Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Dyskusje na temat banknotów polskich i zagranicznych, banknotach testowych, zabezpieczeniach
Mikolaj
Posty: 56
Rejestracja: 18 mar 2020, 14:30

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: Mikolaj » 30 mar 2020, 15:32

Gajowy napisałem prywatną wiadomość.

gajowy
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2020, 13:40

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: gajowy » 30 mar 2020, 20:48

Tak jak napisałem interesuję się już dosyć długo tematyką banknotów testowych i druków reklamowych PWPW i chętnie podzielę się swoją wiedzą.

Na początek pierwszy banknot promocyjny pwpw z Wysockim z ok. 1991r. wg. projektu Jerzego Kamińskiego. Ryt wykonał Jan Maciej Kopecki, znak wodny - Zygmunt K.Jagodziński (projekt i wykonanie rzeźby).

Strona przednia banknotu:
Portret Piotra Wysockiego (nierzeczywisty, wyimaginowany) pochodzi z ryciny francuskiego litografa Françoisa Le Villaina, https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Wysocki_(wojskowy) a scena na odwrotnej stronie banknotu Powstania Listopadowego (nocy listopadowej) ze zbiórką powstańców na moście w Parku Łazienkowskim przy pomniku Jana Sobieskiego 29 listopada 1830r. wg. rytów Franciszka Dietricha na podstawie rysunków Jana Feliksa Piwarskiego http://zrodlo.krakow.pl/rocznik-2011/nu ... mnieniach/. Co ciekwawe Jan Feliks Piwarski autor rysunku razem z Sewerynem Olszczyńskim litografem z Banku Polskiego opracowali wspólnie i rozpowszechnili technikę cynkografii, a litograf który wykonał grafikę Franciszek Dietrich - był jednym ze znakomitszych rytowników Warszawskich. Podobno oryginał płyty miedzianej wisi oprawiony za szybką w Muzeum Narodowym (ale jeszcze nie wybrałem się na wycieczkę, żeby to potwierdzić)

Strona odwrotna banknotu:
Identyczna grafika jak na stronie odwrotnej pojawia się wielokrotnie w innych drukach pwpw, jest też na tablicy informacyjnej na gmachu PWPW https://pl.wikipedia.org/w/index.php?ti ... 0723021613. Podobnie zresztą jak widoczne na stronie przedniej stare logo wytwórni, które również widnieje na gmachu PWPW https://de.wikipedia.org/w/index.php?ti ... 0305153709

Kilka ciekawostek:
- Jako jedyny Banknot testowy ma rozwinięcie skrótu pwpw „Państwowa…”. Dopiero 30 kwietnia 1996 w momencie wejścia pwpw na giełdę przywrócono jej historyczną nazwę „Polska Wytwórnia…” a nie „Państwowa Wytwórnia…”.
- Aż do banknotu Szachy z 2017 to był jedyny banknot testowy z napisami w j.angielskim.
- Banknot nie posiada znaków UV ale ma dwukolorowe nitki zatopione w papierze świecące w uv.
- Nitka zabezpieczająca cienka, pełna (bez napisów).
- Brak folderu

Inne powiązane walory:
Na aukcjach WCN pojawiła się wersja banknotu z perforowanym napisem WZÓR.
Wysocki_perforowany-WZÓR_a.jpg
Wysocki_perforowany-WZÓR_b.jpg
Raz pojawił się też wydruk próbny banknotu z niepełną stroną przednią (bez wklęsłodruku) i podwójnie nadrukowaną stroną odwrotną
Destrukt_Wysocki_1.JPG
Destrukt_Wysocki_2.JPG
Reklamowy bloczek filatelistyczny z 93r z tą samą grafiką był też w formie karnetu:
Karnet_Wysocki_93_1.JPG
Karnet_Wysocki_93_2.JPG
Karnet_Wysocki_93_3.JPG
Karnet_Wysocki_93_4.JPG
Płyta stalorytnicza do druku przedniej strony banknotu:
Wysocki płyta_a.jpg
Wysocki płyta_b.jpg
Ostatnio zmieniony 30 mar 2020, 21:27 przez gajowy, łącznie zmieniany 1 raz.

gajowy
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2020, 13:40

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: gajowy » 30 mar 2020, 20:50

Jest też sam papier ze znakiem wodnym z Piotrem Wysockim (nieco inny format niż banknot):
Wysocki_znak_wodny.jpg
Istnieją również arkusze samego papieru tylko ze znakiem wodnym gen.Piotra Wysockiego, jako zwykły arkusz papieru formatu A4:
Wysocki_znak_wodny_A4.JPG
lub oprawione w etui z okienkiem:
Wysocki_znak_wodny_A4_okienko.JPG
z opisem poniżej:

Papier wartościowy 80 g/m2
- 100% bawełny
- znak wodny umiejscowiony, wielotonowy
- nitka zabezpieczająca, umiejscowiona, dwustronnie metalizowana
- włókna zabezpieczające, widziane w promieniach UV, dwa kolory

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2553
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: Mad_Tiger » 30 mar 2020, 22:07

Super :) postaram się jakoś ładnie to zamieścić w katalogu.

Coś nie daje mi spokoju :)
Jak to powstało:
Obrazek
Obrazek
Raz pojawił się też wydruk próbny banknotu z niepełną stroną przednią (bez wklęsłodruku) i podwójnie nadrukowaną stroną odwrotną
Brak właściwego wklęsłodruku :) ale ja wklęsłodruk niewłaściwy widzę :) bez farby ale są wypukłe elementy :)

Widać "BANK POLSKI", "50", "PIĘĆDZIESIĄT ZŁOTYCH", "NARODOWY".
Czyli wpadł pod wklęsłodruk do tego banknotu:
Obrazek
Ostatnie pięćdziesiątki mają datę emisji z 1988 roku a Wysocki jest z około 1991 ...
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

gajowy
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2020, 13:40

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: gajowy » 30 mar 2020, 23:37

Mad_Tiger pisze:
30 mar 2020, 22:07
Widać "BANK POLSKI", "50", "PIĘĆDZIESIĄT ZŁOTYCH", "NARODOWY".
Brawo za spostrzegawczość, że tam coś jest na papierze nie związanego z Wysockim, ale jak się dobrze przyjrzysz to zobaczysz, że tam jest jednak "pięćset" a nie "pięćdziesiąt", czyli jest to wzór wklęsłodruku a właściwie jego suche tłoczenie z banknotu 500zł z Kościuszko tylko samo tłoczenie odbite na tym Wysockim pochodzi z dwóch sąsiednich banknotów 500zł ale jest to wszystko przesunięte o ponad pół banknotu w lewo. "Bank Polski" widoczne z lewej strony w 500 jest z prawej strony a widoczny obok po prawej "Narodowy" pochodzi już z lewej strony kolejnego banknotu na płycie.

Tu jednocześnie i 500zł i perforowany WZÓR identyczny jak na tej rzadkiej odmianie Wysockiego.
48_1239a.jpg
48_1239r.jpg
Też się głowiłem jak to powstało, ale widocznie jakimś sposobem podczas próbnych wydruków jako podkładkę użyto właśnie płyty ze starej 500zł:) i powstała taka hybryda (papier jest zdecydowanie od Wysockiego bo ma znak wodny). Zdjęcie jest mało wyraźne (postaram się może je wymienić przy lepszym świetle) ale tylna strona jest odbita dwukrotnie z minimalnym przesunięciem obu druków, a górny margines jest nierówno przycięty, prawdopodobnie ręcznie. To zdecydowanie pochodzi z próbnych wydruków finalnego banknotu. Taka incepcja, wydruk testowy banknotu testowego:)

gajowy
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2020, 13:40

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: gajowy » 02 kwie 2020, 22:30

To może teraz coś bardzo mało znanego, a mianowicie druk promocyjno-pamiątkowy pwpw nazwany "walorem okolicznościowym" wykonanym na zlecenie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w celu uczczenia 100. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Projekt Graficzny: Krystian Michalczuk
Konsultacje ze strony Sztabu Generalnego Wojska Polskiego: gen. bryg. Jan Dziedzic, płk Sławomir Więckowski, mjr Piotr Urban
Wykorzystano materiały ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
(autor fotografii: ppłk Sławomir Ratyński)
Autorzy znaku rocznicowego:
gen. bryg. Jan Dziedzic, płk Sławomir Więckowski, mjr Piotr Urban

https://www.pwpw.pl/Aktualnosci/2018/05 ... kiego.html
"Wydaniem okolicznościowego waloru Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych włączyła się w obchody 100. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Walor został zaprezentowany podczas międzynarodowego sympozjum naukowego zorganizowanego przez SGWP na Zamku Królewskim w Warszawie 30 maja 2018 r. PWPW wyprodukowała okolicznościowy walor poświęcony 100. rocznicy powstania SGWP na zamówienie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W czasie spotkania na Zamku Królewskim Janusz Kowalski – członek Zarządu PWPW został wyróżniony odznaką okolicznościową – medalem 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego WP."

Przednia strona:
walor_przednia_strona.jpg
Odwrotna strona:
walor_odwrotna_strona.jpg
Inne informacje:
Rozmiar: 14,4cm x 7,4 cm
Seria SG 000XXXX
Papier w znaki wodne "rybia łuska" jak w banknocie "pwpw 50"
Brak nitki zabezpieczającej
W papierze zatopione dwukolorowe nitki świecące w UV
Data na banknocie 25 października 2018

Grafiki budynków Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, po lewej budynek historyczny, po prawej budynek współczesny.
Praktycznie nie do zdobycia, ponieważ banknot nie był typowym materiałem reklamowym pwpw rozdawanym na targach. Otrzymali go najprawdopodobniej jedynie wysokiej rangi wojskowi.

Folder:
100 lat sztabu folder.JPG
100 lat sztabu folder_2.jpg
Walory powiązane:
Pocztówki Poczty Polskiej (z tymi samymi grafikami co banknot):
Pocztówki folder poczta.JPG
pocztówka_2.JPG
pocztówka_1.JPG
Wpinka okolicznościowa:
wpinka okolicznościowa.jpg

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2553
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: Mad_Tiger » 19 kwie 2020, 22:07

Przepraszam, że tak, długo :(
gajowy pisze:
30 mar 2020, 20:48
Na początek pierwszy banknot promocyjny pwpw z Wysockim z ok. 1991r. wg. projektu Jerzego Kamińskiego. Ryt wykonał Jan Maciej Kopecki, znak wodny - Zygmunt K.Jagodziński (projekt i wykonanie rzeźby).
Uzupełniłem informację o tym banknocie, dziękuję bardzo :) Sporo ciekawostek.
gajowy pisze:
02 kwie 2020, 22:30
To może teraz coś bardzo mało znanego, a mianowicie druk promocyjno-pamiątkowy pwpw nazwany "walorem okolicznościowym" wykonanym na zlecenie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w celu uczczenia 100. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Przyznam się, że przeglądając archiwum PWPW natknąłem się na ten walor lecz nigdzie nie widziałem na aukcjach i dlatego nie wrzuciłem w katalog.
Katalog uzupełniony, dziękuję bardzo za informacje.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Mikolaj
Posty: 56
Rejestracja: 18 mar 2020, 14:30

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: Mikolaj » 19 kwie 2020, 23:13

A czy ten banknot to jest PWPW czy jakaś podróbka?

https://allegro.pl/oferta/baknot-pwpw-9 ... 9144299823

Awatar użytkownika
0zł
Posty: 2386
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:42

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: 0zł » 19 kwie 2020, 23:15

400zł poszło dziś za 1975zł

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2553
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: Mad_Tiger » 19 kwie 2020, 23:19

Mikolaj pisze:
19 kwie 2020, 23:13
A czy ten banknot to jest PWPW czy jakaś podróbka?

https://allegro.pl/oferta/baknot-pwpw-9 ... 9144299823
Nie znałem tego.

Na szybko w archiwach allegro znalazłem info:
Walor kolekcjonerski wydany przez PWPW dla KGP na 95 lecie Policji w nakładzie 5000 egz.Papier banknotowy znaki wodne .Walor został zaprojektowany i wykonany w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, autor grafiki Justyna Kopecka.
Walor kolekcjonerski wydany przez PWPW dla KGP na 95 lecie Policji w nakładzie 5000 egz.Papier banknotowy znaki wodne , nitki.Nie Był w sprzedaży.
może @gajowy wiedzieć coś więcej :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2553
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: Mad_Tiger » 19 kwie 2020, 23:20

ZGRYWUS pisze:
19 kwie 2020, 23:15
400zł poszło dziś za 1975zł
Mniej więcej po tyle chodzi :) Jakbyście chcieli zasponsorować egzemplarz dla mnie to nie mam noc przeciwko :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

gajowy
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2020, 13:40

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: gajowy » 20 kwie 2020, 22:33

Mad_Tiger pisze:
19 kwie 2020, 23:19
może @gajowy wiedzieć coś więcej :)
Czuję się wywołany do tablicy, więc spieszę donieść o swoich znaleziskach.

Mało jest informacji nt. tego waloru, to co ja znalazłem w opisie jednej z aukcji:
"95 LAT POLICJI - WALOR KOLEKCJONERSKI
Walor został zaprojektowany i wykonany w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, autor grafiki Justyna Kopecka.
W lipcu 2014 r. numizmat został rozesłany do kadry kierowniczej Policji. Otrzymali go jedynie komendanci jednostek każdego szczebla.
"
Niestety nie znalazłem oficjalnych informacji PWPW nt. samego waloru, czy potwierdzenia autora grafiki (taka informacja pojawiła się tylko w aukcjach na allegro), podawany nakład 5000 też jest raczej szacunkowy na podstawie orientacyjnej liczby komisariatów w Polsce i wysokości numerów waloru pojawiających się na allegro (widziałem już 4-5 aukcji).

Informacje o walorze z autopsji:
- "walor kolekcjonerski" z 2014r.
- wymiary 180x130 mm,
- wykonany na białym papierze ze znakami wodnymi przypominającymi koniczynę
- dwukolorowe nitki świecące w uv zatopione w papierze
- dodatkowa grafika widoczna w UV
- liczne mikrodruki
- seria KGP 000XXXX
- na stronie przedniej wizerunki policjantów z różnych czasów, daty funkcjonowania Policji (1919-2014) oraz numer naniesiony wzdłuż prawego marginesu
- na stronie odwrotnej umundurowana para funkcjonariuszy, pomiędzy nimi rota ślubowania i wzór odznaki policyjnej

Strona przednia waloru:
PWPW_95_LAT_POLICJI_A.JPG
Strona odwrotna waloru:
PWPW_95_LAT_POLICJI_R.JPG
Znak wodny:
PWPW_95_LAT_POLICJI_ZW.JPG
Widok w świetle UV:
PWPW_95_LAT_POLICJI_UV.JPG
Folder a właściwie okładka do waloru ma dokładnie tą samą grafikę co druk właściwy, jest niewiele większa od waloru, brak opisu zabezpieczeń jak w typowych banknotach testowych.
PWPW_95_LAT_POLICJI_F1.JPG
PWPW_95_LAT_POLICJI_F2.JPG
Krótki opis znalazłem w Kwartalniku Numizmatycznym "GROSZ" z VII - IX 2018r.
PWPW_95_LAT_POLICJI_GROSZ.jpg
Wzmianka o jubileuszu na stronie Policji:
http://www.policja.pl/pol/dzialania-pol ... wej-o.html
I o uroczystościach Państwowych:
https://dzieje.pl/aktualnosci/obchody-9 ... panstwowej

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2553
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: Mad_Tiger » 20 kwie 2020, 22:59

gajowy pisze:
20 kwie 2020, 22:33
Niestety nie znalazłem oficjalnych informacji PWPW nt. samego waloru, czy potwierdzenia autora grafiki
Też tego nigdy nie widziałem, szukając na stronie PWPW tez nie widziałem.

Moje pierwsze wrażenie po zobaczeniu na stronie przedniej napisu "WALOR KOLEKCJONERSKI" skojarzyło mi się bardziej z domorosłymi grafikami z allegro, którzy sprzedają swoje "projekty"
Obrazek
Obrazek

Na razie nie będę umieszczał tego w forumowym katalogu póki nie będzie więcej informacji :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

gajowy
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2020, 13:40

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: gajowy » 20 kwie 2020, 23:34

Mad_Tiger pisze:
20 kwie 2020, 22:59
Też tego nigdy nie widziałem, szukając na stronie PWPW tez nie widziałem.

Moje pierwsze wrażenie po zobaczeniu na stronie przedniej napisu "WALOR KOLEKCJONERSKI" skojarzyło mi się bardziej z domorosłymi grafikami z allegro, którzy sprzedają swoje "projekty"

Na razie nie będę umieszczał tego w forumowym katalogu póki nie będzie więcej informacji :)
Dokładnie takie same miałem odczucie, tzn. mam trochę alergię na coś nazywane i podpisane jako "kolekcjonerskie" - akurat ten napis uważam za mega nietrafiony, już mogło być lepiej "DRUK PAMIĄTKOWY". Jeśli chodzi o to czy to jest wyprodukowane przez PWPW to nie mam cienia wątpliwości i na 100% jest to PWPW. Nie ma innej wytwórni papierów w Polsce, która wykonała by to w takiej jakości, papier w znaki wodne też jest na 100% produkcji PWPW (zgodne z wzornikiem pwpw, Zygmunt Jagodziński też prezentuje w ostatniej książce ten wzór znaku wodnego, podobny papier pojawia się w innych drukach produkcji pwpw, np. Bon towarowy Heineken Open'er Festiwal 2013). Technika druku w postaci wielokrotnych nachodzących na siebie napisów wykonanych różną wielkością czcionki identyczna jak w banknocie z Rajchmanem czy znaczkach testowych z Piłsudskim z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości.

Właściwie to kolejne tego typu druki z pwpw nakazywały by wyodrębnić osobną kategorię "druków okolicznościowych": 80 lat Krzysztofa Pendereckiego, banknot z Matuszewskim, druk z Rajchamnem, 100 lat Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i 95 lecie utworzenia Policji. Przy czym kategoria ta w części pokrywa się banknotami stricte testowymi mającymi jedynie na celu reklamę możliwości samej wytwórni. Idąc dalej jest inny podobny druk do Rajchmana z Fryderykiem Chopinem, też jednostronny na papierze raczej pocztówkowym, który był dodatkiem do karnetu Zaproszenia na konkurs Chopinowski, itd...

Mikolaj
Posty: 56
Rejestracja: 18 mar 2020, 14:30

Re: Banknoty promocyjne - testowe PWPW - dyskusja

Post autor: Mikolaj » 21 kwie 2020, 12:23

Najnowszy katalog banknotów Parchimowicza z tego roku zawiera po raz pierwszy opis wszystkich banknotów testowych PWPW. Jest w nim też umieszczony ten banknot wojskowy. Nie wiem czy jest policyjny. Dowód na zdjęciu.
Załączniki
Screenshot_20200421_122035.jpg

ODPOWIEDZ