2019 Stulecie odzyskania niepodległości - Korfanty

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych od 1995 roku
whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: 2019 Stulecie odzyskania niepodległości - Korfanty

Post autor: whocares » 13 lis 2019, 22:48

el-dziubek pisze:
05 lis 2019, 21:26
Osobiście uważam, że przy kierowaniu się stosunkiem ceny do premium w NBP, zakup złotych monet jest o niebo lepszy od srebrnych. Problemem jest niewątpliwie pojemność portfela. Wiele złotych monet można dzisiaj nabyć w okolicy spot, ale pamiętajmy, że ceny emisyjne tych monet (np. Sybiracy 980 zł) były o wiele mniejsze niż obecny złom. Tak więc straty tu nie ma jak na srebrze.
Otóż to. Bo historycznie Au poszło w górę. Kilka lat temu 200 zł chodziły w okolicach 2000 zł. Taka cena obecnie to jest poniże spot.
Lepiej kupić jedną 100 zł 8g Au na rok za 1800 zł, o nakładzie 1500 szt. Niż wydawać 4000 czy ile tam trzeba na każdą srebrną monetę, bo to za duża masówka, nakłady mniejsze, ale kilka razy większe niż Au.

Lepiej dać 500 zł za 28 g Ag Hołd Pruski / Ruski o nakładzie 10000 szt
Czy 1800 zł za 8 g Au o nakładzie 1500 szt?
Pytanie retoryczne. Au zniknęły i z kolekcjonera i z oddziałów w dniu emisji. Chyba, że ktoś wie gdzie jest jeszcze dostępne?
"Russian warship, go fuck yourself"

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: 2019 Stulecie odzyskania niepodległości - Korfanty

Post autor: whocares » 13 lis 2019, 22:52

Boogie79 pisze:
06 lis 2019, 12:16
Ale seria 100-lecia odzyskania niepodleglosci, to troche inna bajka. Bardzo atrakcyjny temat, wybitne postacie polskiej historii, ktore dzialaja na wyobraznie. Mysle, ze ryzyko jakie sie pojawilo, to dolozenie 2 kolejnych monet, bo jesli ktos to traktowal inwestycyjnie, to 4 monety mialy wiekszy potencjal sprzedazowy. Przy szesciu monetach, "out of pocket" jest juz znaczny. Moge sobie wyobrazic komplet 4 zlotek sprzedany za pare lat za 9999 PLN (dzis Pilsudski chodzi za 2100-2200 przy cenie zakupu 1600). Ale przy szesciu monetach to juz bedzie 13-15 tys. Ale zbieram - mam nadzieje, ze zatrzymaja sie na 6 monetach i nie rozwodnia jeszcze bardziej tego konceptu.
Na przyszły rok planowany jest Witos - 1200 szt. Czyli 6 w tej serii. Tez mi się wydaje, że początkowo zakładano 4 tematy.
Oby na 6 się skończyło. Widzicie jeszcze jakiś kandydatów, oprócz wspomnianej szóstki? :-).
"Russian warship, go fuck yourself"

Matthaeus
Posty: 37
Rejestracja: 25 maja 2020, 19:23

Re: 2019 Stulecie odzyskania niepodległości - Korfanty

Post autor: Matthaeus » 25 maja 2020, 20:29

whocares pisze:
13 lis 2019, 22:52
Na przyszły rok planowany jest Witos - 1200 szt. Czyli 6 w tej serii. Tez mi się wydaje, że początkowo zakładano 4 tematy.
Oby na 6 się skończyło. Widzicie jeszcze jakiś kandydatów, oprócz wspomnianej szóstki? :-).
Do grona ojców polskiej niepodległości zaliczany jest także Ignacy Daszyński także to kolejna postać która mogłaby ukazać się na monetach tej serii.
A tak pomijając kwestię jak długo będzie pociągnięty ten temat to zastanawiam się nad zainteresowaniem tymi monetami. Kiedy rozpoczęła się emisja to wydawało mi się, że jest to bardzo atrakcyjna seria biorąc pod uwagę tak ważne wydarzenie jak stulecie odzyskania niepodległości i w związku z tym będzie cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Jednak mam wrażenie, że kolejne emisje przechodzą jakoś bez większego echa. Widać to nawet po ilości postów w tym wątku. Począwszy od Piłsudskiego nakład stopniowo maleje i to może kolejna oznaka tego, że zainteresowanie nie jest takie jak oczekiwano. Chyba, że się mylę to niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu.

el-dziubek
Posty: 2737
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: 2019 Stulecie odzyskania niepodległości - Korfanty

Post autor: el-dziubek » 25 maja 2020, 20:39

Korfanty ciągle jest do kupienia w złocie we wrocławskim oddziale, więc chyba rzeczywiście zainteresowanie maleje.

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: 2019 Stulecie odzyskania niepodległości - Korfanty

Post autor: whocares » 25 maja 2020, 20:41

Matthaeus pisze:
25 maja 2020, 20:29
Jednak mam wrażenie, że kolejne emisje przechodzą jakoś bez większego echa. Widać to nawet po ilości postów w tym wątku. Począwszy od Piłsudskiego nakład stopniowo maleje i to może kolejna oznaka tego, że zainteresowanie nie jest takie jak oczekiwano. Chyba, że się mylę to niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu.
tak, masz racje, sam się temu dziwię, ale seria jest ładna, klipy dosyć efektowne, złotka niczego sobie. Jasne, że popularność Piłsudzkiego trudno przebić, ale wydaje mi się, że seria ta prędzej czy później wypłynie. Nakład Au 1200 szt, i to monety o tak małej masie (wieć relatywnie "taniej") to duża ciekawostka
Podpowiem tylko tyle, że nie było monety (nie licząc składowych zestaw "100 lat złotego" o tak niskim nakładzie przy tak niskim nominale/małej masie kruszcu.
"Russian warship, go fuck yourself"

Matthaeus
Posty: 37
Rejestracja: 25 maja 2020, 19:23

Re: 2019 Stulecie odzyskania niepodległości - Korfanty

Post autor: Matthaeus » 25 maja 2020, 20:54

whocares pisze:
25 maja 2020, 20:41
tak, masz racje, sam się temu dziwię, ale seria jest ładna, klipy dosyć efektowne, złotka niczego sobie. Jasne, że popularność Piłsudzkiego trudno przebić, ale wydaje mi się, że seria ta prędzej czy później wypłynie. Nakład Au 1200 szt, i to monety o tak małej masie (wieć relatywnie "taniej") to duża ciekawostka
Podpowiem tylko tyle, że nie było monety (nie licząc składowych zestaw "100 lat złotego" o tak niskim nakładzie przy tak niskim nominale/małej masie kruszcu.
Moim zdaniem także Paderewski jest w tej serii może nie najpopularniejszy ale na pewno nie mniej popularny niż Piłsudski. Przemawia za tym fakt, że ciężko go gdziekolwiek dostać. Sam poszukuję złotka Paderewskiego i nie mogę znaleźć, oczywiście w rozsądnej cenie. Chyba, że ktoś ma informacje gdzie go można kupić to będę wdzięczny.

ODPOWIEDZ