Ocena STANU monet

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich z okresu PRL
CiepłyOrangutan
Posty: 71
Rejestracja: 01 cze 2023, 11:00

Re: Ocena STANU monet

Post autor: CiepłyOrangutan » 11 lis 2023, 22:21

Taki chłop z allegro

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3052
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Ocena STANU monet

Post autor: mmz » 11 lis 2023, 23:00

CiepłyOrangutan pisze:
11 lis 2023, 19:26
meszuzel pisze:
11 lis 2023, 17:54
Bez szans.
Pan sprzedający tak mi odpisał na Pana uwagę

,,pierwsza bzdura jak można poznać na podstawie zdjęć czy była myta , następna bzdura ze moneta został sfatygowanym stemplem wybita i to że pisze moneta wygląda podejrzanie taki fachowiec a nie wie że nikt tych monet nie fałszuje,,

🤣🤣
Najbardziej niepokojąca informacja:
"nikt tych monet nie fałszuje"
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Ocena STANU monet

Post autor: meszuzel » 12 lis 2023, 09:24

CiepłyOrangutan pisze:
11 lis 2023, 17:55
Szukam od długiego czasu menniczego mieszka i znaleźć nie mogę...
Na wcn masz obecnie dwie monety do licytacji, na onebid również są dwie. Nie są idealne, bo maja swoje mankamenty, ale można brać je pod uwagę przy licytacji.
Tak na marginesie, to nie wiedziałem, ze te monety tak zdrożały, ja swoją kupiłem za niecałe 9 dyszek a teraz wygląda na to, ze za naprawdę dobrą monetę potrzebne jest od 600 zł w górę.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: Ocena STANU monet

Post autor: turysta » 12 lis 2023, 12:39

mmz pisze:
11 lis 2023, 23:00
Najbardziej niepokojąca informacja:
"nikt tych monet nie fałszuje"

A jak wyglada sytuacja z moneta na ktorej zanika nazwisko projektanta? Cos mi o tym blysnelo w necie przed 2-3 laty a wczesniej nikt tego nie zauwazyl...
Jak na naklad prawie 200k to tych monet jest zadziwiajaco duzo na aukcjach ;)

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Ocena STANU monet

Post autor: AlA » 12 lis 2023, 13:39

meszuzel pisze:
11 lis 2023, 17:54
Bez szans.
Na FB ją zachwalają i sugerują grading.
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3052
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Ocena STANU monet

Post autor: mmz » 12 lis 2023, 13:43

Nie były "normalnie" w obiegu, a jest ich tyle, no prawie, co 2 złote 1996 Zygmunt II August. Ale mają dodatkową zaletę, że są ze srebra Ag900.

Jest ich dużo na aukcjach, bo ludzie chyba ich nie doceniają. Długo były po 120 złotych (bez slabów) a można było kupić lichsze stany poniżej 100 złotych. Ag poszło w górę i inne monety poznikały, więc te się stały bardziej atrakcyjne. Co ciekawe "próby" są wszędzie w postaci falsów dostępne, a te... jakby nic, co jest zaskakujące, chyba, że właśnie falsy są... doskonale i weszły w rynek jak nóż w masło.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

1864-1918
Posty: 145
Rejestracja: 06 kwie 2023, 20:40

Re: Ocena STANU monet

Post autor: 1864-1918 » 12 lis 2023, 14:51

Po co ktoś miał podrabiać monetę, którą można było kupować hurtowo za niecałe 100 zł? ,,Pandemia'' i wzrost zainteresowania monetami PRL dopiero podniósł ceny Mieszka i Dąbrówki i dotychczas nigdy nie spotkałem się z fałdem tego typu. Choć znaczny wzrost ceny, powoduje wzrost ryzyka, że zaczną lub już zaczęli je już produkować.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Ocena STANU monet

Post autor: meszuzel » 12 lis 2023, 17:45

1864-1918 pisze:
12 lis 2023, 14:51
Po co ktoś miał podrabiać monetę, którą można było kupować hurtowo za niecałe 100 zł?
Nie wiem jak wygląda obecnie sytuacja na chińskim markecie, ale jeszcze kilka lat temu można było spokojnie całe roczniki i na sztuki kupować monety 2 zł które w oryginale były po kilkanaście złotych. Opłacalność w Chinach jest, wystarczy żeby był kupiec. Odrzucanie myśli, że tych monet się nie fałszuje jest niestety bardzo błędne.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

1864-1918
Posty: 145
Rejestracja: 06 kwie 2023, 20:40

Re: Ocena STANU monet

Post autor: 1864-1918 » 12 lis 2023, 18:09

meszuzel pisze:
12 lis 2023, 17:45
1864-1918 pisze:
12 lis 2023, 14:51
Po co ktoś miał podrabiać monetę, którą można było kupować hurtowo za niecałe 100 zł?
Nie wiem jak wygląda obecnie sytuacja na chińskim markecie, ale jeszcze kilka lat temu można było spokojnie całe roczniki i na sztuki kupować monety 2 zł które w oryginale były po kilkanaście złotych. Opłacalność w Chinach jest, wystarczy żeby był kupiec. Odrzucanie myśli, że tych monet się nie fałszuje jest niestety bardzo błędne.
Dla tego na koniec postu, zamieściłem informacje, że być może ktoś już ją fałszuje, bo to że czegoś nie widzimy nie znaczy, że tego nie ma. Choćby przykład kopiejek z okresu Wielkiej Wojny.

CiepłyOrangutan
Posty: 71
Rejestracja: 01 cze 2023, 11:00

Re: Ocena STANU monet

Post autor: CiepłyOrangutan » 12 lis 2023, 19:36

Powiedział mi Pan że jest to moneta wyczyszczona i jej wartość to trochę ponad złom, uważam że jest to tak wielką bzdurą jak teoria stalowej brzozy w katastrofie smoleńskiej.
Trochę poogladałem wczoraj i posłuchałem opini osób które w tym siedzą, i umiejętne czyszczenie monety nie odejmuje jej wartości.

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: Ocena STANU monet

Post autor: turysta » 12 lis 2023, 20:31

Moneta ma swoje lata, jest wykonana z dosc wysokiej proby srebra i brak na niej patyny lub jakiegokolwiek nalotu podpowie kazdemu kto poogladal i poczytal wiecej niz tylko wczoraj ze ktos sie bawil w odswiezanie tej monety.
Zdjecie nie jest najlepsze, moneta jest naswietlona i nieostra ale nawet w tym przypadku mozna zauwazyc kilka uderzen i rys ktore skutecznie powinny powstrzymac przed wydaniem 400 zl. Biale rekawiczki mnie osobiscie smiesza i jak widze ze ktos uzywa ich do prezentacji monet to jest to odpychajace i podpowia mi ze sprzedawca chcacy uwazac sie za profesjonaliste w obchodzeniu sie z monetami ma jakies nieczyste paluszki w tych rekawiczkach...
Czyszczenie monety nie odejmuje jej wartosci tylko w jednym przypadku - kiedy jest czyszczona przez NGC przed ogradowaniem. W kazdym innym przypadku - UNC-Details. Patyna i nalot na monecie ladnie zaciera jej niedoskonalosci i jest niejednokrotnie potwierdzeniem jej oryginalnosci.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3052
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Ocena STANU monet

Post autor: mmz » 12 lis 2023, 21:08

Moneta jest przyzwoita, ale jak mam się przyczepić to na czerwono uderzenia a na zielono przytarcie meszku.
IMG_20231112_210029.jpg
IMG_20231112_210138.jpg
Ale to tak trochę na siłę się dopatruję. Ogólnie jest fajna. Raczej bym kupił ładniejszą, ale gdybym brał w hurcie to ta by była OK.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

CiepłyOrangutan
Posty: 71
Rejestracja: 01 cze 2023, 11:00

Re: Ocena STANU monet

Post autor: CiepłyOrangutan » 12 lis 2023, 22:03

Dziękuje za odpowiedź, w tym problem ze znaleźć ładniejszy stan w normalnych pieniądzach graniczy z cudem

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 643
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Ocena STANU monet

Post autor: Morgon » 13 lis 2023, 18:02

turysta pisze:
12 lis 2023, 20:31
Czyszczenie monety nie odejmuje jej wartosci tylko w jednym przypadku - kiedy jest czyszczona przez NGC przed ogradowaniem. W kazdym innym przypadku - UNC-Details.
Piszesz z przekąsem czy na poważnie? Bo nie wiem jak i z czego mam się zaśmiać ;)

Widziałem MS-ki z NGC/PCGS na ewidentnych szorowańcach. Poza tym na oko 90% gradowanych monet jest po umyciu. Wystarczy spojrzeć na oneBid i wygląd licytowanych tam monet Polski Królewskiej w slabach.
Dolary przeciw orzechom, że tylko drobny ułamek z nich jest czyszczony przez NGC.

Co do tego Mieszka to mam wrażenie że nazbyt surowo oceniacie, albo może macie jakieś specjalne fotki w wyższej rozdzielczości. Ja za mało widzę na tych żeby coś wiążącego powiedzieć. Twarze postaci wydają się jakoś zamazane, ale może to efekt oświetlenia. Tak samo nie wiem czy moneta ma przytarcia na wystających elementach czy to refleksy światła.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Ocena STANU monet

Post autor: meszuzel » 13 lis 2023, 18:21

CiepłyOrangutan pisze:
12 lis 2023, 19:36
Powiedział mi Pan że jest to moneta wyczyszczona i jej wartość to trochę ponad złom, uważam że jest to tak wielką bzdurą jak teoria stalowej brzozy w katastrofie smoleńskiej.
Trochę poogladałem wczoraj i posłuchałem opini osób które w tym siedzą, i umiejętne czyszczenie monety nie odejmuje jej wartości.
Ja nie mam żadnych aspiracji ani nawet cienia wątpliwości, ze ekspertem nie jestem, ale z oceną stanu zachowania radzę sobie bardzo dobrze w przypadku monet współczesnych. Mam pewne wątpliwości przy monetach polski królewskiej, ale jeśli ty znalazłeś ekspertów, którzy piszą, że czyszczenie nie odejmuje jej wartości :shock: cóż jeśli chcesz mieć fajna kolekcję nie słuchaj żadnego z nich. Mnie też nie musisz jeśli nie chcesz, ale są na forum osoby, które doskonale znają sie na monetach.
Morgon pisze:
13 lis 2023, 18:02
Co do tego Mieszka to mam wrażenie że nazbyt surowo oceniacie, albo może macie jakieś specjalne fotki w wyższej rozdzielczości. Ja za mało widzę na tych żeby coś wiążącego powiedzieć. Twarze postaci wydają się jakoś zamazane, ale może to efekt oświetlenia. Tak samo nie wiem czy moneta ma przytarcia na wystających elementach czy to refleksy światła.
Refleksy są, ale dobrze wiesz czego szukać na monecie jeśli jest mennicza. W przypadku tego mieszka nie ma menniczej powierzchni. Dla mnie moneta czyszczona jest złomem nieco powyżej wartości metalu. Podchodzę do tego moze zbyt krytycznie, ale nawet gdyby nieco podejść liberalnie to czy jest warta 400 zł ?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

ODPOWIEDZ