Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych od 1995 roku
Tomasz
Posty: 27
Rejestracja: 17 sie 2020, 23:15

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: Tomasz » 22 sie 2020, 23:44

Slawa pisze:
21 sie 2020, 20:39
... czy zyskam na monecie, czy stracę nawet na przestrzeni kilku lat, zdaję sobie z tego sprawę i jestem tego świadomy ...
Kolejny fakt to, że ceny pierwszych monet mogą być wyższe.
Wynika to z tego, że jeśli zaczynamy zbierać serię później, to musimy kupić również początkowe pozycje z serii
(było 5 tys. nakładu - np. Chrobry 2013. Zygmunt I Stary to 6 tys. nakładu w 2017, a Jan Kazimierz w 2021 roku to ponownie 5 tys. nakładu).

Co było w 2013 roku:
https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/pl ... t_2013.pdf

Co przyniesie przyszłość ???

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 22 sie 2020, 23:59

nie wiem, i w sumie średnio mnie to interesuje, ja swoje kupuje na bieżąco

Tomasz
Posty: 27
Rejestracja: 17 sie 2020, 23:15

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: Tomasz » 23 sie 2020, 00:10

Puenta to:
Grzegorz_Wroclaw pisze:
22 sie 2020, 23:59
nie wiem
oraz
Grzegorz_Wroclaw pisze:
22 sie 2020, 23:59
kupuje na bieżąco
Nikt nie wie, co będzie z daną serią.
Co więcej, wszystko zależy, kiedy zostały zakupione monety.
Warto zwrócić uwagę na wcześniejszy komentarz:
el-dziubek pisze:
21 sie 2020, 19:40
Monety kolekcjonerskie kupowane na rynku wtórnym przyniosą straty, w najlepszym wypadku wyjdziesz na 0.

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: whocares » 23 sie 2020, 09:05

Tomasz pisze:
23 sie 2020, 00:10
Warto zwrócić uwagę na wcześniejszy komentarz:
el-dziubek pisze:
21 sie 2020, 19:40
Monety kolekcjonerskie kupowane na rynku wtórnym przyniosą straty, w najlepszym wypadku wyjdziesz na 0.
Tak tak - warto zwrócić uwagę na ten komentarz, bo jest on wybitnie nieprawdziwy :-).
Tak się głupio składa, że większość (nei wszystkie) SSA kupowałem po 2 sztuki. I praktycznie na każdej nadmiarowej monecie zarobiłem. Nie od razu, czasami po kilku latach, ale do przodu.
Zatem głupoty koledzy opowiadacie.
Owszem, jeżeli Janus zbiznesu chce kupić w dniu emisji i w ciągu miesiąca sprzedać i to z zyskiem - to bez szans. Moneta leżakująca kilka kwartałów, a czasami kilka lat - daje zarobić. No ale Janusze nie są cierpliwe ;-).
"Russian warship, go fuck yourself"

Awatar użytkownika
Sorthalan
Posty: 839
Rejestracja: 11 kwie 2019, 15:22

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: Sorthalan » 23 sie 2020, 09:32

whocares pisze:
23 sie 2020, 09:05
... zarobiłem. Nie od razu, czasami po kilku latach, ale do przodu. ...
Pisząc to, pamiętałeś oczywiście o czymś takim jak inflacja?
Jest raptem tylko kilka monet, które faktycznie dały zarobić w czasie, chyba że przez "zarobić", masz na myśli opchnąć je za dwa złote więcej niż sam kupiłeś ;)

el-dziubek
Posty: 2736
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: el-dziubek » 23 sie 2020, 10:27

whocares pisze:
23 sie 2020, 09:05
Tomasz pisze:
23 sie 2020, 00:10
Warto zwrócić uwagę na wcześniejszy komentarz:
el-dziubek pisze:
21 sie 2020, 19:40
Monety kolekcjonerskie kupowane na rynku wtórnym przyniosą straty, w najlepszym wypadku wyjdziesz na 0.
Tak tak - warto zwrócić uwagę na ten komentarz, bo jest on wybitnie nieprawdziwy :-).
Tak się głupio składa, że większość (nei wszystkie) SSA kupowałem po 2 sztuki. I praktycznie na każdej nadmiarowej monecie zarobiłem. Nie od razu, czasami po kilku latach, ale do przodu.
Zatem głupoty koledzy opowiadacie.
Owszem, jeżeli Janus zbiznesu chce kupić w dniu emisji i w ciągu miesiąca sprzedać i to z zyskiem - to bez szans. Moneta leżakująca kilka kwartałów, a czasami kilka lat - daje zarobić. No ale Janusze nie są cierpliwe ;-).
Co jest nieprawdziwe w moim komentarzu? To ze kupując Chrobrego za 2600 nie zarobisz już więcej?
Przecież nie napisałem, ze seria nie dała zarobić, tylko kupowanie z drugiej ręki nie ma sensu.
Jeżeli kupujesz po cenie emisyjnej, to ok. Ale jasno napisałem, ze inwestycja na rynku wtórnym nie da zarobić. Zwłaszcza kupowanie dzisiaj monet z początku serii?
Coś jest niejasne?

Kolekcjoner
Posty: 331
Rejestracja: 16 maja 2020, 17:00

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: Kolekcjoner » 23 sie 2020, 15:11

Kupowanie monet z tej serii dla zarobku zupełnie mija się z celem. Zgadzam się, że zarobić można było na pierwszych (na takim Waclawie to nawet dużo zarobic). Nie licząc pierwszych trzech, kolejne monety udawało mi się kupić w cenie okoloemisyjnej (do 100 złotych taniej lub drozej). Ale przyznaję, że tak zbieram już od ponad dwóch lat (już koncze) i płynności tu wielkiej nie ma - trzeba polować na okazje zarówno przy zakupie jak i sprzedaży.

Tomasz
Posty: 27
Rejestracja: 17 sie 2020, 23:15

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: Tomasz » 23 sie 2020, 21:21

Sorthalan pisze:
23 sie 2020, 09:32

... inflacja? Jest raptem tylko kilka monet, które faktycznie dały zarobić w czasie, ...
Inflacja to jedno. A inne koszty?
Dostawa (kilkanaście wysyłek, bo szukamy "okazji"), koszty prowizji z odsprzedaży (każdą sprzedajemy oddzielnie, bo wyższa cena).
Sorthalan pisze:
23 sie 2020, 09:32

...chyba że przez "zarobić", masz na myśli opchnąć je za dwa złote więcej niż sam kupiłeś ;) ...
To stwierdzenie pozostawię bez komentarza.

Istotne jest to, tzn. 1 post autora:
Slawa pisze:
21 sie 2020, 18:54
Witam. Mam pytanko odnośnie monet z serii Skarby Stanisława Augusta. Podoba mi się ta seria i mam zamiar ją zbierać, lecz ceny pierwszych monet z tej serii sięgają już 3-4 tys ! . Seria jest ciekawa, lecz czy warto inwestować w to tyle pieniedzy. Chciałbym zinwestować trochę pieniędzy w monety i nie do końca wiem co zbierać by przynajmniej nie stracić. Kilka tysięcy złotych za 2 uncje srebra, nie do końca wiem czy jest to dobry pomysł ...
Temat to dziś, a nie wczoraj.
whocares pisze:
23 sie 2020, 09:05
Tak tak - warto zwrócić uwagę na ten komentarz, bo jest on wybitnie nieprawdziwy :-).
Tak się głupio składa, że większość (nei wszystkie) SSA kupowałem po 2 sztuki. I praktycznie na każdej nadmiarowej monecie zarobiłem. Nie od razu, czasami po kilku latach, ale do przodu...

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: whocares » 23 sie 2020, 23:25

el-dziubek pisze:
23 sie 2020, 10:27
Co jest nieprawdziwe w moim komentarzu? To ze kupując Chrobrego za 2600 nie zarobisz już więcej?
Przecież nie napisałem, ze seria nie dała zarobić, tylko kupowanie z drugiej ręki nie ma sensu.
Jeżeli kupujesz po cenie emisyjnej, to ok. Ale jasno napisałem, ze inwestycja na rynku wtórnym nie da zarobić. Zwłaszcza kupowanie dzisiaj monet z początku serii?
Jest różnica między Chrobrym, a serią. Przynajmniej dla mnie. Są obecnie monety tej serii, na rynku wtórnym w atrakcyjnej cenie. I trzeba umieć je wyłowić. Kupowanie z druiej ręki ma sens, ale nie każdej monety tej serii a (wybranych) monet tej serii :-). Co do Chrobrego - skoro mówisz, że Chrobry za 2600 nie da zarobić....
Ja tam nie wiem czy nie da zarobić, czy da, ja tylko wiem, że "za moment" ta moneta będzie miała 10 lat, że tych monet nie będzie przybywało, że czym bliżej końca emisji coraz więcej będzie chętnych by mieć pełną serię.

To zdajsie na tym forum, KONKRETNE osoby biadoliły, że Chrobry w Kolekcjonerze po 1100 to za drogo i że to krzywda wyrządzona ludziom przez NBP :-). O Wacławie nie wspomnę, bo ich kupiłem przez przypadek 4 sztuki ...
"Russian warship, go fuck yourself"

Tomasz
Posty: 27
Rejestracja: 17 sie 2020, 23:15

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: Tomasz » 23 sie 2020, 23:46

whocares pisze:
23 sie 2020, 23:25

...Chrobry...
...ja tylko wiem, że "za moment" ta moneta będzie miała 10 lat, że tych monet nie będzie przybywało...
Panowie, jakie było pytanie?
Czyżby o serię? Czy o pojedyncze monety?

Monet z tej emisji nie przybędzie, bo jest jej 5000 sztuk.
Za moment będzie 10 lat = za ponad dwa lata.

el-dziubek
Posty: 2736
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: el-dziubek » 24 sie 2020, 06:18

Jesteśmy w dziale o monetach polskich, a nie inwestycjach. Szkoda, że dyskusja jak zwykle sprowadza się tylko do potencjalnych zysków.
Zapytam więc, która od emisja od 2016 jest dzisiaj dużo droższa od emisji? Czy po tych 4 latach coś urosło? Jak dojdziemy do ostatniej monety, to "inwestorzy" zaczną wystawiać całe komplety i wtedy monet na rynku zrobi się więcej.

Seria jest piękna. Monety duże, wysoki relief, temat o królach, więc historycznie trafiony. Ale z uporem maniaka będę pisał, że to nie temat inwestycyjny. Kupno 2 sztuk, to nie inwestycja... ;)

Walus
Posty: 1773
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: Walus » 24 sie 2020, 08:43

jesteśmy w dziale o monetach więc jeżeli chodzi o kolekcjonowanie to jak najbardziej warto bo cała seria jest piekna a jeżeli chodzi o to czy warto w celach inwestycyjnych to temat powinien być w innym dziale

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: whocares » 24 sie 2020, 09:59

Walus pisze:
24 sie 2020, 08:43
jesteśmy w dziale o monetach więc jeżeli chodzi o kolekcjonowanie to jak najbardziej warto bo cała seria jest piekna a jeżeli chodzi o to czy warto w celach inwestycyjnych to temat powinien być w innym dziale
A jeżeli inwestycje w SSA mają służyć zakupowi kolejnych monet tej serii do zbioru - to ten dział czy nie ten dział? ;-).
Mnie wychodzi na to, że ta seria jest samosponsorująca się. Kupując, po dwie, czasami 3 monety tej serii (no dobra Wacław mi się trafił w 4 sztukach bo licytowałem go po 700 zł :P) i kolejne sprzedając "za moment" czyli po kilku latach zwrot miałem do tej pory na poziomie pozwalającym kupować kolejne monety serii.

Co do pytania kogoś - a które monety serii pozwoliły na zysk po 2016 r. to odpowiem tak: kwestia definicji zysku. Dla jednych inwestycja to jest gdy kupi się 100 szt, dla mnie dodatkowa w stosunku do zbioru sztuka to inwestycja. A która moneta z pierwszych czyli Chrobry, Wacław, Łokietek, Kazimierz Wielki pozwoliły zarobić? Na początku ŻADNA. Mylicie spekulacje (krótkotrwałe pakowanie kasy i szybki zysk) z kolekcjonowanie/inwestowaniem na potrzeby zakupu kolejnych monet. Niewiele, ale również na każdej monecie od 2016 r. zyskałem. Wystarczająco, by móc kontynuować zbieranie tej serii, a do jej końca jeszcze daleko.
"Russian warship, go fuck yourself"

Tomasz
Posty: 27
Rejestracja: 17 sie 2020, 23:15

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: Tomasz » 25 sie 2020, 23:04

Było:
Slawa pisze:
21 sie 2020, 18:54
... Skarby Stanisława Augusta. Podoba mi się ta seria i mam zamiar ją zbierać, lecz ceny pierwszych monet z tej serii sięgają już 3-4 tys ! . Seria jest ciekawa, lecz czy warto inwestować w to tyle pieniedzy ...
Odpowiedź, np.
Kolekcjoner pisze:
23 sie 2020, 15:11
Kupowanie monet z tej serii dla zarobku zupełnie mija się z celem. Zgadzam się, że zarobić można było na pierwszych (na takim Waclawie to nawet dużo zarobic). Nie licząc pierwszych trzech, kolejne monety udawało mi się kupić w cenie okoloemisyjnej (do 100 złotych taniej lub drozej). Ale przyznaję, że tak zbieram już od ponad dwóch lat (już koncze) i płynności tu wielkiej nie ma - trzeba polować na okazje zarówno przy zakupie jak i sprzedaży.
Pana tłumaczenie w obronie swojego stanowiska jest bardzo oryginalne.
Proszę zapoznać się jednak z wcześniejszymi komentarzami i pytaniami w tym wątku.
Zwłaszcza:
Slawa pisze:
21 sie 2020, 18:54
...mam zamiar ją zbierać, lecz ceny pierwszych monet z tej serii sięgają już 3-4 tys ! . Seria jest ciekawa, lecz czy warto inwestować w to tyle pieniedzy ...
Pan ma swoją opinię, ale mówimy o dziś, a nie wczoraj.
whocares pisze:
24 sie 2020, 09:59
A jeżeli inwestycje w SSA mają służyć zakupowi kolejnych monet tej serii do zbioru - to ten dział czy nie ten dział? ;-).
Mnie wychodzi na to, że ta seria jest samosponsorująca się. Kupując, po dwie, czasami 3 monety tej serii (no dobra Wacław mi się trafił w 4 sztukach bo licytowałem go po 700 zł :P) i kolejne sprzedając "za moment" czyli po kilku latach zwrot miałem do tej pory na poziomie pozwalającym kupować kolejne monety serii ... itd.
Dziękuję. Kończę ten temat i mój udział w tym forum. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sorthalan
Posty: 839
Rejestracja: 11 kwie 2019, 15:22

Re: Skarby Stanisława Augusta - temat ogólny

Post autor: Sorthalan » 26 sie 2020, 00:06

Dziękuję i pozdrawiam.

ODPOWIEDZ