Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych od 1995 roku
stork
Posty: 29
Rejestracja: 09 lut 2022, 10:59

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: stork » 10 lut 2022, 17:26

@whocares - jesli ktos napisze na priv z propozycja, obwieszcze wszem i wobec, ze jeszcze Polska nie zginela :)
Albo poczekam kilka miesiecy zanim sprawdze co sie dzieje na OLX, moze ktos bedzie chcial uwolnic gotowke? A jak nie, to uplynnie swoje zapasy (a mam tylko po 1 szt.), moze ktos uzupelni swoje braki, albo... "inwestorzy-kolekcjonerzy" chcieliby za jednym strzalem uzupelnic o wszystkie poprzednie emisje? W to ostatnie watpie...

whocares
Posty: 988
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: whocares » 10 lut 2022, 17:32

stork pisze:
10 lut 2022, 17:26
@whocares - jesli ktos napisze na priv z propozycja, obwieszcze wszem i wobec, ze jeszcze Polska nie zginela :)
Albo poczekam kilka miesiecy zanim sprawdze co sie dzieje na OLX, moze ktos bedzie chcial uwolnic gotowke? A jak nie, to uplynnie swoje zapasy (a mam tylko po 1 szt.), moze ktos uzupelni swoje braki, albo... "inwestorzy-kolekcjonerzy" chcieliby za jednym strzalem uzupelnic o wszystkie poprzednie emisje? W to ostatnie watpie...
Zakładam, że przed akcją majową (podwója padomumizmatyka i pato-banknoty) kase uwolnią.
Z tego co słyszałem - jest popyt na zestaw wszystkich 20 monet. W okolicy 46 K PLN.
"Russian warship, go fuck yourself"

CureMen74
Posty: 409
Rejestracja: 28 kwie 2020, 18:06

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: CureMen74 » 10 lut 2022, 17:35

stork pisze:
10 lut 2022, 11:50
Gdyby chodziło o maksymalizację zysku, NBP by podniósł cenę do 1800 i też by zeszło na pniu. A 2x więcej złotówek w kasie. Tu chodziło o to, żeby te pieniądze przytulili przyjaciele i znajomi królika, a nie, żeby trafiły do budżetu. Czyli NBP to taki Caritas ale dla wtajemniczonych ;)
Budżet zapełnią naszymi podatkami i efektami Polskiego Wału... Ale nie, zaraz, efektem Wału będzie pusta kasa... Będą drukować jak w latach 80tych? ;)
Panie 'stork' co to ma do rzeczy w tym temacie. Uprawiasz Pan Czysty hejt czego najwyraźniej nie rozumiesz albo nie odczuwasz.Co ma do tego Polski Ład,Caritas... otóż nic. tyle w temacie. U mnie wisiała w koszyku od 9.07 ,zamówienie i wywaliło. Nie wykonało się Ech...

whocares
Posty: 988
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: whocares » 10 lut 2022, 17:37

Grzegorz_Wroclaw pisze:
10 lut 2022, 17:17
bobik99-21 pisze:
10 lut 2022, 16:55
Tak dokładnie o to mi chodziło ... te 1000 szt w porównaniu z innymi nakładami oraz rozmachem jaki został zastosowany to nie powinno robić aż tak znaczącej różnicy . Dziekuje za sporostowanie.
Oj robiło, bo tych 500 szt., potem 1000 szt. brakowało do pełnych kompletów z poprzednich emisji, szybko bańka pękła, a nie każdy chciał (musiał) mieć komplet, była rezerwa 10 / 20%. To był doskonały sposób na przebicie balonika, szybko i doskonale się sprawdził 8-)
Ale brakowało do serii zbieraczom, a nie handlarzom. Może pomogło, ale krótktrwale. Czy ktoś ma porównanie cen rynkowych (obecnych) wszsytkich SSA? Widać wyraźnie które monety są tansze, bo mają niżsy nakład? 2 lata temu to było wyraźnie widać.

Długoterminowo te 250 (bo były tez 5250 szt) 500 czy 1000 wielkiego znaczenia nie ma. Kompletnych serii to ludzie będą mieli może 2000-3000 tysiące. Reszta będzie porozpraszana i u "inwestorów" :-).

Cena po 2023 roku zacznie spadać. bo inwestorzy i zbieracze z niezbiraczami rzucą się na coś innego. Po zamknięciu serii towar będzie mniej chodliwy. Żniwa będą przez kolejne 2 lata, by ubrać nowicjuszy w money ostatnie z serii :-).
Ostatnio zmieniony 10 lut 2022, 18:16 przez whocares, łącznie zmieniany 1 raz.
"Russian warship, go fuck yourself"

stork
Posty: 29
Rejestracja: 09 lut 2022, 10:59

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: stork » 10 lut 2022, 17:39

@whocares - niestety ja mam tylko zloto, wiec troche wiecej niz 46k ktos musialby wylozyc...
@CureMen74 - Polski Lad ma do tego tyle, ze pojawilo sie znowu pelno pustego pieniadza. A Caritas - NBP swoja metoda sprzedazy dotuje znajomych krolika - te pieniadze zamiast isc do budzetu, zasilaja kieszenie tych, ktorzy sa "blisko" decydentow w NBP...

CureMen74
Posty: 409
Rejestracja: 28 kwie 2020, 18:06

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: CureMen74 » 10 lut 2022, 18:24

Szanowny panie 'stork' , pieniądz jak to nazywasz a dokładniej to czym ludzkość płaci za towar, dawno ale to już dawno nie ma żadnej wartości.To zwykła umowa. Ale wracając do rzeczy z tego co widzę Kolekcjoner nie pochulał. I myślę że nic nie zmieni się w tym temacie.

raddick
Posty: 100
Rejestracja: 22 wrz 2021, 16:25

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: raddick » 10 lut 2022, 18:27

Czytając ostatnie (skądinąd wielu przypadkach mądre) posty, z żalem muszę stwierdzić, że został utracony przewodni wątek tematu , a dyskusja toczy się wokół numizmatyki jako formy inwestowania i wpływie NBP na poziom zysku poprzez wielkość emisji …

jans
Posty: 18
Rejestracja: 03 gru 2021, 17:25

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: jans » 10 lut 2022, 19:50

szanowni, taka mi się myśl wykluła
mianowicie może trzeba napisać jakiś wniosek, propozycję kontroli do NIK w temacie zbadania nieprawidłowości w systemie sprzedaży monet kolekcjonerskich przez NBP
to, że system jest patologiczny to wszyscy chyba się zgadzają
nie ma sensu pisać do NBP w sprawie jego modyfikacji czy też poprawy
bo to jak apelować do mafioza aby przestał zbierać haracz
ale pismo do NIK miałoby jakiś sens, prezes NIK nie przepada zapewne za prezesem NBP
na stronie NIK (nik.gov.pl) jest nawet Formularz kontaktu "Skargi i wnioski"
i cytuję:
Skargi i wnioski kierowane do Najwyższej Izby Kontroli są cennym źródłem wiedzy o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju i mogą być wykorzystywane w działalności kontrolnej NIK. Aby skarga mogła zostać rozpatrzona musi być podpisana (imię i nazwisko lub nazwa) oraz opatrzona adresem pocztowym lub mailowym wnoszącego. Anonimowa korespondencja nie jest rozpatrywana.

Napiszemy te skargi czy będziemy płakać na forum?

Walus
Posty: 1778
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: Walus » 10 lut 2022, 20:14

Tak dla zmiany tematu to NBP dzisiaj rozpoczął wysyłkę monet

danek
Posty: 286
Rejestracja: 05 mar 2021, 12:08

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: danek » 10 lut 2022, 20:20

raddick pisze:
10 lut 2022, 18:27
(...) dyskusja toczy się wokół numizmatyki jako formy inwestowania i wpływie NBP na poziom zysku poprzez wielkość emisji …
Prawdopodobnie nazwa forum wprowadza w błąd, bo w tytule jest "Forum Kolekcjonerów Monet". Może powinno być "Towarzystwo Amatorów Szybkiego i Łatwego Zysku"?

whocares
Posty: 988
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: whocares » 10 lut 2022, 21:10

jans pisze:
10 lut 2022, 19:50
szanowni, taka mi się myśl wykluła
mianowicie może trzeba napisać jakiś wniosek, propozycję kontroli do NIK w temacie zbadania nieprawidłowości w systemie sprzedaży monet kolekcjonerskich przez NBP
tak przy czym NIK będzie się kierował głównie zyskami NBP i ich misją . tak mi się wydaje.

Praprzyczyna problemu to decyzja ta i kolejne:
https://forsal.pl/artykuly/779290,nbp-m ... asady.html

p. dyrektor Jaroszek
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/o_nbp/s ... bcowy.html

Łykaliście jak pelikany lobbing handlarzy by zlikwidować aukcje w kolekcjonerze?, a teraz się dziwicie? :-). Toż to po to było robione by grubas i ustawiacze mogli zarabiać.
Zaczeły się aukcje - ktoś nie dostał monety? ktoś musiał za nią przepłacać? Ktoś musiał stać po nocy w kolejkach?

Świat wszystko co się da przenosi do Internetu, a w 2014 rok NBP przeniosło się z Internetu do fizycznego oddziału z kolejkami, mordobiciami i szwindlami :-).
"Russian warship, go fuck yourself"

JanPan82
Posty: 242
Rejestracja: 09 mar 2021, 20:40

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: JanPan82 » 10 lut 2022, 21:33

Na OlX ogłoszenie z kompletem monet, nawet z Sobieskim https://www.olx.pl/d/oferta/skarby-stan ... f;promoted za 63 500 średnia cena za monetę ponad 3 kafle. Ostatnio wrzucałem linki za 47 tys. i 37 tys. bez Korybuta i Sobieskiego. To wychodziło 2 tysiące za sztukę. Widać cena idzie szybko w górę :). Chyba będzie niedługo pękać :).

Awatar użytkownika
The Method
Posty: 347
Rejestracja: 18 maja 2021, 19:37

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: The Method » 10 lut 2022, 22:21

Proponowałbym przenieść część postów do nowego, bardziej pasującego tematu „patonumizmatyka” z racji tego, że moneta z Sobieskim tonie w morzu wątków pobocznych a pojawiło się tutaj kilka rozwiązań i wniosków wartych przedyskutowania.
***

didaldi
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2022, 09:07

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: didaldi » 10 lut 2022, 22:51

danek pisze:
09 lut 2022, 13:28
didaldi pisze:
08 lut 2022, 10:56
GDAŃSK - jest jest chętny żeby walczyć o swoje i nie dać się robić w ch....

ZBIERAM CHĘTNYCH w każdej ilości, proszę dajcie znać kto jest za inicjatywą ...
Potrzebni ludzie mocni w gadce...
Jak się udała akcja? Proszę zdać relację, bo wiele osób trzymało kciuki. Chyba, że to było tylko takie - z braku ciekawszych zajęć i zwykłej nudy wszechogarniającej młode pokolenie - bicie piany na forum. Nikt wam nie podskoczył, czy raczej poddaliście się?
Nie było żadnej akcji. Najprawdopodobnie było tak - byli jakieś leśne dziadki co trzymały kolejkę z listą niby od godziny 20...o 24 przyszły inne leśne dziadki ze swoją listą i kazały im wpdlć... Pboe grupy leśnych dziadków doszli do porozumienia, że skoro tak to anulujemy obie listy i tak się stało.... O 7:40 wyszedł pracownik banku i rozdawał numerki osobą w kolejce, więc żadna lista nie obowiązywała. Kto był bliżej drzwi numerek otrzymał.

lukash
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2022, 20:31

Re: Jan III Sobieski 50zl Ag SSA

Post autor: lukash » 10 lut 2022, 22:55

U mnie zakończyło się powodzeniem, wszedłem na stronę kolekcjonera o 7.50 i już o 8.48 byłem zalogowany. Przed 10.00 zobaczyłem zdjęcie tej monety i tyle. Może ktoś ma za dużo tych monet w domu i chciałby się wymienić? Wymienię 50zł SSA Kazimierz Wielki w polskim slabie z notą MS70 za 50 zł SSA Jan III Sobieski + 10 zł Ochrona polskiej granicy wschodniej.

ODPOWIEDZ