Serie monet NBP

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych od 1995 roku
Frog
Posty: 282
Rejestracja: 25 wrz 2021, 22:14

Serie monet NBP

Post autor: Frog » 26 wrz 2021, 10:05

Powiedzcie mi, jak to jest, że niemal nikt nie sprzedaje całych serii monet. Mam na myśli głównie Allegro. Czy jest to związane z tym, że sprzedając pojedynczo można dostać lepsze ceny, czy też niewiele osób posiada całe serie na sprzedaż.
A może to kupujący nie lubią kupować serii, wolą polować pojedynczo i podaż się do tego dostosowała?

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2554
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Serie monet NBP

Post autor: Mad_Tiger » 26 wrz 2021, 10:26

O jakich seriach piszesz?

Jeżeli seria jest wydawana na bieżąco to trudno aby sprzedawcy cały czas mieli pełne komplety.

Jeżeli seria jest zakończona to czy zostanie wystawiona w całości też zależy od wielu czynników.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Frog
Posty: 282
Rejestracja: 25 wrz 2021, 22:14

Re: Serie monet NBP

Post autor: Frog » 26 wrz 2021, 10:35

Piszę o seriach wymienionych na stronie NBP. Część jest już zakończona (brak nowych pozycji od lat).

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknot ... serie.html

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: Serie monet NBP

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 26 wrz 2021, 10:40

Raczej łatwiej jest znaleźć wiekszą grupę osób na jedną konkretną monetę, niż na cała serię. Do tego dochodzi kwestia ceny serii vs. monety. Zwykła logika. A teraz jeden przykład z ostatniego tygodnia - cała seria 18 dotychczas wyemitowanych monet SSA poszła za 33.6k zł, a pierwsze 3 spokojnie schodzą za 4k zł, ale z drugiej strony prowizja allegro od kompletu była 80 zł, a przy pojedynczych byłaby 18x80 zł - co się bardziej opłaca? wszystko trzeba sobie samemu policzyć…

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2554
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Serie monet NBP

Post autor: Mad_Tiger » 26 wrz 2021, 11:28

Frog pisze:
26 wrz 2021, 10:35
Piszę o seriach wymienionych na stronie NBP. Część jest już zakończona (brak nowych pozycji od lat).

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknot ... serie.html
Niektóre serie bez problemu dostępne są w całości (patrz herby województw). Wszystko zależy od ceny, popularności i wielu innych składowych.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

whocares
Posty: 988
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: Serie monet NBP

Post autor: whocares » 26 wrz 2021, 13:44

Ciekawy temat. Podobna sytuacja jest z rocznikami kolekcjonerskich monet srebrnych. Prawie nikt ich nie sprzedaje, no może czasami pojawiają się te najbardziej masowe roczniki 2007 i 2008.
Powód tez jest prosty: mało kogo stać na kupienie serii tematycznej albo rocznika monet. Chociaż kalkulujac na zimno - jest to bardziej opłacalne. Bo prowizja Allegro raz (tak jak napisał Grzesio) a do tego koszt przesyłki tylko raz.

Pare lat temu próbowałem sprzedać kilka monet w jednej aukcji. Zainteresowanie było słabe. To czysty rachunek prawdopodobieństwa. Co ma wyższe prawdopodobieństwo:
- że komuś brakuje monety X lub innemu komuś monety Y lub innemu komuś monety Z
czy też
- że jednemu komuś brakuje monety X i monety Y i monety Z.
?
"Russian warship, go fuck yourself"

Frog
Posty: 282
Rejestracja: 25 wrz 2021, 22:14

Re: Serie monet NBP

Post autor: Frog » 26 wrz 2021, 14:05

Monety chcę kupić i przechować przez wiele lat. Może nawet przekazać dzieciom. Zastanawiam się, czy celować lepiej w pojedyncze, ciekawe egzemplarze, czy skupować pełne serie - które łatwo i relatywnie tanio można dziś jeszcze kupić.

KZN
Posty: 1348
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Serie monet NBP

Post autor: KZN » 26 wrz 2021, 14:26

Dziś relatywnie tanich monet NBP brak..

Frog
Posty: 282
Rejestracja: 25 wrz 2021, 22:14

Re: Serie monet NBP

Post autor: Frog » 26 wrz 2021, 14:50

Przez relatywnie tanie, miałem na myśli zbliżone do cen emisyjnych.

whocares
Posty: 988
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: Serie monet NBP

Post autor: whocares » 26 wrz 2021, 16:55

Frog pisze:
26 wrz 2021, 14:50
Przez relatywnie tanie, miałem na myśli zbliżone do cen emisyjnych.
Zależy prez ile lat na te monety zamierzasz wydawać i ile chcesz na to poświęcić.
Może lepiej zdecdować się na wybrane monety?
A może całe serie
A może nawet całe roczniki, czaczynając od 1995 r.

Generalnei - serie będą droższe, szczeólnie te o niskim nakładzie jak SSA.
"Russian warship, go fuck yourself"

KZN
Posty: 1348
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Serie monet NBP

Post autor: KZN » 26 wrz 2021, 17:03

Frog pisze:
26 wrz 2021, 14:50
Przez relatywnie tanie, miałem na myśli zbliżone do cen emisyjnych.
Jeśli po jakimś czasie ceny są zbliżone do emisyjnych i produkt jest łatwy do nabycia, nie wróży to inwestycyjnie raczej nic dobrego..

sasl
Posty: 82
Rejestracja: 08 lut 2020, 21:51

Re: Serie monet NBP

Post autor: sasl » 26 wrz 2021, 21:23

Ciekawy temat.
Myślę, że to zależy od zasobności portfela nabywców.
Na dziś łatwiej sprzedać pojedyncze monety. A to oznacza, że na rynku nie ma "inwestorów" z grubym portfelem, a generalnie drobni zbieracze.

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 642
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Serie monet NBP

Post autor: Morgon » 26 wrz 2021, 21:44

Nie wiem co jest ciekawego w tym temacie. Prosty jak budowa cepa. Zazwyczaj sprzedaje się osobno, bo szybciej znajdzie się kupiec na pojedyncze monety i sumarycznie można sprzedać za wyższą cenę. Ale jak sprzedający ma swój powód (możliwości jest masa), to wystawi w całości. Nie ma znaczenia czy mamy do czynienia z seriami NBP czy z pokemonami. Co tu jeszcze roztrząsać?

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2828
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Serie monet NBP

Post autor: brodacz » 27 wrz 2021, 07:17

Napisz co cię kręci bo jestem na etapie przygotowania do sprzedaży sporej ilości różnych monet NBP. Zarówno sreberka jak i NG. Może pominiemy pośrednika i obaj na tym dobrze wyjdziemy?
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Frog
Posty: 282
Rejestracja: 25 wrz 2021, 22:14

Re: Serie monet NBP

Post autor: Frog » 27 wrz 2021, 10:04

Morgon pisze:
26 wrz 2021, 21:44
Nie wiem co jest ciekawego w tym temacie. Prosty jak budowa cepa. Zazwyczaj sprzedaje się osobno, bo szybciej znajdzie się kupiec na pojedyncze monety i sumarycznie można sprzedać za wyższą cenę. Ale jak sprzedający ma swój powód (możliwości jest masa), to wystawi w całości. Nie ma znaczenia czy mamy do czynienia z seriami NBP czy z pokemonami. Co tu jeszcze roztrząsać?
Serie, dla których można dobrać pojedyncze sztuki na Allegro pewnie nie będą atrakcyjne dla kupującego. Interesuje mnie raczej to, czy za 20-30 lat, gdy już dana seria nie będzie łatwo dostępna, a pojedyncze monety będą pojawiać się raz na rok, to jej wartość łącznie będzie wyższa jako całość.

Dodano po 2 minutach 33 sekundach:
brodacz pisze:
27 wrz 2021, 07:17
Napisz co cię kręci bo jestem na etapie przygotowania do sprzedaży sporej ilości różnych monet NBP. Zarówno sreberka jak i NG. Może pominiemy pośrednika i obaj na tym dobrze wyjdziemy?
Przyglądam się różnym seriom. Ostatnio najbardziej Zwierzętom świata.
Obserwuję dział Sprzedaż na forum - jak wystawisz listę, coś pewnie mnie zainteresuje.

ODPOWIEDZ