10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich z okresu PRL
Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: ORT » 28 mar 2021, 23:19

Ja również jestem daleki od spiskowej teorii dziejów mówiącej rzekomo o tym żeby ktoś w MW sobie dobijał. Jakby sobie miał dobić dla zarobku to dobiłbym sobie na krążku z innego materiału 10 groszówkę ze znakiem a nie bawiłby się w usuwanie znaku ze stempla. Na odbitce z innego metalu myślę, że zarobiłby dużo więcej.

Dla mnie jest jednak kilka pytań, na które nie potrafię znaleźć logicznej odpowiedzi:
- skoro w Kremnicy powstały stemple to dlaczego nie doszło do emisji 1973.
- nawet jeśli emisja 1973 na Słowacki nie doszła do skutku a zrobione były stemple i odbite monety to nie ma możliwości, żeby nie pozostał jakikolwiek ślad w postaci dokumentów, zleceń na produkcji w mennicy etc. etc. Produkcja monet to nie sprzedaż ziemniaków, tylko określone ściśle procedury.
- jeśli tak prosto można by było sobie dobijać to i owo i ktoś robiłby to w celach zarobkowych to napewno nie skończyłoby się na tej jednej 10 groszówce, ale byłoby wiele więcej tego typu kwiatków.

Pod koniec lat 90-tych NBP czyścił swoje magazyny i wtedy sprzedał ogromne ilości menniczych obiegówek prlu, które obecnie zalały rynek. Kto wie czy nie mogło być tak, że w tej puli znajdowały się również te 10 groszówki, zwłaszcza że rynek dowiedział się o nich dopiero w latach 90-tych. To by się składało w logiczną całość. Być może rzeczywiście powstały one w Warszawie, ale wydaje mi się, że jeśli była to Warszawa to mógłby wypadek przy pracy i rozpoczęcie produkcji stemplem omyłkowo nie zrobionym znakiem. Szybko to wychwycono i zabezpieczono tak aby nie weszły do powszechnego obiegu.

Nie mamy tez 100% pewności, że informator Pana Chałupskiego był 100% wiarygodny. Ponadto w stwierdzeniu P. Chałupskiego jest słowo podobno.

Wg mnie rozwiązaniem może być szczegółowa analiza rysunków monet z danego rocznika bitych w MW i Kremnicy. - z tego co porównałem to we wszystkich tak bitych nominałach rysunek słowacki i warszawski się różnią. W przypadku 10 groszy 1973 rysunki są identyczne.
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: turysta » 01 kwie 2021, 10:14

Panie Piotrze, odrzuca pan teorię że monety zostały dobite w późniejszym czasie ale przywołuje sprzedaż przez NBP monet w latach 90.

Czy znalazł pan jakiekolwiek informacje o dystrybucji monet PRL które były w posiadaniu NBP po roku 1990...? Jeśli ktokolwiek potrafi przywołać takie zdarzenie to będę wdzięczny dozgonnie. Pan Marciniak z GNDM również powoływał się na taką dystrybucję w którymś z filmików na swoim kanale YouTube. Może on posiada informacje w jaki sposób odbyło się uwolnienie tych zasobów przez NBP...?

meszuzel pisze:
28 mar 2021, 18:26
turysta pisze:
25 mar 2021, 23:47
Źle się wyraziłem.Miałem na myśli osoby z mennicy warszawskiej mające dostęp do magazynu...

Jest to tylko i wyłącznie moja teoria i nikogo osobiście nie wskazuję jako winnego...Ciężkim jednak do podważenia faktem jest to że tam gdzie są pieniądze często dochodzi do zachowań patologicznych ;)
Teoria mocno naciągana, bo dlaczego akurat 10 gr i ten konkretny rocznik? Przecież gdyby przyjąć taki scenariusz to dziś powinien być wysyp wszelkiego rodzaju odmian, a tego nie ma. Druga sprawa, że wszystkie przedstawione teorie dotyczące omawianej monety są nieprawdziwe.
Odpowiedź jest tutaj https://zbierajmymonety.blogspot.com/20 ... mnica.html

Kwintesencja całego wpisu
Dowiedziałem się tylko, że około roku 1993, po podziale Czechosłowacji, mennica czyściła magazyny oferując niepotrzebne już zapasy na wolnym rynku. Podobno to wtedy trafiły na rynek nasze dziesięciogroszówki.Ile ich było, kto je kupił? Tego się nie dowiedziałem.
Panie Mariuszu w przytoczonym wpisie na blogu pana Chałupskiego nie ma żadnej odpowiedzi na temat tych 10 groszy. Jest tylko gdybanie a przytoczenie sprzedaży zapasów przez mennicę na wolnym rynku zasłyszaną od bliżej nieokreślonej "osoby kompetentnej" jest pewnego rodzaju nieporozumieniem...
meszuzel pisze:
28 mar 2021, 18:26
Teoria mocno naciągana, bo dlaczego akurat 10 gr i ten konkretny rocznik? Przecież gdyby przyjąć taki scenariusz to dziś powinien być wysyp wszelkiego rodzaju odmian, a tego nie ma.
Nigdzie nie napisałem że tylko ten rocznik został dobity w czasach transformacji ustrojowej w Polsce lub krótko po niej.


Reasumując, pisałem już o tym że wiele nieudokumentowanych monet przyjmuje się w polskiej Numizmatyce z otwartymi ramionami, wystarczy że ktoś umieści taką monetę w katalogu i mamy odmianę, wariant lub destrukt bez zadania sobie trudu o określenie pochodzenia monety...
Ciekawostką dla mnie jest to czy nagłe pojawienie się worka monet 1 Fenig z 1917 roku bez oznaczenia mennicy byłoby przyjęte również w tak bezkrytyczny sposób jak niektóre monety II RP lub PRL...

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: turysta » 16 kwie 2021, 00:31

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem wczorajszy wpis na blogu pana Chałupskiego.Chyba będę zaglądał tam 2 razy dziennie by nie przeoczyć dalszego ciągu korespondencji autora z mennicą w Kremnicy ;)

Wracając to tematu przewodniego osobiście uważam że we wspomnianym wpisie pan Chałupski przytaczając wypowiedz Pana Marciniaka (który jest de facto handlarzem monet...) otwiera furtkę do dalszych dywagacji na temat tej monety. Moim zdaniem tak znana w środowisku numizmatycznym osoba jak pan Chałupski powinien wzorem swojej korespondencji z mennicą kremnicką nawiązać kontakt z NBP i ze źródła uzyskać informacje na temat tej bliżej nieokreślonej dystrybucji monet PRL przez NBP...

Cytat z bloga "Zbierajmy monety":
"To, że nasza 10-groszówka była sprzedawana z zapasów NBP, oczywiście nie jest równoważne temu, że monety te wybito w Warszawie, ale oznacza, że wybito je na zlecenie NBP."
To stwierdzenie pan Chałupski opiera na wspomnianej, facebookowej wypowiedzi pana Marciniaka :shock: która po dokładnym wczytaniu się nasuwa więcej pytań niż odpowiedzi...
Pogrubiłem najlepsze kwiatki z tej wypowiedzi...
- "Już od pośrednika kupowałem rybaki 1958 (bałwanki) które kupił z NBP jeszcze w latach 90-tych"
- "a jedynie ze słyszenia znam fakt że i1 zł 1957 też na początku były w ofercie"
- "Słynne 10 gr 1973 bz też było z NBP - znam osobę, która miała album z PRL i pokuładane po jednej stronie w holderach nominałów z jednego rocznika. Jak ubywało to brał z woreczka kupionego w NBP i uzupełniał - dopiero po czasie zorientował się, że są wśród nich również te bez znaku (jakiś czas temu sprzedawaliśmy zbiór kolekcjonera, który kupił tak w tym sklepie właśnie swoje 10 gr 1973 bz)." (znana panu Marciniakowi osoba to również handlarz monet...)

Jedynym faktem jest pojawienie się w latach 90 nigdy wcześniej nienotowanych odmian menniczych monet... :?:

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: mmz » 16 kwie 2021, 00:35

Czyli PRL menniczy jest na wory, a ludzie zabijają się o pojedyncze sztuki w slabach z notą MS (max).
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: turysta » 16 kwie 2021, 00:51

mmz pisze:
16 kwie 2021, 00:35
Czyli PRL menniczy jest na wory, a ludzie zabijają się o pojedyncze sztuki w slabach z notą MS (max).

Jeśli pan Marciniak w swojej wypowiedzi twierdzi że
"Sam jeszcze w 2003 roku kupiłem resztówkę 20 groszy 1957 - ostanie 79 szt; obydwie odmiany daty, w tym 2/3 odmiany z szeroką datą"

Jeśli ktokolwiek pracował z workami monet to zauważy że powtarzalność monet z uszkodzonego stempla w worku wynosi minimum 1/3 monet...To taki przykładowy worek 10 groszówek z 1973 bez znaku mennicy powinien zawierać minimum 300 monet... :o

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: ORT » 16 kwie 2021, 14:37

Zaczyna się robić coraz ciekawie z tą 10 groszówką i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to było warszawskie bicie. warto tu przytoczyć jeszcze odpowiedź z Kremnicy, którą P. Chałupski umieściłem na swojej stronie:

Skonsultowałam się w pana sprawie z kolegą z naszego archiwum. Zajrzał do zestawienia bicia monet dla Polski, ale z roku 1973 są tam tylko bicia 50 groszy i 20 złotych.
10 groszy biliśmy w roku 1974. Te jednak prawdopodobnie nie są tak cenne. Wybiliśmy ich 51.060.000 sztuk. Dokumentację dotyczącą bicia tych monet obiegowych mamy. Po zniesieniu obostrzeń możemy umówić się na spotkanie bezpośrednio w naszej Mennicy.


Zrobiłem porównanie awersów 10 groszówek bez znaku i jak nic wychodzi mi minimum dwa różne stemple z których były tłoczone. Główna różnica polega na różnym kroju litery L w słowie POLSKA. Zbiorę wszystko do kupy i wrzucę porównanie.

Moja teoria jest następująca. Monet powstały w 1973 roku - nie wiem czy celowo czy przez pomyłkę. Cała dostawa została odebrana przez NBP i tak te monety tam przeleżały sobie do lat 90-tych, kiedy dopiero zaczęły wypływać na rynek i zaczęto je uwzględniać w katalogu.
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: turysta » 17 kwie 2021, 21:00

Dzień dobry
Panie Chałupski,Pański blog uważam za opiniotwórczy i wpisy które pan zamieszcza są swoistym kierunkowskazem dla wielu kolekcjonerów.Twórca katalogów specjalistycznych jak pan nie może opierać się na wypowiedziach handlarzy monet (z całym szacunkiem dla pana Marciniaka) wyrwanych gdzieś z Facebooka.Przytoczony przez pana post właściciela GNDM nie jest w żaden sposób poparty dowodami a opiera się na informacjach zasłyszanych od komitentów pana Marciniaka a wspomniany worek monet zawierający 10 groszy 1973 bzm był również w posiadaniu handlarza monet...
Osobiście uważam że moneta ta nie powinna być ujmowana w katalogach bez adnotacji o braku udokumentowania jej pochodzenia...
W ostatnich latach obserwuję że autorzy katalogów ujmują wszystkie monety jakie pojawiają się na rynku w swoich katalogach,nawet bez zadania sobie trudu weryfikacji pochodzenia.Tworzy się tym samym jakiś swoisty paradoks,który będzie miał niebezpieczne dla kolekcjonerów odbicie w przyszłości.Jest notowanie aukcyjne, jest notowanie katalogowe - moneta oryginalna...

Taki komentarz wrzuciłem na blogu pana Chałupskiego...
ORT pisze:
16 kwie 2021, 14:37
Moja teoria jest następująca. Monet powstały w 1973 roku - nie wiem czy celowo czy przez pomyłkę. Cała dostawa została odebrana przez NBP i tak te monety tam przeleżały sobie do lat 90-tych, kiedy dopiero zaczęły wypływać na rynek i zaczęto je uwzględniać w katalogu.
Nie kupuję tego...Dlaczego monety pojawiły się dopiero w latach 90? Gdyby zostały wybite w 1973 to przedostałyby się do obiegu i by zostały wychwycone przez handlarzy i kolekcjonerów, przecież padło stwierdzenie że monety te były wyjmowane z worków, dla przypomnienia - pakowane po 1000 sztuk... :o Akurat te monety bez znaku mennicy zostały umieszczone w skarbcu NBP i rozdysponowane dopiero po transformacji ustrojowej...

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: ORT » 17 kwie 2021, 23:23

turysta pisze:
17 kwie 2021, 21:00
ORT pisze:
16 kwie 2021, 14:37
Moja teoria jest następująca. Monet powstały w 1973 roku - nie wiem czy celowo czy przez pomyłkę. Cała dostawa została odebrana przez NBP i tak te monety tam przeleżały sobie do lat 90-tych, kiedy dopiero zaczęły wypływać na rynek i zaczęto je uwzględniać w katalogu.
Nie kupuję tego...Dlaczego monety pojawiły się dopiero w latach 90? Gdyby zostały wybite w 1973 to przedostałyby się do obiegu i by zostały wychwycone przez handlarzy i kolekcjonerów, przecież padło stwierdzenie że monety te były wyjmowane z worków, dla przypomnienia - pakowane po 1000 sztuk... :o Akurat te monety bez znaku mennicy zostały umieszczone w skarbcu NBP i rozdysponowane dopiero po transformacji ustrojowej...
Z powodzeniem mogły zostać wg mnie wybite w 1973 roku i nie przedostać się do obiegu. Może zauważono, że nie posiadają znaku już w NBP-ie i dlatego nie zostały wpuszczone w obieg - egzemplarze będące w obrocie kolekcjonerskim śladów powszechnego obiegu nie posiadają.

Sprawa bez wątpienia jest zagadkowa i być może nigdy nie dojdziemy do 100% prawdy. W tego typu sytuacjach jeśli jest taka niepewność moim zdaniem bezpieczniej dla rynku nie klasyfikować tej monety w żaden sposób i nie ujmować w katalogach. Katalogi to miejsce to uwzględniania 100% pewnych monet. ... zresztą połowa "fantastycznych prób PRL" moim zdaniem nie powinna być ujmowana w ewidencji katalogowej.

PS. jest jeszcze jedna rzecz która wydaje mi się warta podkreślenia. Porównałem na szybko dwa egzemplarze bez znaku - różny krój liter L wskazuje na dwa różne stemple. Czy i komu chciało się robić aż dwa?

A może sprawa jest dużo prostsza niż nam się wydaje - może znak mennicy nie był usuwany na monecie jak niektórzy przypuszczają (widać by to było), ale maskowany jeszcze na stemplu? W procesie tłoczenia być może to miejsce ingerencji uległoby pod wpływem nacisku takiemu zabliźnieniu i połączeniu z resztą tła, że na monecie nie byłoby ani śladu ingerencji?
Załączniki
Bez-nazwy-1.jpg
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: turysta » 18 kwie 2021, 22:06

Moneta o której pan wspomniał,sprzedana w 2017 ma miejsce w specjalnej zakładce w mojej bazie zdjęć ;) Ciekawi mnie fakt że była sprzedawana bez gradingu...
Większość liter w tej monecie ma zacięcia stopek z którymi wcześniej się nie spotkałem...Stopki liter na awersie - P,L,R,Z,E,D wyglądają jakby artysta rzeźbiarz je nanosił.Pozostałe również są nacinane choć nie tak spektakularnie jak L,R czy D.
ORT pisze:
17 kwie 2021, 23:23
Z powodzeniem mogły zostać wg mnie wybite w 1973 roku i nie przedostać się do obiegu. Może zauważono, że nie posiadają znaku już w NBP-ie i dlatego nie zostały wpuszczone w obieg - egzemplarze będące w obrocie kolekcjonerskim śladów powszechnego obiegu nie posiadają.
Myślę że gdyby zauważono brakujący symbol mennicy to zapewne zostałyby zniszczone a nie leżały w skarbcu do połowy lat 90.

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: ORT » 19 kwie 2021, 22:38

A na czym polega ta specjalna zakładka :)?

Jeśli chodzi o tę po lewej - litera L z podcięciem - to ona została sprzedana w gradingu, chyba że piszesz o tej po prawej stronie.

Jeśli nie 1973 rok to kiedy uważasz, że została wybita i przede wszystkim jak trafiła do skarbca banku?
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: turysta » 21 kwie 2021, 23:18

ORT pisze:
19 kwie 2021, 22:38
A na czym polega ta specjalna zakładka :)?
Są tam zdjęcia monet które według mnie są kontrowersyjne.
ORT pisze:
19 kwie 2021, 22:38
Jeśli nie 1973 rok to kiedy uważasz, że została wybita i przede wszystkim jak trafiła do skarbca banku?

Pisałem już o tym na forum i osobiście uważam że została wybita po 1994 tak jak 5 złotych 1958 z odmienną 5 i 8.
Jeśli chodzi o pobyt tej monety w skarbcu NBP to nigdy nie spotkałem się z wiarygodnym przekazem że tam była. Jedyne informacje o jej pobycie w NBP to słowa handlarzy monet o tym że coś słyszeli,znają kogoś, kto zna kogoś kto wyciągał takie monety z worków menniczych. Yeti taki...
Co ciekawe, kolekcjonerzy często używają stwierdzenia że "mennica czyściła magazyny" i dlatego te monety wypłynęły po zmianie ustroju.Mennica tych monet nie miała,to nie jest magazyn monet.Natomiast mennica posiadała, lub nadal posiada narzędzia do produkcji takich monet. Jakaś matryca bez naniesionego znaku mennicy czy też dwóch ostatnich liter daty może się zachowała.Krążków aluminiowych do podobnych monet to zapewne już nie mają.

To jest moja teoria i nie jest gorsza od teorii pana Chałupskiego o tym że została wybita w Kremnicy czy Warszawie. Zarówno pan Chałupski jak i ja nie potrafimy naszych teorii poprzeć dowodami.
Najprostszym dowodem mogłaby być opinia NBP na temat tej monety (jeśli oczywiście dokonują ekspertyz wycofanych znaków pieniężnych :?: ) ale to by się mogło wiązać z potrzebą wyjęcia monety z pudełka. To natomiast wiąże się z utrata gwarancji :)

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: ORT » 22 kwie 2021, 21:25

A może po prostu wystarczyłoby oficjalne pismo do NBP w tej sprawie i pytanie o status tej monety lub ewentualne dokumenty nt. roku 1973 bo takowe napewno są. To monety nie będące w obiegu więc raczej statusu tajemnicy państwowej to nie ma :).

To późniejsze wybicie jakoś do mnie nie przemawia niestety, wzięcie stempli i uzbrojenie maszyny z pewnością nie jest takie proste, zwłaszcza że to były stemple PRL i nie chce mi się wierzyć, że po 90-tych latach były trzymane stemple PRL no bo po co? Logicznym jest również dla mnie to, że przy każdej definitywnie zakończonej emisji czy była to moneta PRL czy III RP stemple były niszczone, no bo po co trzymać już tak naprawdę złom którego się nie wykorzysta. Gdyby wszystkie dziesiątki par do każdego nominału były przechowywane to miejsca by z pewnością zabrakło.

Ja jednak skłaniam się ku biciu w 73 roku, jednak tak jak reszta która obstaje przy swoich hipotezach również nie mam dowodów.
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: mmz » 22 kwie 2021, 21:39

Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: turysta » 25 kwie 2021, 01:02

ORT pisze:
17 kwie 2021, 23:23
PS. jest jeszcze jedna rzecz która wydaje mi się warta podkreślenia. Porównałem na szybko dwa egzemplarze bez znaku - różny krój liter L wskazuje na dwa różne stemple. Czy i komu chciało się robić aż dwa?

Dlaczego uważa Pan że to są dwa różne stemple...? Jest to jeden stempel, który został umiejętnie poprawiony...

Moneta o której pisaliśmy że ma niespotykane stopki liter została sprzedana na 2 Aukcji GNDM

https://onebid.pl/pl/monety-10-groszy-1 ... prl/200167

- wspominane zacięcia na stopkach liter,
- zacięcie,ukruszenie na obrzeżu stempla na godz 12 nad literą O,
- spłaszczona stopka cyfry 7 w dacie,
- dokładnie widoczne nierówności w górnych częściach liter K,A (POLSKA) oraz R,Z,E (RZECZPOSPOLITA)

Niemczyk:

https://archiwum.niemczyk.pl/auction/60 ... zadkosc-r8

- brak zacięć na stopkach liter,
- zacięcie,ukruszenie na obrzeżu stempla na godz 12 nad literą O,
- spłaszczona stopka cyfry 7 w dacie,
- zatarte nierówności w górnych częściach liter K,A (POLSKA) oraz R,Z,E (RZECZPOSPOLITA)

Bereska:

https://onebid.pl/pl/monety-10-groszy-1 ... rrr/440226

Moneta naświetlona ale widoczne jest zacięcie,ukruszenie na obrzeżu stempla na godz 12 nad literą O,

WDA:

https://onebid.pl/pl/monety-rrr-ekstrem ... -r8/327760

Moneta naświetlona ale widoczne jest zacięcie,ukruszenie na obrzeżu stempla na godz 12 nad literą O,

Itd,itd,itd.

Pora sobie wbić do głowy że jest to falsyfikat, pochodzący z jednego, poprawianego stempla. Ewentualnie przedstawić dowód że jest monetą oryginalną.Dowód,nie słowa handlarzy i twórców katalogów.
Jakiekolwiek tłumaczenie o próbnym biciu, zagranicznych mennicach czy "wypracowanym stemplu" można sobie między bajki wsadzić i dla dzieci opowiadać :roll:

Dziękuję za uwagę,
A. Sulewski

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: mmz » 25 kwie 2021, 08:18

Ci co sprzedawali i jeszcze mają na sprzedaż oraz kupili 10 gr 1973 bz będą bronić tej monety jak Częstochowy :)

PS. Czas na rozprawienie się 1 fenig 1917 KP oraz 5 groszy 1939 GG bez otworu.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

ODPOWIEDZ