celom.

piotr186
Posty: 281
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: Zimbabwe - temat ogólny

Post autor: piotr186 » 08 kwie 2024, 22:19

Nie ma kraju z bardziej nudnym motywem męczonym na każdej serii ich banknotów. Rozumiem, że ten kamień jest ważny, ale bez przesady.

Przynajmniej cały zestaw będzie do kupienia za niewuelkue pieniądze i tyle plusa.

Awatar użytkownika
Savras
Posty: 810
Rejestracja: 23 gru 2019, 17:33

Re: Zimbabwe - temat ogólny

Post autor: Savras » 12 kwie 2024, 14:19


piotr186
Posty: 281
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: Zimbabwe - temat ogólny

Post autor: piotr186 » 12 kwie 2024, 16:49

Morgon pisze:
08 kwie 2024, 17:39
Stylistycznie zdecydowanie krok wstecz. Aktualne banknoty są naprawdę przyzwoite, aż byłem w szoku po zakupie pierwszego i z ochotą dokupiłem pozostałe. Te nowe wracają do miernych i leniwych wzorców sprzed lat. Może z góry wiedzą że będą musieli emitować kolejne nominały i nie chce im się wymyślać dedykowanych wizerunków? Łatwiej zmieniać tylko kolorki i liczbę zer :lol:

Co do tego mętnego wywodu o oparciu na parytecie złota i technologii blockchain, to zupełnie tego nie kupuję. Już nawet nie chce być zgryźliwy i przywoływać przykładów dotychczasowej "stabilności" ich waluty. Te dyrdymały to moim zdaniem marketing służący niezbyt szczytnym celom.
A to banknoty Zimbabwe kiedykolwiek miały "dedykowane" wizerunki? To zawsze był kamień + nominał + różne kolory. Czasem jeszcze jeden z kilku krajobrazów/scenek rodzajowych i tyle.

Po za tym wszędzie gdzie jest hiperinflacja to idzie się ku jak największemu uproszczeniu - na Węgrzech mieli trzy te same wizerunki tylko zmieniali nominał i kolory. W Jugosławii też wracali do tych samych wizerunków ale z różnymi nominałami, itd. przykłady można mnożyć.

Oni tam mają problem, by system finansowy w ogóle im jakoś funkcjonował, a wizerunki banknotów to rzecz najmniejszego znaczenia przy tym :)

W sumie w takich krajach jak Zimbabwe z szalejącą hiperiflacją i upadłym systemem finansowym i tak się płaci dolarami USA (tudzież inną budzącą zaufanie walutą,), a miejscowa waluta to trochę sztuka dla sztuki.....

ODPOWIEDZ