Rzadkość i nakład monet obiegowych

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych od 1995 roku
Qazxc
Posty: 40
Rejestracja: 23 sty 2024, 13:34

Rzadkość i nakład monet obiegowych

Post autor: Qazxc » 27 mar 2024, 15:11

Witajcie, natrafiłem przypadkiem na aukcje monet np.1zł z roku 1991 za wyższe sumy niż nominał. Czy rzeczywiście monety z pewnych lat są więcej warte niż nominał? Oczywiście nie były one w stanie menniczych tylko normalnie obiegowe. Jeśli rzeczywiście pewne roczniki są cenniejsze to proszę o nieco szczegółów które?(być może chodzi o niski nakład?)
Dzięki serdeczne

Kulfon55
Posty: 58
Rejestracja: 08 sie 2022, 14:48

Re: Rzadkość i nakład monet obiegowych

Post autor: Kulfon55 » 27 mar 2024, 15:40

Tylko stany bezobiegowe mają znaczenie.
Stan obiegowy może i ktoś kupi, ale ewentualny zysk będzie niewspółmierny do poniesionego nakładu czasu.

Qazxc
Posty: 40
Rejestracja: 23 sty 2024, 13:34

Re: Rzadkość i nakład monet obiegowych

Post autor: Qazxc » 27 mar 2024, 15:46

Też mi się wydawało, że to nie ma za bardzo sensu jeśli monety są w stanie obiegowym. Jeśli ktoś by chciał coś dodać to z zachęcam do podzielenia się opinią.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Rzadkość i nakład monet obiegowych

Post autor: meszuzel » 28 mar 2024, 19:19

Kulfon55 pisze:
27 mar 2024, 15:40
Stan obiegowy może i ktoś kupi, ale ewentualny zysk będzie niewspółmierny do poniesionego nakładu czasu.
Pozwól, że lekko wejdę w polemikę.
Otóż moneta obiegowa może być warta więcej niż nominał. Obecnie rocznik 1990 czy 1991 z tego co pamiętam jest cenny w stanie menniczym. Moneta obiegowa będąca w stanie zachowania nawet III (trochę to masło maślane) będzie warta więcej niż nominał, bo będzie grupa kolekcjonerów której nie będzie stać wydać np. 1000 zł ale 20 czy 50 już tak.
Jako ciekawostkę proponuję wam popatrzeć ile jest warta moneta 1 zł z 1992 roku w stanie nawet IV? A później znajdźcie tą samą monetę z tzw. dodatkowym listkiem. :)
Stan zachowania to jedno a liczba dostępnych monet w określonym stanie to drugie.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Kulfon55
Posty: 58
Rejestracja: 08 sie 2022, 14:48

Re: Rzadkość i nakład monet obiegowych

Post autor: Kulfon55 » 28 mar 2024, 19:50

Ok, sprawdziłem sobie zakończone aukcje na allegro monety 1 zł 1990 oraz 1991. Były akcje monet w stanie trzecim z ceną wywoławczą na poziomie 20 zł. Nie znalazł się ani jeden chętny.
Jak ktoś zbiera obiegówki to równie dobrze sam mógł sobie tę monetę wyciągnąć z obiegu. Pamiętam jak w 2012 zebrałem z obiegu wszystkie roczniki każdego nominału. Owszem, dzisiaj tych monet w obiegu jest jeszcze mniej, ale to znaczy, że ewentualnym kupcem musiałaby być osoba, która dosłownie w ostatnich latach zaczęła zbierać obiegówki i jednocześnie nie stać jej na stan pierwszy. Z pewnością takie osoby istnieją, ale ile ich może być?
Natomiast temat wyceny różnych odmian odpuszczam. Zbieranie odmian monet obiegowych uważam za zbyt ambitne (mówiąc dyplomatycznie). Jestem świadom różnych odmian typu właśnie listek 1992, albo wędrujący znak mennicy na piątce 1994. Osób na tym poziomie zaawansowania jest bardzo mało, co będzie skutkować niewielkimi kwotami zarobku.

ODPOWIEDZ