Problemy z monetami z zaboru rosyjskiego ?

Dyskusje na tematy związane z numizmatyką.
Colector83
Posty: 30
Rejestracja: 09 mar 2023, 02:04

Problemy z monetami z zaboru rosyjskiego ?

Post autor: Colector83 » 30 maja 2023, 20:46

Przeczytałem ostatnio artykuł na money.pl o obecnej sytuacji na rynku numizmatycznym, znalazłem tam jedną, trochę niepokojącą mnie wypowiedź, bynajmniej nie byle kogo, ale Damiana Marciniaka. Gdyby to nie były jego słowa, raczej bym to zignorował.
Cytat, który mnie zaniepokoił:
,,Polacy lubią rzeczy związane ze swoją historią. Królowie czy Piłsudski są pożądani na rynku. Obecnie jest z kolei problem np. z monetami z zaboru rosyjskiego. Inwazja na Ukrainę spowodowała, że "nie chcemy mieć nic wspólnego z ruskimi monetami" - dodaje, powołując się na słowa jednego z kolekcjonerów."

Oczywiście to słowa tylko jednego kolekcjonera, osobiście nie zauważyłem jakiegoś zastoju w handlu carskimi monetami, ani na Numimarkecie, ani u Niemczyka czy WCN. Sam mam trochę w kolekcji, niektóre rzadkie i w wysokim gradingu.
Co o tym myślicie, ktoś się spotkał z czymś takim ? Dla mnie jakaś bzdura, ktoś coś może zauważył ?

Link do artykułu podaję:
https://www.money.pl/pieniadze/moneta-z ... 3920a.html

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3059
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Problemy z monetami z zaboru rosyjskiego ?

Post autor: mmz » 31 maja 2023, 10:15

Nie sądzę, aby uwaga o braku zainteresowania monetami rosyjskimi wynikała z poglądów polskich nomizmatyków odnośnie wojny na Ukrainie. Wg mnie rynek może być trochę zawężony z uwagi na mniejszy kontakt klientów z Rosji. Odnośnie monet z czasów zaboru rosyjskiego jest pewien okres szczególnie interesujący dla klientów z Rosji a mianowicie monety z wizerunkiem Aleksandra I, ponieważ jego podobizna jest tylko na monetach "polskich", natomiast nie ma jej na "czysto" rosyjskich.

177800.jpg
127238.jpg
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1826
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Problemy z monetami z zaboru rosyjskiego ?

Post autor: julk1 » 31 maja 2023, 19:31

Ktoś tu pisał na forum, ze spadek zainteresowania monetami rosyjskimi moze wynikać m.in z tego, ze największe firmy gradujące np. NGC w ramach sankcji nie przyjmują takich monet do gradingu.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3059
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Problemy z monetami z zaboru rosyjskiego ?

Post autor: mmz » 31 maja 2023, 20:08

Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Problemy z monetami z zaboru rosyjskiego ?

Post autor: meszuzel » 31 maja 2023, 20:28

Tak na logikę, to co powiedział Damian Marciniak, może a jestem przekonany o tym, że ma wpływ na zainteresowanie tymi monetami. Jednak na moje oko jest to chwilowy problem i wraz z zakończeniem konfliktu powinno wszystko wrócić do normy. Poza tym ewentualną niechęć będą miały osoby niezwykle honorowe, oraz osoby, które zainteresowany się tymi monetami i w ramach protestu postanowiły się "przebranżowić" w kierunku zbierania.
Ktoś kto pieczołowicie i z pietyzmem buduje kolekcję raczej nie zejdzie z obranego kierunku.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Colector83
Posty: 30
Rejestracja: 09 mar 2023, 02:04

Re: Problemy z monetami z zaboru rosyjskiego ?

Post autor: Colector83 » 31 maja 2023, 20:57

meszuzel pisze:
31 maja 2023, 20:28
Tak na logikę, to co powiedział Damian Marciniak, może a jestem przekonany o tym, że ma wpływ na zainteresowanie tymi monetami. Jednak na moje oko jest to chwilowy problem i wraz z zakończeniem konfliktu powinno wszystko wrócić do normy. Poza tym ewentualną niechęć będą miały osoby niezwykle honorowe, oraz osoby, które zainteresowany się tymi monetami i w ramach protestu postanowiły się "przebranżowić" w kierunku zbierania.
Ktoś kto pieczołowicie i z pietyzmem buduje kolekcję raczej nie zejdzie z obranego kierunku.
Zgadzam się, generalnie dużo kolekcjonerów zaczynało od carskich monet, ja sam także. Większy problem widziałbym w ograniczonym rosyjskim rynku niż kilku ,,obrażonych'' polskich kolekcjonerach. Generalnie monety wracają do siebie, w tym sensie, że carskie ruble chętnie zbierają Rosjanie, niemieckie marki Niemcy itp. I przy obecnej sytuacji popyt z Rosji napewno jest mniejszy.

Awatar użytkownika
Fatbumba
Posty: 111
Rejestracja: 24 lip 2023, 00:15

Re: Problemy z monetami z zaboru rosyjskiego ?

Post autor: Fatbumba » 25 lip 2023, 12:21

Widac ze WOKE-ism sie wkrada juz w nasze hobby. Jesli pominiemy monety okresu zaborow czy powstan to praktycznie niewiele zostanie do zbierania bo monety krolewskie sa zbyt kosztowne:-)
Ja mieszkam na zachodzie (w Australii) i patrze na to wojne zupelnie inaczej. Moja babcia byla Ukrainka i bylaby pierwsza chetna do zastrzelenia tego blazna Zielenskiego. Przestancie sluchac propagandy i zacznijcie szukac faktow. Kolekcjonerzy kolekcjonuja i takie mody czy fasony przemijaja jak babie lato. Jesli ktos ma cos ladnego z tego okresu na zbyciu to prosze dac mi znac. Ja nie bede anty rosyjskim rasista:-)

ODPOWIEDZ