50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych od 1995 roku
Bumer
Posty: 239
Rejestracja: 01 kwie 2019, 19:18

50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: Bumer » 11 cze 2021, 20:06

Na stronie Monitora dostępny jest już wizerunek monety:

https://monitorpolski.gov.pl/MP/2021/533

Data emisji - 8 lipca.

Walus
Posty: 1773
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: Walus » 11 cze 2021, 20:14

Bardzo ładna 😉

el-dziubek
Posty: 2736
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: el-dziubek » 11 cze 2021, 20:32

Mnie się podoba i to HR :) Ale znając życie kupić się nie uda online. Stanie pod oddziałem z góry sobie odpuszczam.

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: Morgon » 11 cze 2021, 23:16

To jakaś nowa seria z NBP?
Też mi się podoba o dziwo - jak na wytwory naszego emitenta.

Walus
Posty: 1773
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: Walus » 12 cze 2021, 07:52

Morgon pisze:
11 cze 2021, 23:16
To jakaś nowa seria z NBP?
Temat indywidualny

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: mmz » 12 cze 2021, 11:37

Napis na rancie - bardzo dobrze. Tak powinno być.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: repek20 » 12 cze 2021, 12:16

2.PNG
3.PNG

Tylko po co ten plater?

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: mmz » 12 cze 2021, 13:33

Cenę emisji obstawiam 900 złotych
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
The Method
Posty: 346
Rejestracja: 18 maja 2021, 19:37

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: The Method » 12 cze 2021, 17:23

repek pisze:
12 cze 2021, 12:16
Tylko po co ten plater?
Osobiście nie jestem fanem platerowania złotem, ponieważ zaburza mi to oryginalny styl srebrnej monety, jednak wyjątki potwierdzają regułę i patrząc na kompozycję tej monety mam poczucie, że złota powłoka została trafnie wkomponowana w całość i nadaje atrakcyjności awersowi, który w samym srebrze byłby w mojej ocenie mocno przeciętny.
Co do samej monety, to musze przyznać, że jest na co popatrzeć przede wszystkim na rewesie. Na początku miałem obawy, że budowle i inne elementy architektoniczne zdominują monetę i będzie to kolejny błyszczący przeciętniak z pozłacanym np. dachem lub wieżą a tutaj miłe zaskoczenie – ani zbyt wiele błysku, ani przeciętności – to jest po prostu bardzo ładnie wykonany numizmat z ciekawym motywem, oddającym w pewnym stopniu klimat minionych wieków.
***

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: whocares » 12 cze 2021, 20:49

Po pierwsze selektywne złocenie, a nie platerowanie, w ostateczności seketywne platerowanie, ale to troche nielogiczne. Platerowanie to nakładanie warstwy na całej powierzchni (albo elemencie składowym tej powierzchni).

Po drugie - moje odczucie jest takie, że zabieg te miał na celu uwypuklić monete właściwą, a dokładniej jej awers. Trochę jednak o genezie. Moneta to przede wszystkim jej awers: identyfikacja emitenta: nazwa pańswa, godło, rok emisji, no i nominał.

Niestety, bo to troche postawienie sprawy na głowie, od jakiegoś czasu NBP zaczęło wybijać krążki, które ... są sporo większe od własciwej monety, a dokładniej jej awersu :-).
Przede wszystkim chodzi tu o HMP (skąd innąd piękna seria, które od początku jestem fanem). Na każdej tej monecie, awers to małe koło, z obowiązkowymi składowymi. Takei rozwiązaie służy niewątpliwie wyeksponowaniu monety historycznej, ale między wierszami przekazuje komunikat: obecna moneta to jedynie nędzny dodatek do tej historycznej, cały metalowy krążek jest monetą niejako przy okazji, w małej części. Ciekawostką jest to że dla awersu niektóe monety (np denar Bolesława Chrobrego) współczesny awers jest sporo mniejszy od historycznej monety, dla innych proporcje te są porównywalne (np denar Bolesława Śmiałego) a na jeszcze innych wizerunku historycznej monety na awersie nie ma bo był nią jednostronny brakteat i autor uznał, że wizerunek monety "bez jednej strony" zaprezentuje na ... rewersie.

Cechą wspólną zminimalizowania awersu monety współczesnej na tle historycznej jest słaba czytelność atrybutów monety. I tak jest na więszkości składowych serii HMP, a szczeólnie a tych monetach o niskim nomilanel czyli małej średnicy.

Dla kilku jednak monet HMP projektant zastosował sprytny trik: postanowił odróżnić wizerunek monety historycznej od monety współczesnej.
1) I tak mamy dla dukatu Zygmunta Starego:
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknot ... 6.html#m11
cały wizerunek historyczny, tak awers jak i rewers, został selektywnie pozłocony. Rozwiązanie niedoskonałe, bo współczesy awers adal jest malutki i iejakowyciety i z moenty historycznej i z jej otoku, ale już bardziej rzuca się w oczy.

2) Kolejny przypadek to 100 dukatów Zygmunta III
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknot ... stodukatow

Tutaj historyczna "moneta" (to taka współczesa złota kula - nie był to przecież prawny środek płatniczy w obiegu :->) jest selektywnie złocona, a na jej tle jest niezłocone kółeczko z awersem.

3) Ostatni przypadek to Boratynka Jana Kazimierza
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknot ... #boratynka
gdzie na rewersie wyróźniono wizerunek monety historycznej przez selektywne miedziowanie (fakt,NBP nazywa to selektywnym platerowaniem - cóż za niekosekwencja, czyżby ktoś bał się słowa: miedziowanie?).

Jak dla mie, na tej monecie, z premedytacją zastosowano to "sprytne rozwiązanie" , co jest jedak mniej zasadne, bo to nie jest wizerunek innej, historycznej monety.
Generalnie: na czymś co podobno jest monetą, minimalizowanie atrybutów tej monety, awersu, uważam za nieporozumienie. Dla HMP moża było dorabiac jakąś teorie, że ten wizerunek to przecież i tak był monetą historyczną (jej kopią), ale tutaj?
A może to jakaś komunikacja pozawerbalna: złotówka będzie zanikała? ;-).

Może ktoś znajdzie przykłady jeszcze innych monet wykorzystujących technikę z jednej strony mimalizowania awersu/rewersu a z drugiej odróżnienia tego koła przez dobranie innego składnika dla powierzchnii? Mnie przychodzi na myśl jeszcze jedna moneta, ale pozostawie czytelnikom odszukania jej :-).

Monety serii HMP możemy obejrzeć sobie tutaj:
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknot ... #boratynka
"Russian warship, go fuck yourself"

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: mmz » 12 cze 2021, 21:31

Dla mnie przykładem wzorcowym upamiętnienia monety historycznej jest 5 lati 2012 wzorowane na 5 lati 1929,1931,1932.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: Gaszpar » 12 cze 2021, 21:48

i juz sie zaczyna na allegro oferty od okolo 1500 zl wzwyz
masakra jakas

no nie powiem zaskoczony jestem wizerunkiem, jak na zdjecia moneta mi sie podoba
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: mmz » 12 cze 2021, 22:52

Najlepsza pozycja z 50 złotych. Artystycznie 8/10. Zawsze może być lepiej.

Kierunek dobry. Medalier postarał się i choć temat niszowy, to podniósł rangę poprzez wyraz artystyczny. Gratuluję, ale proszę nie spoczywać na laurach.

Co do minusów, to złocone kółko zasłania ekspozycję tematu, czyli widoku miasta. Polecam donatywy jako wzór.
IMG_20210612_225219.jpg
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: meszuzel » 14 cze 2021, 10:36

Nie wiem co było powodem, ale wygląda że NBP zaczyna iść w dobrą stronę. Moneta wygląda całkiem ładnie. Oby tylko kolekcjonerzy mieli szansę kupić nim spekulanci się do niej dobiorą.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

el-dziubek
Posty: 2736
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: 50 zł „Wrocław – mała ojczyzna”

Post autor: el-dziubek » 14 cze 2021, 10:45

Raczej nie kupimy przed „januszami”. Kupimy jak balonik pęknie kiedyś :)

ODPOWIEDZ