100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych od 1995 roku
TomaszK-T4
Posty: 408
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:04

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: TomaszK-T4 » 25 lip 2022, 21:26

Nic nie muszę uzasadniać, ale mogę. Nakład 7 tys jest za duży, a moneta taka sobie. Ale jak ci się podoba, to dokup.

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 25 lip 2022, 22:04

TomaszK-T4 pisze:
25 lip 2022, 21:26
Nic nie muszę uzasadniać, ale mogę. Nakład 7 tys jest za duży, a moneta taka sobie. Ale jak ci się podoba, to dokup.
Nie każdy kupuje dla szybkiego zysku, nawet na tym forum są kolekcjonerzy. Czy się podoba lub nie, to kwestia gustu, a ten jest indywidualny - mi np. się dosyć podoba, ale mam ładniejsze monety, z jeszcze większymi nakładami niż 7 tys.

TomaszK-T4
Posty: 408
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:04

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: TomaszK-T4 » 25 lip 2022, 23:00

W tej monecie nie chodzi o zysk czy brak zysku. Po prostu uważam, że NBP przwgielo z cena i nakładem. Jeśli komuś się podoba to super, ale uważam, że kupowanie tej monety w cenie emisyjnej, to wyrzucanie kasy w błoto. Wg mnie NBP ustalając tak wysoka cenę emisyjna , przy tak dużym nakładzie pokazało, że nie szanuje kolekcjonerów. Ale nie mam pretensji do NBP, "dzięki" Ich polityce poznałem monety z innych krajów i to inne mennice zarobiły. Kupiłem np srebrne 5 uncjowe monety francuskie z nakładem 500 sztuk, taniej niż ta moneta z kamieniem.

kmg
Posty: 50
Rejestracja: 27 cze 2019, 17:35

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: kmg » 26 lip 2022, 00:15

TomaszK-T4 pisze:
25 lip 2022, 21:26
Nic nie muszę uzasadniać, ale mogę. Nakład 7 tys jest za duży, a moneta taka sobie. Ale jak ci się podoba, to dokup.
Jasne, że nie musisz. Nikt nie pisał, że musisz. Jesteśmy na forum, czyli na czymś takim do wymiany poglądów.
Dokupiłem. Ma inny kamień i wyglądają rewelacyjnie.
Rozumiem Twój tok rozumowanie, ale....
Załóżmy, że cena emisyjna byłaby np. 750 zł i nakład 5000 tys. sztuk. Jak by się to skończyło? Prawie cały nakład trafiłby do handlowców, w Kolekcjonerze wrzuciliby "parę" sztuk. I gdybym chciał tą monetę, to musiałbym wydać 1800-2000 zł, a nie 950.
Przykład SSA Sobieski.
Jak z tej strony spojrzeć, to NBP zachowało się pozytywnie w stosunku do kolekcjonerów.

A jeśli chodzi o prognozowanie ceny, to jak już wyzbędą się dystrybutorzy tej monety,może nawet poniżej ceny emisyjnej, to cena zacznie wzrastać. Tak sądzę. Życie pokaże.

Walus
Posty: 1773
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: Walus » 26 lip 2022, 07:00

Tak jak kmg napisał...
Gdyby nakład był 5k a cena 750 to kolekcjoner zobaczyłby monetę tak samo jak świnia niebo.... No chyba że kupiłby w dniu emisji od handlarzy ale już za 2k i więcej....

TomaszK-T4
Posty: 408
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:04

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: TomaszK-T4 » 26 lip 2022, 10:45

Cena nie poszła by wysoko że względu na nakład. Gdyby NBP chciało być ok wobec kolekcjonerów, to przywróciło by system aukcyjny i każdy mógłby sobie kupić, z jednym zastrzeżeniem kto wylicytował to musi zapłacić. To nie my jesteśmy dla NBP tylko odwrotnie. Widzę tu głębszy problem. Większość Polaków naprawdę jest "bardzo mało wymagających" w stosunku do instytucji państwowych i polityków. Dla mnie oferta minety z takim nakładem, w tej cenie jest poniżająca i po prostu jej ... nie kupiłem. Ale niestety pędzą owieczki do strzyżenia i jeszcze bronią swojego "fryzjera"
Ostatnio zmieniony 26 lip 2022, 13:46 przez TomaszK-T4, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: Gaszpar » 26 lip 2022, 13:37

TomaszK-T4 pisze:
26 lip 2022, 10:45
Cena nie poszła by wysoko że względu na nakład.
nie zgodze sie zobacz pierwszy przykład z tego roku SSA Sobieski nakłąd o 2 tys mniejszy niż krzemionki cena emisyjna o 100 zł mniejsza 850 a zobacz po ile masz na alledrogo powyzej 2 tys i tak bywa zawsze z emisjami niskonakładowymi
nastepny przykład z tego roku zestaw banknotów nakład 3 tys sztuk cena emisyjna 3800 a na portalach masz cene ok 5200 zł.
i teraz zobacz ilu kolekcjonerów jeżeli chce to miec musi kupic o wiele wyzej niz emisyjna
a teraz porownaj krzemionki ktorej naklad masz 7 tys i cene 950 zł i kazdy mogl spokojnie kupic po emisyjnej.
Podsumowujac kolekcjoner ktory chce miec monety w cenie emisyjnej musi liczyc na wiekszy nakład albo na cud gdy jest mniejszy nakład
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 26 lip 2022, 14:09

Nakład powinien być taki, żeby każdy chętny mógł kupić monetę / banknot. A chyba nakład podawany jest od niedawna ze słowem „do”, żeby można było w razie „szału zakupów” dobić kolejną partię i zasilić rynek. System aukcyjny był w miarę ok, ale też miał swoje wady… Problemem w tej chwili jest za duży wolumen idący do dystrybutorów (podobno ok. 70% nakładu), a zbyt mały pozostający w sprzedaży przez oddziały…

TomaszK-T4
Posty: 408
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:04

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: TomaszK-T4 » 26 lip 2022, 15:10

jakie wady mial System aukcyjny ?

kmg
Posty: 50
Rejestracja: 27 cze 2019, 17:35

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: kmg » 26 lip 2022, 15:43

System aukcyjny był bardzo dobry. Nic lepszego jak do tej pory nie było. Tylko, że ten system bardzo nie odpowiadał handlowcom.
Pamiętam jakie było moje miłe zaskoczenie, kiedy SSA Czeski zakupiłem w tym systemie za 515 zł.
No, ale przecież nie o to chodziło, byśmy tak łatwo mogli kupić w rozsądnej cenie walory NBP. W tym systemie sklepy nie dostawały przydziału monet. Musieli też brać udział w aukcji.

Jeżeli dobrze pamiętam, jak NBP likwidowało system aukcyjny, to wprowadzili jakąś uchwałę, ile maksymalnie nakładu może być przeznaczone dla dystrybutorów. I wydaje mi się, że było to 35 % lub 32%. Teraz się okazuje, że trafia nawet 70%. Czy była jakaś uchwała korygująca?
Może ktoś z Was pamięta i wie jak to było i jak jest faktycznie teraz?

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 26 lip 2022, 16:31

TomaszK-T4 pisze:
26 lip 2022, 15:10
jakie wady mial System aukcyjny ?
Największy - popatrz na kangury, Ci co przelicytowali, nie odebrali - wyszło, że w Australii były sporo tańsze, nawet NBP po jakimś czasie zablokował wysyłki do PL…

JanPan82
Posty: 233
Rejestracja: 09 mar 2021, 20:40

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: JanPan82 » 26 lip 2022, 17:55

TomaszK-T4 pisze:
26 lip 2022, 10:45
Cena nie poszła by wysoko że względu na nakład. Gdyby NBP chciało być ok wobec kolekcjonerów, to przywróciło by system aukcyjny i każdy mógłby sobie kupić, z jednym zastrzeżeniem kto wylicytował to musi zapłacić. To nie my jesteśmy dla NBP tylko odwrotnie. Widzę tu głębszy problem. Większość Polaków naprawdę jest "bardzo mało wymagających" w stosunku do instytucji państwowych i polityków. Dla mnie oferta minety z takim nakładem, w tej cenie jest poniżająca i po prostu jej ... nie kupiłem. Ale niestety pędzą owieczki do strzyżenia i jeszcze bronią swojego "fryzjera"
Nie żebym się literówek czepiał, ale śmiesznie wyszło :).

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: whocares » 26 lip 2022, 20:50

Grzegorz_Wroclaw pisze:
26 lip 2022, 16:31
TomaszK-T4 pisze:
26 lip 2022, 15:10
jakie wady mial System aukcyjny ?
Największy - popatrz na kangury, Ci co przelicytowali, nie odebrali - wyszło, że w Australii były sporo tańsze, nawet NBP po jakimś czasie zablokował wysyłki do PL…
Posługujesz sie pojedynczym, bardzo specyficznym przykładem, który zaciemnia obraz. Po pierwsze wspólna emisja z innym emitentem, po drugie brak przepływu informacji. Gdyby ludzie wiedzieli o cenie i możliwości zakupu w Australii licytowaliby inaczej.

Podawanie takich przykładów nie przybliza nas do sedna zagadnienia. Jako kontrargument mogę podać dziesiątki aukcji, które zapewniły mi dostępnośc monet do zbioru a dodatkowo za fajną cenę, bez łokci i nocek pod NBP.

Tak każdy sposób sprzedaży będzie miał pewne wady. Rzecz w tym że obecny sposób sprzedaży jest problematyczny przy każdej ciekaweszej emisji, a aukcje były problematyczne raz na kilkadziesiąt emisji (może raz w roku) i to głównie na początku.

Poniżej lista aukcji (2013 i 2014 r.) - z cenami finalnymi - czy coś oprócz specyficnzego Kangura komuś w tych cenach i sposobie zakupu nie pasowało? Tak - niektórzy narzekali na cene pierwszej monety Ag SSA - że aż kosztowała 1100 zl. A cena była fair. Ty podajesz Kangura - co było wypadkiem przy pracy, a ja podkreślam cene Śmiałego, Wacława i Chrobrego. I każdej innej monety. Manipulacje handlarzy na aukcjach były szybko finansowo karane - musial odebrać monety po zawyżonej cenie albo blokowali mu konto. Pamietam, jak Niemczyck z Żelaznej płakał, że nie wylicytowali Beatyfikacji :-).


100 lat Teatru Polskiego w Warszawie 125 zł
zestaw 1 AUD i 20zł Kangur olbrzymi/Kangur walabia Bennetta 1100 zł
150. rocznica Powstania Styczniowego 96 zł
500 zł Bolesław Chrobry 13610 zł
50 zł Bolesław Chrobry - 1100 zł
200 zł Cyprian Norwid - 2750 zł
10 zł Cyprian Norwid 110 zł
50 Wacław II Czeski - 515 zł
500 zł Wacław II Czeski - 12600 zł
Denar Bolesława Chrobrego - 95 zł
Warta Poznań - 60 zł
500 zł Władysław Łokietek - 11500 zł
50 zł Władysław Łokietek - 705 zł
Denar Bolesława II Śmiałego - 105 zł
200 zł Witold Lutosławski - 2200 zł
10 zł Witold Lutosławski - 87 zł
200 zł 200. rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego - 2280 zł
10 zł 200. rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego - 86 zł
Żubr - 140 zł
Włączeni w życie - 50-lecie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób - 95 zł
200zł 200-lecie urodzin Hipolita Cegielskiego - 2280 zł
200-lecie urodzin Hipolita Cegielskiego - 85 zł
Agnieszka Osiecka - 86 zł
Agnieszka Osiecka (kwadrat)- 98 zł
200 zł POLSKA REPREZENTACJA OLIMPIJSKA SOCZI 2014 - 2200 zł
Polska Reprezentacja Olimpijska Soczi 2014 - 85 zł
Konik polski - 140 zł

BTW: kiedy zaczęły się aukcje? data i temat emisji? 2010 r?
W 2014 odbyła się ostatnia aukcja.
"Russian warship, go fuck yourself"

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 26 lip 2022, 21:03

Może i pojedynczy, ale spektakularny ;) znam takich, co nie odbierali wylicytowanych walorów i zakładali nowe konta. Fakt, firmy nie mogły tak robić. System był bardzo ok, ale nie był całkiem bez wad. Ale ze wszystkich mi znanych (poza typowo abonamentowymi w mennicy) najlepszy.

whocares
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Re: 100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”

Post autor: whocares » 27 lip 2022, 00:18

Własnie o to mi chodziło - nawet pomimo wywijanych od czasu do czasu numerow, średnio i dlugoterminowo system dawał zbieraczowi duży komfort.

Z rejestracją kont i ich ewentualną blokadą był o tyle problem, że trzeba było do oddzialu/ centrali dostarczać (osobiście, ale chyba pocztą tez akceptowali) jakieś oświadczenie z nr dowodu.

Akcja handlowców z Chrobrym byla piękna :-). Wylicydowali cenę 1100 (wtedy dla ludzi to było bardzo dużo, a ta cena byla ok) pomrozili kapitał a części poblokowano konta i dzięki temu Wacław wylicytowany został na 515 zł (była to albo cena wywoławcza albo tużo koło niej).
Warto zauważyć, że ceny wywoławcze były dosyć niskie i pewna liczba tematów schodziła po takiej cenie.
"Russian warship, go fuck yourself"

ODPOWIEDZ