500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych od 1995 roku
Awatar użytkownika
Tekila
Posty: 155
Rejestracja: 03 maja 2019, 12:27

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: Tekila » 30 paź 2021, 13:36

Ta moneta to kopia banknotu po prostu nawet podpis Glapcia się na niej zmieścił.
Obrazek

Frog
Posty: 280
Rejestracja: 25 wrz 2021, 22:14

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: Frog » 30 paź 2021, 19:45

Na Allegro już kilka aukcji wystawione po cenie 3000 powyżej emisyjnej. To w ogóle będzie dostępne w Kolekcjonerze, czy już cały nakład u handlarzy?

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: whocares » 30 paź 2021, 22:21

Frog pisze:
30 paź 2021, 19:45
Na Allegro już kilka aukcji wystawione po cenie 3000 powyżej emisyjnej. To w ogóle będzie dostępne w Kolekcjonerze, czy już cały nakład u handlarzy?
będzie dostępna, ale odbiór osobisty tylko w Warszawie i chyba tylko odbiór osobisty
"Russian warship, go fuck yourself"

el-dziubek
Posty: 2737
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: el-dziubek » 31 paź 2021, 08:29

W kolekcjonerze będzie, ale nie zapominajcie, ze przeszło 70-75 % nakładu (nie pamietam dokładnie) idzie na umowy ze sklepami, jakieś 5% zostaje na potrzeby NBP. Pozostała cześć jest dzielona na oddziały i sklep. Będzie wiec online śladowa ilość

TomaszK-T4
Posty: 425
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:04

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: TomaszK-T4 » 31 paź 2021, 10:18

Jestem ciekawy ceny jaka będzie za pare miesięcy. Cena emisyjna jest kompletnie oderwana od wartości kruszcu. NBP ewidentnie pokazuje, że chodzi im o zysk. Czynniki windujące cenę; nietypowy kształt i moneta jest dość ładna. Czynniki dołujące cenę. Wysoka cena emisyjna,duży nakład i hasło jak pluniecie w twarz: Warto być Polakiem:w tle Katyń, Powstanie Warszawskie, Solidarność. Wszystko kojarzy mi się z cierpieniem Polaków i z wieloma nierozliczonymi krzywdami. Do tego NBP wydaje ta monetę w środowisku wysokiej inflacji ,pogłębiającej się biedy Polaków, zadłużenia i pośmiewiska z naszego kraju. Jedyne hasło jakie przychodzi mi na myśl, to Ciężko być Polakiem.
Tak na marginesie: Czy zastanawialiście sie kiedyś dlaczego mamy taka tragiczną historię? Dlaczego zawsze jestesmy ofiarami: rozbiorów, wojen, komuny, biedy?
Oczywiscie mam swoją teorię, ale jestem ciekawy Waszej opinii.

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: whocares » 31 paź 2021, 13:24

NBP wycenia godnie swoje produkty. Dawno już doszli do wniosku, że jeżeli sprzedają za tanio, to potem tylko handlarze na tym żerują. Po prostu zachowują się racjonalnie. I dlatego moneta jest tak droga. Dla NBP to nie problem przetrzymać taką monetę 1-2 lata. Kilka razy się przestrzelili z cenami, np zestaw monet obiegowych w Ag i Au.
Moneta jest "trochę" droższa w przeliczeniu cena/ceny spot Au niż SSA.
hasło jak pluniecie w twarz: Warto być Polakiem
- skoro tak piszesz, to znacz, że nie zrozumiałeś tego hasła ...
Warto przez duże W, wbrew nieszcześciom dziejowym, nie chodzi o kwestie materialne.
Damagogie o pogłębiającej się biedzie Polaków - daruj sobie. Nikt w te propagandowe brednie nie wierzy. Wystarczy porównać jak się żyło 30 lat temu, 20, 10 i 5 lat temu.
Dlaczego mamy tragiczną historie? A który kraj takiej nie miał. Może zapatrzeni jesteśmy w siebie, a może faktycznie nasza była bardziej tragiczna niż sąsiadów, innych pańśtw na kontynencie.

Nasze uwarunkowanie jest brutalne: geopolityka, położenie na równinie środkowoeuropejskiej - korytarzu przemarszów potęg ze wschodu i zachodu. Wystarczy wyciągnać wnioski z historii.

Mamy położenie takie, że gdy będziemy mały państwem (w sensie siły, znaczenia, roli) albo średniakiem - będziemy gnojeni.

Losów nadmiernie tragicznych nie mieliśmy za czasów potęgi Rzeczypospolitej - w epoce Jagiellonów.
Niestety niektórzy, nadal tego nie ogarniają, sugerując, że nie powinniśmy mieć ambicji, by nam wystarczyło być montownią firm z państw ościennych. A potem się dziwimy, gdy mamy tylko ambicje bycia producentem drobnych komponentów i ich łączenia, że lost mamy tragiczne...

Krótkoterminowo możemy być bardzo pokorni, wchodzić innym w tyłek, by otworzyli u nas kolejną montownie, nie płacąc przy okazji przez 5 lat CIT. Długoterminowo to równia pochyła. Albo w ciagu 100 lat zdołamy osiągnąć rolę porównywalną z Polską jagielloońską, albo przestaniemy istnieć, cokolwiek znaczyć.
"Russian warship, go fuck yourself"

Frog
Posty: 280
Rejestracja: 25 wrz 2021, 22:14

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: Frog » 31 paź 2021, 14:08

whocares pisze:
31 paź 2021, 13:24

Mamy położenie takie, że gdy będziemy mały państwem (w sensie siły, znaczenia, roli) albo średniakiem - będziemy gnojeni.

Losów nadmiernie tragicznych nie mieliśmy za czasów potęgi Rzeczypospolitej - w epoce Jagiellonów.
Niestety niektórzy, nadal tego nie ogarniają, sugerując, że nie powinniśmy mieć ambicji, by nam wystarczyło być montownią firm z państw ościennych. A potem się dziwimy, gdy mamy tylko ambicje bycia producentem drobnych komponentów i ich łączenia, że lost mamy tragiczne...

Krótkoterminowo możemy być bardzo pokorni, wchodzić innym w tyłek, by otworzyli u nas kolejną montownie, nie płacąc przy okazji przez 5 lat CIT. Długoterminowo to równia pochyła. Albo w ciagu 100 lat zdołamy osiągnąć rolę porównywalną z Polską jagielloońską, albo przestaniemy istnieć, cokolwiek znaczyć.
Masz u mnie duże piwo!

Awatar użytkownika
Tekila
Posty: 155
Rejestracja: 03 maja 2019, 12:27

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: Tekila » 31 paź 2021, 15:41

To hasło "Warto być Polakiem" pytanie dlaczego jest na tej monecie ?

King_of_Dobermans
Posty: 75
Rejestracja: 27 kwie 2021, 21:16

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: King_of_Dobermans » 01 lis 2021, 10:54

Przy obecnej polityce organów państwa (w tym NBP) ani cena, ani tematyka, ani nawet lenistwo projektantów (skopiować wzór banknotu, marny zresztą) wcale mnie nie dziwi. Wstyd!

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5440
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: meszuzel » 03 lis 2021, 08:14

Emisja jest ściśle powiązana z polityką, ale mimo wszystko proponuję aby nie mieszać jej w tym temacie. Jesteśmy kolekcjonerami.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

danek
Posty: 286
Rejestracja: 05 mar 2021, 12:08

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: danek » 03 lis 2021, 14:36

Hmm... "kolekcjonerom-biznesmenom" nie odpowiada cena monety. Ja również wolałbym kupować monety poniżej cen spot kruszcu. A co? Ale porównując ceny MONET OKOLICZNOŚCIOWYCH europejskich emitentów (a nawet z całego świata), to przy obecnych cenach złota nasz NBP w narzucie cenowym jest na szarym końcu (czyli z korzyścią dla kupującego).

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5440
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: meszuzel » 03 lis 2021, 16:32

W takim razie inaczej.
Posty odbiegające od meritum, przy czym zaznaczam, że ocenię to osobiście z kolegą Mad_Tiger, będziemy nagradzać ostrzeżeniami i banem.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

TomaszK-T4
Posty: 425
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:04

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: TomaszK-T4 » 04 lis 2021, 14:07

Danek jeśli cena tej monety wydaje ci się niska, to wex kredyt i wykup kawał nakładu.

TomaszK-T4
Posty: 425
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:04

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: TomaszK-T4 » 04 lis 2021, 17:19

Mam pytanie zwiazane z tematyka monety/banknotu:
Wiem,że Lech Kaczynski był pomysłodawcą budowy Muzeum Powstania Warszawskiego i chwała mu za to,ale co Lech Kaczynski miał wspólnego z Solidarnościa??
W moim pytaniu NIE MA złośliwości, tylko chciałem się dowiedziec.

Menel
Posty: 469
Rejestracja: 11 gru 2020, 00:49

Re: 500 zł „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Post autor: Menel » 04 lis 2021, 17:36


ODPOWIEDZ