50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych od 1995 roku
Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: flex » 12 lip 2021, 17:22

whocares pisze:
12 lip 2021, 16:22

ale, czy mi się podoba czy nie, taką ceną dla zbieraczy jest cena powyżej 1000 zł w przypadku 2 oz i nakładu 5000-6000 szt, a czasami (vide zażlubiny) kilak grubych tysięcy PLN.
Skoro ludzie kupują (a ceny o tym świadczą) to NBP zwyczajnie nie moze tego taniej sprzedawać, bo:
raz że byłby ofiary w ludziach (dobrze wiesz, że Wrocława w cenie 750 zł nie kupili by zbieracze tylko bankowe mafie, karki i Ci z silnymi łokciami).
dwa: byłoby to ze strony NBP działanie na niekorzyść instutucji, niegospodarność.
I coś mi się wydaje, że najbardziej o "za drogie monety" martwią się nie zbieracze, tylko kolejkowe mafie. Troska tych mafii o to, że tak drogo płacę w NBP za monetę mnie rozczula :P.

Kto pamięta gdy startowała seria SSA. Ile to lat temu było? 8? W licytacji moneta osiągneła 1100 zł i więszkość płakała jak to drogo. 1100 zł za 2 oz srebra o nakładzie 5k szt. A dzisiaj Chrobrego to z pocałowaniem w rękę kupiłbym za 2 razy wyższą cenę, tj 2200.
Mamy na forum szczerych kolegów, którzy w ostatnich latach przyzawali, że sprzedali SSA, bo liczyli że odkupią je po 400-500 zł. I szybko się tej ceny nie doczekają, chyba, że ktoś wprowadzi denominacje 1:10 :-).

Co jak co ale niskonakładowe monety, to nawet te PRL-owskie cenę trzymają. Czy 5000-6000 szt to niski nakład, to inna sprawa.
Nie wiem kto się martwi, do jakiej mafii się musiałeś zapisać, co musialeś robić i jak to sobie potem racjonalizujesz sprzedajac monetę na forum.
Nie oceniam. Ale przynajmniej nie nie zwalaj na innych. Jesteś taka sama mafia jak inni handlujący :mrgreen: Więc ich nie demonizuj i nie umniejszaj roli emitenta kreowaniu ceny.
Wiem, że najłatwiej zwalić na kułaków i spekulantów i napisać, że państwo nas "chroni" windujac ceny. Ale to nie te czasy..
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: meszuzel » 12 lip 2021, 17:33

flex pisze:
12 lip 2021, 17:13

Zapominasz, że rolą normanego państwa i jego instytucji nie jest łupienie swoich obywateli
Tylko monety kolekcjonerskie, nie sa produktami pierwszej potrzeby. To przedmioty skierowane do określonej grupy odbiorców i to tych z zasobnym portfelem. I obserwując to dość obiektywnie, bo nie kupuje monet, to NBP dąży do tego, aby monety kolekcjonerskie były czymś luksusowym i drogim, zarezerwowanym dla osób zamożnych. Kiedyś zakup całego roku nie był finansowym problemem, dziś już tak.
To, że cena emisyjna jest wysoka, to celowe działanie mające na celu odsianie przypadkowego kolekcjonera od kolekcjonerów, którzy "poważnie" zapatrują się na zakup wszystkich emitowanych monet.
Większym problemem jest, to sposób dystrybucji o którym wspomina wielokrotnie repek.
A najważniejszym jest spekulacja. Tylko My/Wy kolekcjonerzy za każdym razem narzekacie, jak to jest źle, ale nie podejmujecie działań.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

kmg
Posty: 50
Rejestracja: 27 cze 2019, 17:35

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: kmg » 12 lip 2021, 17:56

O cenach monet kolekcjonerskich NBP można dyskutować i dyskutować.
Był jeden bardzo dobry system - aukcyjny. Pamiętam jak wielu narzekało na ten system, szczególnie po emisji SSA Chrobry.
Nawet sprzedaż w takiej formie jaka jest teraz, miałaby całkiem inny obraz, gdyby większość nakładu nie trafiało do dystrybutorów.
Jak był likwidowany system aukcyjny, do dystrybutorów miało trafiać nie więcej niż 35 % nakłady emisji. Chyba coś się zmieniło w międzyczasie.
Możemy narzekać na ceny emisyjne, bo są duże. Jak pisał Meszuzel monety kolekcjonerskie stają się czymś luksusowym i niedostępnym dla większości społeczeństwa. I to jest złe. Trudno będzie w przyszłości o nowych kolekcjonerów.

Pozytyw tego wszystkiego jest tylko taki, że jak ktoś teraz zaczął zbierać monety NBP, to nie straci jego kolekcja wartości. Bo trudno też nazwać "zdrowym i rozsądnym" kolekcjonowanie monet, kiedy po 2 latach od emisji traci polowę swojej wartości.

Awatar użytkownika
0zł
Posty: 2386
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:42

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: 0zł » 12 lip 2021, 17:57

Ale o czym tu rozmawiać jak dwaj najwięksi kolekcjonerzy NBP na forum naklikali po 5szt żeby sprzedać zamiast zostawić innym? Hipokryzja i tyle. Tym razem chociaż nie narzekali, że brzydka, żeby sobie w gniazdo nie srać.

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: Gaszpar » 12 lip 2021, 18:01

repek pisze:
12 lip 2021, 16:41
@Gaszpar
Przecież to nie chodzi tylko o ceny, ale głównie o to, że po prostu NBP Was nie szanuje.
Ma Was za frajerów, którzy ponarzekają, a i tak zapłacą często po wielu godzinach w kolejce albo po zapłaceniu ekstra haraczu handlarzom.
Mogliby nawet zostawić wysokie ceny, ale stworzyć taki system w którym Wy- kolekcjonerzy macie bez problemu zapewnione monety/banknoty w cenach emisyjnych.
Ale po co, skoro mogą Was bezkarnie upodlać, bo wiedzą, że i tak zawsze kupicie.
Kolega wyżej pisał o szacunku.
Sami się nie szanujecie to nie oczekujcie, że tenże NBP będzie Was szanował.
Jaki drugi emitent na świecie traktuje w taki sposób kolekcjonerów swoich walorów?
Repek NBP to instytucja która musi zarabiac gdzie ma wpisane ze "szanowac" klienta
dla mnie ta dyskusja jest bezsensowna bo kto chce to kupi a kto nie to nie kupi wytłumacz mi np dlaczego ludzie placa za monety na onebidzie np u Marciniaka cholendarne ceny ??? dlaczego ich nikt nie szanuje? a kasuje ile wlezie? to jest to samo
i troche mylisz szanowanie z rynkiem jakbym szedl twoim tokiem myslenia to musialbym napisac ze np PM czy inna mennica was nie szanuje skoro na zwykly bulion mozna kupic 30% premium ponad spot? przeciez to zdzierstwo a ludzie potrafia wplacac kase na 30-60 dni terminy zeby kupic monety mimo ze wartosc takich monet powiedzmy jest okolo 100 zł czemu sie nie sanujecie i kupujecie z takim narzutem?
Dyskusja bezsensowna ja zbieram to co mi sie podoba i co jest w moim zasiegu - mam sie wypiac np na NBP? i co mi to da? czy kupie monete ktora chce taniej?
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: flex » 12 lip 2021, 18:22

meszuzel pisze:
12 lip 2021, 17:33

To, że cena emisyjna jest wysoka, to celowe działanie mające na celu odsianie przypadkowego kolekcjonera od kolekcjonerów, którzy "poważnie" zapatrują się na zakup wszystkich emitowanych monet.
A czym się różni przypadkowy kolekcjoner od poważnego? Poważny jest bardziej zasobny i mniej wrażliwy na oskubanie? :mrgreen:
To raczej ci mniej zasobni zapożyczą się żeby zainwestowac w nadziei na zysk. I jak poprzednio, pewnie znowu się przejadą.
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: repek20 » 12 lip 2021, 18:29

Gaszpar pisze:
12 lip 2021, 18:01
Repek NBP to instytucja która musi zarabiac gdzie ma wpisane ze "szanowac" klienta
dla mnie ta dyskusja jest bezsensowna bo kto chce to kupi a kto nie to nie kupi wytłumacz mi np dlaczego ludzie placa za monety na onebidzie np u Marciniaka cholendarne ceny ??? dlaczego ich nikt nie szanuje? a kasuje ile wlezie? to jest to samo
i troche mylisz szanowanie z rynkiem jakbym szedl twoim tokiem myslenia to musialbym napisac ze np PM czy inna mennica was nie szanuje skoro na zwykly bulion mozna kupic 30% premium ponad spot? przeciez to zdzierstwo a ludzie potrafia wplacac kase na 30-60 dni terminy zeby kupic monety mimo ze wartosc takich monet powiedzmy jest okolo 100 zł czemu sie nie sanujecie i kupujecie z takim narzutem?
Dyskusja bezsensowna ja zbieram to co mi sie podoba i co jest w moim zasiegu - mam sie wypiac np na NBP? i co mi to da? czy kupie monete ktora chce taniej?
I znowu piszesz o samych cenach.
Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.
Przecież wyraźnie zaznaczyłem, że mogliby zostawić wysokie ceny, aby zapewnili Wam dostęp do walorów w cenach emisyjnych.

Szmacą Was niemiłosiernie od lat.
Ustawiają Was w kilometrowych kolejkach albo zmuszają do walki przez przez neta na kolekcjonerze, gdzie wrzucają jakieś ochłapy, a lwią część oddają handlarzom, żeby jeszcze więcej z Was zedrzeć.
I to wszystko pomimo cen emisyjnych na poziomie kilkaset procent spot.
Przecież tego się nie da obronić.

Porównywanie tego do kupowania metali na wagę czy monet w sklepach jest nieporozumieniem.

I w ogóle pisząc Wy do kogo się zwracasz? W życiu nie płaciłem za metal kilkadziesiąt procent powyżej spot, ani nie kupowałem w dostawie terminowej.

Tak- jak zaczniecie się szanować- przestaniecie kupować produkty NBP to jest duża szansa, że coś Wam to da.
A jeżeli nie to przy kolejnej emisji znowu ktoś będzie rozważał spędzenie nocy pod bankiem :shock: , a kto inny narzekał, że zanim strona się odświeżyła to już nic nie zostało.
meszuzel pisze:
12 lip 2021, 17:33
...Tylko My/Wy kolekcjonerzy za każdym razem narzekacie, jak to jest źle, ale nie podejmujecie działań.
Dokładnie.
Tych błyszczących blaszek nie zbierają Eskimosi tylko Polacy.
To Wy jesteście klientem końcowym i tylko Wy macie wpływ na to jak traktuje Was NBP.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3042
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: mmz » 12 lip 2021, 18:38

Jeżeli nie kupi kolekcjoner, jeżeli nie kupi nawet drobny handlarz, to kupi sklep numizmatyczny, nawet przez podstawione słupy, bo karki pod bankiem to nie są harcerze, a lumpen proletariat, to nie są inwestorzy szukający alternatywy dla lokat bankowych, czy dywersyfikacji w tezauryzacji oszczędności.

Komu zrobisz dobrze obrażając się na Kolekcjoner.nbp?
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: meszuzel » 12 lip 2021, 18:49

flex pisze:
12 lip 2021, 18:22
A czym się różni przypadkowy kolekcjoner od poważnego? Poważny jest bardziej zasobny i mniej wrażliwy na oskubanie? :mrgreen:
To raczej ci mniej zasobni zapożyczą się żeby zainwestowac w nadziei na zysk. I jak poprzednio, pewnie znowu się przejadą.
:P Dlatego tego poważnego umieściłem w cudzysłowie :) Ale kontekst miał być taki, że ten poważny, to ten co jest zainteresowany zdecydowaną większością emisji czy nawet całością emitowanych monet. Przypadkowym w tej statystyce jestem ja. Gość, który kupuje banknot, raz w roku. I takich przypadkowych jest wielu czy to na banknot czy na upatrzoną monetę.
Natomiast Ci przypadkowi, co się zapożyczają to chyba nie jest mi ich szkoda. Sam oberwałem na różnych inwestycjach i jest to cenna nauka. A ktoś kto zapożycza się dla jakiejś monety licząc na większy zysk , nie powinien zajmować się czymś o czym nie ma pojęcia. Tylko taki "inwestor" choć w tym przypadku bliżej mu do spekulanta, tworzy niepotrzebny ruch.
Kolejnym problemem jest zakup wielu monet, dla zabawy .. no niestety to do kolegi mmz. :) O ile jego zabawa zakończy się oddaniem tych monet z jakąś drobną prowizją dla siebie, to ok i szacun za działanie i pomoc, ale ile jest osób które klikały tylko dlatego, ze naczytali się o zyskach?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3042
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: mmz » 12 lip 2021, 18:58

@meszuzel, czy mam coś z głową, aby wykupić bulion premium 18oz za 9x950=8.550 złotego? Jedną pewnie wezmę (zamówienie przedostatnie), aby mi konta nie zablokowali po tym wykonie. Pisałem, że niestety są pewne konsekwencje w realu.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: meszuzel » 12 lip 2021, 19:00

Różne pomysły ludzie mają w głowach :)
Osobiście mam nadzieję, ze niebawem pojawią się monety w kolekcjonerze, te które nie zostały odebrane czy opłacone.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3042
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: mmz » 12 lip 2021, 19:07

prędzej w Oddziale NBP w Warszawie niz w Kolekcjonerze

PS. przykład SSA ZIIIW
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Kolekcjoner
Posty: 331
Rejestracja: 16 maja 2020, 17:00

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: Kolekcjoner » 12 lip 2021, 19:27

meszuzel pisze:
12 lip 2021, 18:49

:P Dlatego tego poważnego umieściłem w cudzysłowie :) Ale kontekst miał być taki, że ten poważny, to ten co jest zainteresowany zdecydowaną większością emisji czy nawet całością emitowanych monet.
To tacy jeszcze w ogóle istnieją? Ja kiedyś się zaliczałem, jak było 10 tematów w roku, w tym kilka ciekawych. Teraz jest tego tyle i w większości przypadków z głową na monecie, w dodatku w kosmicznych cenach, ze to się po prostu nie da…

Walus
Posty: 1774
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: Walus » 12 lip 2021, 20:18

0zł pisze:
12 lip 2021, 17:57
Ale o czym tu rozmawiać jak dwaj najwięksi kolekcjonerzy NBP na forum naklikali po 5szt żeby sprzedać zamiast zostawić innym? Hipokryzja i tyle. Tym razem chociaż nie narzekali, że brzydka, żeby sobie w gniazdo nie srać.
Zastanawiałem się skąd pomysł na taki nick i teraz już wiem... Panie zero.....
Dla twojej informacji kilku forumowiczów ma ode mnie te monety w cenie emisyjnej żeby nie musieli kupować od takich pseudo handlarzykow....

el-dziubek
Posty: 2737
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: el-dziubek » 12 lip 2021, 20:19

System sprzedaży w Polsce to patologia. W Austrii mam abonament na to, co chcę. W Niemczech mam możliwość kupienia sztuki każdej emisji po cenie emisyjnej u dystrybutora lub abo u źródła. Australijskie emisje kupuję w DE uważam na uczciwych prowizjach. U nas jak nie uda się kliknąć, to trzeba odpuścić. Tylko tak z czasem wyeliminuje się balon dmuchany. Od lat dyskutujemy o tym, ale (tu biję się i w swoją pierś) czy zrobiliśmy cokolwiek, żeby sytuacja się polepszyła? Gdakamy jak ślepe kury jedynie.

ODPOWIEDZ