Oś monety - awers rewers

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich z okresu PRL
Awatar użytkownika
Fochy

Oś monety - awers rewers

Post autor: Fochy » 13 cze 2021, 10:32

Temat: Polskie 10 zł z 1965, potocznie nazwane Kolumną Zygmunta, ta większa.
Ciekawa sprawa, aczkolwiek może okazać się kontrowersyjna nawet dla doświadczonych numizmatyków. Kontrowersyjna, bo dotyczy dokładności kąta, pionowej osi awersu do rewersu. Osi, która w wielu monetach, po obu stronach jest dokładnym pionem.
Mam tą monetę przed sobą, już w holderze. Inaczej mógłbym tego nie zauważyć.
Za podstawę/bazę do pomiaru posłużyło mi podstawa kolumny na monecie. Moim "profesjonalnym" kątomierzem (tak, ten sposób jest lepszy niż mierzenie szkolnym) jest: monetka zamknięta w białym równym holderze leżącym na ciemnym tle. Dalej przykładam przeźroczystą linijkę odpowiednio długą, przykładam równo wzdłuż (prostego) kręgosłupa orła - i gdy patrzę na orła, to jego ogon jest przesunięty w lewo. Analogicznie w prawo, np. oko orła.
Pytanie do Was:
Czy Wam jest znany ten temat?
Jeśli tak, to czy to destrukt czy według projektu?
Ja obstawiam raczej to 1, ale myślę że temat lepiej zamieścić na forum.

Kod: Zaznacz cały

Nie krępuję się pytać - Czy może ktoś napisać mi, jak praktyczniej można wykorzystać możliwość "code"?  

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator

Re: Oś monety - awers rewers

Post autor: meszuzel » 17 cze 2021, 12:09

Tak, skrętki czy odwrotni nie są czymś nadzwyczajnym, choć okres PRL wycenia takie destrukty całkiem przyjemnie. Wszystko zależy od stanu zachowania monety oraz stopnia skrętki. Cyknij fotkę, popatrzymy ocenimy :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates

Obrazek

Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Fochy

Post autor: Fochy » 20 cze 2021, 17:11

Ooo. Wiele miesięcy zastanawiałem się o co chodzi w tych "skręktach". Teraz już wiem. Super dzięki "meszuzel". Oczywiście, dołączam fotkę. Miałem już to zrobić wcześniej, ale chyba dlatego nie zrobiłem, że nie jest to duży kąt - i jakoś mi tak nie było odważnie. Pomyślą, że musiałem coś wypić ostrzejszego :) Ale teraz już wiem. HA! To jest to. Forum to fajna sprawa.
Dołączam też kolejną monetę, TEATR WIELKI 50 zł 1983, którą akurat dziś nabyłem i wkładając ją do holdera - patrzę... I co widzę. Coś czuję, że i to skrętka, bo z drugiej strony orzełek jest idealnie w pionie.
??
Załączniki
FORUM monet okolicz Kolumna Zygmunta (1).JPG
FORUM monet okolicz Kolumna Zygmunta (2).JPG
FORUM oś moneta polska okoliczn TEATR WIELKI.JPG

Nie krępuję się pytać - Czy może ktoś napisać mi, jak praktyczniej można wykorzystać możliwość "code"?  

KZN

Post autor: KZN » 20 cze 2021, 17:20

Ja bym nie doszukiwał się tej skrętkowej sytuacji przy takim poziomie odchyłu.. Poziom wg mnie od 45 stopni, to jest skrętka.. 90 stopni.. a tu? Ile to będzie 5%?

Awatar użytkownika
mmz

Post autor: mmz » 20 cze 2021, 17:21

Skrętka jest pojęciem względnym. To znaczy co jest poprawne wg zamierzenia. Np. Nike 1928 Bruksela to wzorzec, a Nike 1928 ze znakiem to skrętka. A 2 złote 1924 litera H to też skrętka, bo poprawna jest Paryż, Londyn, Philadelphia '25.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Fochy

Post autor: Fochy » 20 cze 2021, 17:35

KZN pisze:
20 cze 2021, 17:20
Ja bym nie doszukiwał się tej skrętkowej sytuacji przy takim poziomie odchyłu.. Poziom wg mnie od 45 stopni, to jest skrętka.. 90 stopni.. a tu? Ile to będzie 5%?
Ja się nie doszukuję. To mnie znalazło przy pakowaniu do holdera. 5%-? Niech będzie. Nie szukałem na siłę, jak niektórzy może. Potem wystawiają na sprzedaż i tylko dymu dużo, ognia zero. Nie szukałem na siłę. Oko moje samo zauważyło i dopytuję z ciekawości jak są takie i podobne sprawy traktowane. Dzięki temu teraz WIEM, że to nie jest według rysunku technicznego mennicy. A o to mi w zasadzie chodziło.

Awatar użytkownika
Fochy

Post autor: Fochy » 20 cze 2021, 19:18

mmz pisze:
20 cze 2021, 17:21
Skrętka jest pojęciem względnym. To znaczy co jest poprawne wg zamierzenia. Np. Nike 1928 Bruksela to wzorzec, a Nike 1928 ze znakiem to skrętka. A 2 złote 1924 litera H to też skrętka, bo poprawna jest Paryż, Londyn, Philadelphia '25.
Słuszne uwagi. Jednak pomimo - jakieś ustalenia SĄ przydatne. Nie tyle NASZE, ile mennic. Nie sądzę, żeby bili/produkowali na widzimisię.

Awatar użytkownika
mmz

Post autor: mmz » 20 cze 2021, 19:29

Mennice mogą bić monety z pewną skrętką jako ... zabezpieczenie przed fałszerstwem.

Awatar użytkownika
julk1

Post autor: julk1 » 20 cze 2021, 22:23

Monetę "skrętkę" to sie fotografuje łącznie tzn. z odbiciem w lustrze. Wówczas dokładnie widać jaka jest "skrętka".
Tu masz przykład: https://www.numizmatyk24.pl/skretka-5-z ... p-147.html

Awatar użytkownika
mmz

Post autor: mmz » 20 cze 2021, 23:42

albo wkładasz w kapsel qudrum

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator

Post autor: meszuzel » 21 cze 2021, 10:01

W holderze też dobrze widać, skrętka jest tak niewielka, że kolekcjonerzy na to nie zwracają uwagi, bo mieści sie to standardzie. Jedna idealnie inna minimalnie skręcona jak Twoja.

Obrazek

Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Fochy

Post autor: Fochy » 09 lip 2021, 23:34

mmz pisze:
20 cze 2021, 19:29
Mennice mogą bić monety z pewną skrętką jako ... zabezpieczenie przed fałszerstwem.
To dla mnie nowość, dzięki. A czy przykład konkretnej takiej monety otrzymałbym tu od kogoś?
julk1 pisze:
20 cze 2021, 22:23
Monetę "skrętkę" to sie fotografuje łącznie tzn. z odbiciem w lustrze. Wówczas dokładnie widać jaka jest "skrętka".
Tu masz przykład: https://www.numizmatyk24.pl/skretka-5-z ... p-147.html
Ale bajer. No extra. Czego ja się tutaj nie dowiaduję. Serdeczne dzięki.
meszuzel pisze:
21 cze 2021, 10:01
"mieści sie to standardzie"
Pracowałem w samochodowej fabryce. Dobrej europejskiej marki. Byłem kontrolerem w Dziale Jakości. Mając takie porównanie, to ta Kolumna Zygmunta to ewidentny destrukt.
Tak. Gdy produkcja w tej mojej fabryce nie wyrabiała i poszła seria bubli, góra/szefostwo przyjmowało to za standard i już wszystko było ok. :lol:
Z praktycznego punktu widzenia wszystko ok. Samochody jeździły, hamowały. Ale fabryka szczyciła się wysokim standardem jakości ISO. A wtedy tu już bardzo blado/cienko wychodzili na tym.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2021, 13:31 przez meszuzel, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Posty połączone

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator

Post autor: meszuzel » 10 lip 2021, 13:36

Jak ty to połączyłeś? Moneta i samochód.
Każdy samochód wychodzący z fabryki jest "destruktem", bo zawsze jest jakaś delikatna wada, czy to na lakierze, czy obiciu itp, itd.
Moneta o której mowa ma delikatne skręcenie, więc trudno tu mówić o destrukcie. Nadal uważam, że mieści się w normie.

Korzystaj z opcji EDYCJA

Obrazek

Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mmz

Post autor: mmz » 10 lip 2021, 16:24

Moneta 5 zlotych 1928 ze znakiem ma skrętkę a 5 zlotych 1928 bez znaku nie ma skrętki, podobnie 2 złote 1924 Birmingham ma skrętkę, a 2 zlote 1924 Paryż nie ma skrętki.

ODPOWIEDZ