Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Dyskusje na tematy związane z numizmatyką.
2jacks
Posty: 16
Rejestracja: 02 mar 2023, 12:51

Re: Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Post autor: 2jacks » 05 mar 2023, 09:36

To zacznijmy od początku. Ja myślałem, że jak się umawiasz na wycenę to od tego się zaczyna na zasadzie: Dowiem się ile ta moneta jest warta na rynku. No i to jest granica górna. Dolną granicą jest cena spot. No i potem jeśli numizmatyk jest zainteresowany to poruszamy się w tych granicach. Oczywiście można powiedzieć o tym wszystkim co wymieniłeś co składa sie na koszty dodatkowe i zaproponowana cena może być poniżej spot. \
Decyzja potem nalezy do ciebie. Zostałeś poinformowany i tyle

No i jak ja o tym wspomniałem to numizmatyk mówił o cenie srebra u jubilera na poziomie 1,5-2 zł. To rozumiem że tak to się odbywa? Ceny monet wycenia się na podstawie ceny kruszcu u jubilera? Ja nawet nie rozumiem czemu jubiler miał by miec takie ceny?

KZN
Posty: 1315
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Post autor: KZN » 05 mar 2023, 10:28

Jubiler skupuje złom w cenie poniżej ceny rynkowej. Bo później musi przerobić wszystko pod swoje potrzeby. Idąc tropem kantoru - też nie skupuje i sprzedaje po kursie międzybankowym tylko skup poniżej, sprzedaż powyżej, a jak idziesz z bilonem, to już w ogóle poniżej..

Ile zapłaciłeś za wycenę?

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Post autor: repek20 » 05 mar 2023, 11:23

Ten cały temat to żenada.
Janusze w dzisiejszych czasach są tak roszczeniowi, że się w głowie nie mieści.
Ze swojej strony lenistwo totalne, ale wymagania wobec innych kosmiczne.
Najlepiej, żeby handlarz za darmo wycenił i jeszcze zapłacił ceny rynkowe.
Skoro autor tematu sam umie wycenić to po co w ogóle zawraca głowę handlarzowi?
Niech sam sobie wyceni, sam porobi kilkadziesiąt aukcji na allegro w cenach jakie mu pasują, sam sprzeda, sam zapłaci prowizje, a za rok niech sam się tłumaczy w US.
Tylko tak może się czegokolwiek nauczyć, a nie jak będziecie mu przytakiwać, że ktoś go chciał oskubać.

2jacks
Posty: 16
Rejestracja: 02 mar 2023, 12:51

Re: Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Post autor: 2jacks » 05 mar 2023, 11:26

lol...lol...Słuchaj. Nie ma sensu się teraz licytowac kto zły, kto dobry a kto głupi i sobie wytykać. Prawdą jest że miałem coś tam w głowie i liczyłem, że może dostanę 50% + cena spot za te monety bo on pewnie dostanie na rynku 100%. Nie znam się. Może przelicytowałem. No ale numizmatyk to nie jest pępek świata. To nie jest tak, że reszta tego świata musi się pod jego potrzeby biznesowe podporządkować. Przeciez jeśli ja jestem laikiem, to on powinien mnie poinformować że cena spot to ileś tam i cena rynkowa to ileś i mu się nie opłaca kupowac a mi pewnie sprzedawać po cenie po której ew. mu kupić by się opłaciło.

Za wycenę nie zapłaciłem nic, no ale przez telefon nikt mi o opłatach nic nie mówił, no i na stronie jest info że wycena jest darmowa, co ma sens bo przeciez zachęca klientów do przyjścia co daje mu potencjalną szansę kupić coś wartościowego w dobrej cenie. Będziesz teraz mi udowadniał, że nic nie zapłaciłem i coś tam itd...OK. Myślę po prostu że byłoby lepiej gdyby on może powiedział, że "ta moneta to złom" i cena za nią jaką zapłacę to poniżej ceny spot. No ale mówię. Za Shiling Rennera który w srebrze jest wart 54 zł mogłem dostać 30 zł. No i co ma z tym wszystkim wspólnego jubiler? Podaj mi jakiekolwiek oferty kupna monet jakichkolwiek, z jakiegokolwiek kraju które w srebrze są poniżej ceny spot. Cokolwiek.

Polskie mapki są sprzedawane w ilościach kilkaset z 10, 15% premium.

Ja wysyłam złom na przetopienie i mi się zupełnie nie opłaca sprzedawać czegokolwiek poniżej ceny srebra i nie spotkałem się z takimi ofertami..więc odebrałem te wyceny jako próbę przycinki.

@repek20
i jeszcze "janusze są roszczeniowi" . Co ma z tym wspólnego Janusz? Jeśli uważasz, że gość ma przyjechać. Ja zobaczę co ma, zaproponuję mu 50% ceny spot i on ma wypier..ać bo jest Janusz to sry, ale chyba masz coś z głową. A jak nie masz to sprzedaj mi wszystkie swoje monety po cenie 50%. Przyjedz do mnie i mi je pokaż a ja sobie wybiorę i kupię po wartości 50% minimum rynkowego. Gdzie są ceny 50% ceny spot? Gdzie są takie ceny

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Post autor: repek20 » 05 mar 2023, 11:44

2jacks pisze:
05 mar 2023, 11:26

i jeszcze "janusze są roszczeniowi" . Co ma z tym wspólnego Janusz? Jeśli uważasz, że gość ma przyjechać. Ja zobaczę co ma, zaproponuję mu 50% ceny spot i on ma wypier..ać bo jest Janusz to sry, ale chyba masz coś z głową. A jak nie masz to sprzedaj mi wszystkie swoje monety po cenie 50%. Przyjedz do mnie i mi je pokaż a ja sobie wybiorę i kupię po wartości 50% minimum rynkowego.
Ty nigdzie nie MASZ przyjechać.
Skoro chcesz coś od handlarza- w tym wypadku chcesz, żeby ci wycenił towar/przedstawił ofertę zakupu to chyba logiczne, że Ty się do niego fatygujesz, a nie odwrotnie.
No chyba, że masz na tyle intersujące/cenne walory, że skłonisz handlarza, aby było odwrotnie.

Tak w dużym skrócie, bo zupełnie szczerze szkoda mi czasu na tak roszczeniowych ludzi: handlarz prawdopodobnie nie przyjął Cię na ławce w parku tylko w jakimś budynku- weź pod uwagę, że musi zapłacić czynsz, może kogoś zatrudnia- musi zapłacić komuś pensję, rachunek za prąd, od zysków płaci podatki, ubezpieczenie itp. itd. W dwóch słowach: prowadzi biznes. Gdybyś przyniósł mu monetę x wartą na allegro 20zł i on by Ci za nią tyle zaproponował to posługując się twoim językiem- "chyba miałby coś z głową".

KZN
Posty: 1315
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Post autor: KZN » 05 mar 2023, 11:54

Jak chce się uzyskać wycenę rynkową, to albo poświęca się samemu czas na to albo idzie się do kogoś i płaci za usługę wyceny. Jeśli mysli ktokolwiek, że premium na spot np. +10% przy kilku monetach starczy na pokrycie kosztów, to jest w błędzie.. Ci co sprzedają np. na +10%, muszą kupić poniżej spot, aby jakkolwiek to się spięło.. Gdybyś miał faktycznie walory ciekawe numizmatycznie, którymi jest zainteresowanie np. Sztandar i ktoś by zaoferował Ci za niego wartość złomu, to byłoby złodziejstwo, ale te opisane historie to raczej norma. Już sam fakt, że lepiej przetopić, niż sprzedać powinien dać do myślenia.. Złom to złom.. A zarobić na złomie można tylko tak, jak opisałem..

Jeśli srebra jest np. na 50 złotych, a moneta nie ma wartości dodatniej kolekcjonersko, i sprzedaje się za 50 złotych, a trzeba pokryć koszty, to ile za nią zapłaciłbyś?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Post autor: meszuzel » 05 mar 2023, 12:05

repek20 pisze:
05 mar 2023, 11:44
... W dwóch słowach: prowadzi biznes. ...
W zasadzie masz rację, ale istnieje jeszcze coś takiego jak etyka w biznesie.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

2jacks
Posty: 16
Rejestracja: 02 mar 2023, 12:51

Re: Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Post autor: 2jacks » 05 mar 2023, 12:51

Są dwie strony tej całej historii i pomiędzy stronami jest istota sporu czyli moneta. No to teraz pytanie podstawowe. Ile jest warta moneta? No i co określą jej wartość?

To jak wygląda proces wyceniania takich monet? Bierze się cenę srebra i na jej podstawie ustala cenę monety coś koło owego poziomu, czy w światowej numizmatyce bierze sie jeszcze koszty prowadzenia biznesu numizmatycznego? Wy piszecie że proces wyceny powinien być numizmatyko centryczny, no ale nie jest! Nie jest i nie powinien być. Jest srebro-centryczny, a nie numizmatyko centryczny. Przecież numizmatyk tez ma prawo traktować monety jako junk silver. Te 50 Shilingów może kupić po cenie spot i sprzedać spokojnie spot+15 % czy 30% uwzględniając koszty prowadzenia biznesu. Tak to wygląda. Tak czy nie? No przecież może takowe monety skupować i nie musi ich traktować jako osobne eksponaty i wystawiac na ebay, tylko traktować jako junk.

Uprośćmy to. Odpowiedzcie mi na pytanie. Wyceniamy monetę 50 shilingów. 20 gram i 90% próba. Moneta pospolita i nie ma wartoości kolekcjonerskiej. Ja jestem laikiem i chcę się dowiedzieć ile jest ona warta. No ile?
30 zł
54 zł?

Odpowiedź brzmi 54 i potem możemy gadać, że tyle jest warta ale ja sa zakupię za 30 bo koszty to i tamto. A ja zostałem poinformowany że tyle jest warta bo jubiler płaci za złom 1,5-2 zł co jest wprowadzaniem w błąd. Nikt tak monet nie wycenia. no chyba że chce zarobić z miejsca na samym kruszcu no ale to jest już kwestia zarobku a nie wyceny.

A jak wygląda to wszystko od strony właśnie prowadzenia biznesu? Ile kosztuje sztabka 100 gram srebra z firmy Chojnacki i Kwiecień? Kosztuje 440 zł. Cena spot to 300 a cena na Allegro, czy portalach gdzie są sprzedawane kruszce to 440. Czemu? No właśnie z tego powodu, że uwzględnia się % prowadzenia biznesów wszelakich i w tym także zarobek sprzedajacego. to jest obecnie ponad 30%...Więc nie przesadzajcie z tymi kosztami, bo one w cenach na koniec są uwzględniane i tak.

Wycenia się jako cenę spot+koszty prowadzenia biznesu. Sztabki, monety itd...a nie w dół. Cena spot dla ciebie i - moje kosty. Koszty przecież są przenoszone na nabywcę ostatecznego.

Kulfon55
Posty: 58
Rejestracja: 08 sie 2022, 14:48

Re: Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Post autor: Kulfon55 » 05 mar 2023, 15:51

Według mnie Ty i sprzedawca różnie definiujecie pojęcie wyceny. Dla Ciebie jest to wartość rynkowa, czyli średnią wartość zawieranych transakcji. Dla handlarza jest to kwota jaką mógłby Tobie zapłacić za monetę, aby mu się opłacał biznes.

Też nie rozumiem do końca jakie jest clou tego tematu. Załóżmy, że moneta ma wartość rynkową 50 zł, a Tobie zaproponował 30 zł. Nie pasuje? Zrezygnuj i spytaj u innego handlarza. Druga wycena nie pasuje? Sprzedaj sam. Dywagacje na temat ceny rynkowej, ceny spot, ceny zaproponowanej podczas wyceny są zbędne.

KZN
Posty: 1315
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Czy numizmatycy oszukują podczas wyceny?

Post autor: KZN » 05 mar 2023, 19:00

2jacks pisze:
05 mar 2023, 13:24
Wycenia się jako cenę spot+koszty prowadzenia biznesu. Sztabki, monety itd...a nie w dół. Cena spot dla ciebie i - moje kosty. Koszty przecież są przenoszone na nabywcę ostatecznego.
… a później nakładamy na to naturalną regulację rynku, jaka jest podaż i popyt i wracamy do tego, że aby sprzedać coś, czego potrzebuje nieduże grono osób, trzeba coś sprzedawać po niskiej cenie.. Jeśli nikt nie chce za 55 złotych, to kto kupi za 65..? Jeszcze mniej osób niż nikt? 😉🤣

ODPOWIEDZ