Sprzedawcy banknotów

Dyskusje na temat banknotów polskich i zagranicznych, banknotach testowych, zabezpieczeniach
Masterson
Posty: 14
Rejestracja: 21 wrz 2022, 16:21

Sprzedawcy banknotów

Post autor: Masterson » 24 mar 2023, 21:12

Gdzie najczęściej zaopatrujecie się w nowe banknoty do kolekcji? Macie jakichś ulubionych sprzedawców (np. na allegro)? :)

Zbieracie tylko UNC czy obiegowe też posiadacie w swojej kolekcji? A może również kopie i faksymile? :)

Pytania z czystej ciekawości :D

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2554
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Sprzedawcy banknotów

Post autor: Mad_Tiger » 24 mar 2023, 22:38

Janjan pisze:
24 mar 2023, 21:12
Gdzie najczęściej zaopatrujecie się w nowe banknoty do kolekcji?
Nowe jako banknoty, których nie posiadaliśmy czy nowe jako dopiero co wprowadzone do obiegu?

Jeżeli to drugie to trochę dziwne jest twoje kolejne pytanie:
Janjan pisze:
24 mar 2023, 21:12
A może również kopie i faksymile? :)
Kupowanie kopii banknotów będących w obiegu to takie trochę fałszerstwo ... Chcesz mieć kłopoty, droga wolna .... Jest na allegro jeden taki co notorycznie wystawia kopie aktualnych banknotów z całego świata ... Papierowe i polimerowe drukuje na papierze ze znakiem wodnym z gwiazdkami ... Wielokrotnie go zgłaszałem do allegro ale mają to gdzieś.

Jeżeli chcesz mieć w kolekcji "kopię" to zrób sobie po prostu kolorowy wydruk ale co to za kolekcja?

Wracając do pytania o zaopatrywanie:
- jeżeli do są banknoty łatwo dostępne, współczesne to tylko UNC i na allegro bo jest kilku sprzedawców adarmowe wysyłki Smart są dużym plusem (jeden sprzedawca jest u mnie na czarnej liście, mimo dobrych cen nie kupię od niego).
- jeżeli są to banknoty droższe lub rzadziej pojawiające się to również przeglądam aukcje na onebid.
- przy drogich, rzadkich walorach akceptuje drobne niedoskonałości i ze względów finansowych wolę kupić AU.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Masterson
Posty: 14
Rejestracja: 21 wrz 2022, 16:21

Re: Sprzedawcy banknotów

Post autor: Masterson » 25 mar 2023, 10:58

Janjan pisze:
24 mar 2023, 21:12
Gdzie najczęściej zaopatrujecie się w nowe
Nowe jako banknoty, których nie posiadaliśmy czy nowe jako dopiero co wprowadzone do obiegu?

Jeżeli to drugie to trochę dziwne jest twoje kolejne pytanie:
Chodziło o to pierwsze. Nieprecyzyjnie się wyraziłem ;)
Janjan pisze:
24 mar 2023, 21:12
Kupowanie kopii banknotów będących w obiegu to takie trochę fałszerstwo ... Chcesz mieć kłopoty, droga wolna .... Jest na allegro jeden taki co notorycznie wystawia kopie aktualnych banknotów z całego świata ... Papierowe i polimerowe drukuje na papierze ze znakiem wodnym z gwiazdkami ... Wielokrotnie go zgłaszałem do allegro ale mają to gdzieś.

Jeżeli chcesz mieć w kolekcji "kopię" to zrób sobie po prostu kolorowy wydruk ale co to za kolekcja?
Tylko pytam, sam też nie kupuje kopii z ww. powodów. Zapewne tez chodzi o tego sprzedawcę:
https://allegro.pl/oferta/lotwa-100-lat ... 5dfaf5b843
Janjan pisze:
24 mar 2023, 21:12
(jeden sprzedawca jest u mnie na czarnej liście, mimo dobrych cen nie kupię od niego).
-
O jakim sprzedawcy mowisz? Z jakich powodów?

Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 643
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Re: Sprzedawcy banknotów

Post autor: Gorthagin » 25 mar 2023, 13:15

Ja do tej pory kupowałem i dalej kupuję na allegro. Mam kilku od których kupuję cały czas. Póki co żaden mnie jakoś wielce nie zawiódł. Różnice cenowe w tanich banknotach (tak do 15 zł za sztukę są prawie żadne). Obecnie zbieram banknoty z całego świata, ale ostatnio się złapałem, że szukam już walorów do kilkuset złotych, więc obserwuję aukcje allegro i powoli aukcje domów aukcyjnych.

Generalnie zbieram UNC, UNC- i z rzadka mniej widowiskowe stany (może z 5% mojej kolekcji).

Kopii nie zbieram. Od czasu do czasu notgeldy z warmii i mazur, czy przykładowo testowymi PWPW nie pogardzę.

KZN
Posty: 1338
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Sprzedawcy banknotów

Post autor: KZN » 25 mar 2023, 15:07

Wydaje mi się, że zbierania kopii czy to monet, czy banknotów jest pozbawione sensu.. W kopii nie ma duszy.. Nigdy nie będzie wyjątkowa. Już lepsze są falsy z epoki 😉

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: Sprzedawcy banknotów

Post autor: turysta » 25 mar 2023, 20:24

KZN pisze:
25 mar 2023, 15:07
Wydaje mi się, że zbierania kopii czy to monet, czy banknotów jest pozbawione sensu.. W kopii nie ma duszy.. Nigdy nie będzie wyjątkowa. Już lepsze są falsy z epoki 😉
Kopie banknotow mozna bardzo ladnie wyeksponowac w ramce na scianie, czego bym z oryginalami nie zrobil ;)

ODPOWIEDZ