Przechowywanie monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Awatar użytkownika
Grzegorz_G
Posty: 385
Rejestracja: 08 sty 2020, 20:19

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Grzegorz_G » 23 lis 2020, 13:56

Orientuje się ktoś gdzie można kupić takie kapsle z opiem pod 5zł odkryj polskę ? :P
Załączniki
kapsle 5zł.jpg
Moneta warta jest tyle ile inni chcą za nią zapłacić - Grzegorz_G

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2542
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Mad_Tiger » 24 lis 2020, 12:56

Grzegorz_G pisze:
23 lis 2020, 13:56
Orientuje się ktoś gdzie można kupić takie kapsle z opiem pod 5zł odkryj polskę ? :P
Mi to wygląda na Quadrum z wsadzoną niebieską karteczką na gąbkę 😺
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

damian81
Posty: 584
Rejestracja: 19 kwie 2020, 11:36

Re: Przechowywanie monet

Post autor: damian81 » 24 lis 2020, 13:30

Na starym forum ktoś robił takie karteczki pod różne monety.

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: Przechowywanie monet

Post autor: turysta » 24 lis 2020, 17:24

Mad_Tiger pisze:
24 lis 2020, 12:56
Grzegorz_G pisze:
23 lis 2020, 13:56
Orientuje się ktoś gdzie można kupić takie kapsle z opiem pod 5zł odkryj polskę ? :P
Mi to wygląda na Quadrum z wsadzoną niebieską karteczką na gąbkę 😺
Też obstawiam Quadrum (paleta ma wymiary okienek 50x50...?) ale zamiast karteczek stawiam że jest użyte spienione PCV w niebieskim kolorze i ewidentnie widać bezbarwny pasek taśmy z napisami.

Quadrum można kupić bez gąbki + arkusz spienionego PCV o grubości ok 3 mm w kolorze niebieskim lub czerwonym,białym,żółtym etc :)

Awatar użytkownika
Romek
Posty: 275
Rejestracja: 08 lut 2020, 20:54

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Romek » 25 lis 2020, 13:19

Na tym kapslu lepiej widać folię
https://allegrolokalnie.pl/oferta/2-zl- ... kt-skretka
Na tej aukcji jest folia samoprzylepna, projekt, drukarka i gotowe :D
https://allegro.pl/oferta/folia-samoprz ... 9779146389
Załączniki
Qadrum naklejki.jpg
"Sic et colligentes" posiadam 234 mennicze monety popularnego obiegu o wartości 140,57 zł.

Daniel Wroclaw
Posty: 205
Rejestracja: 02 paź 2019, 09:57

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Daniel Wroclaw » 03 gru 2020, 12:14

Nie wiem czy gdzieś to było. Jak przechowujecie swoje monety bulionowe/premium w kapslach ultra intercept? Są jakieś palety? Średnica kapsli w większości 40-41mm . Jaką średnicę okrągłej przegródki wybrać?

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Przechowywanie monet

Post autor: julk1 » 12 gru 2020, 15:30

Podobne pytanie: czy sa jakies albumy, w których mozna umieszczać monety bulionowe 1 oz w kapslach lub bez kapsli? Czy pozostają same palety?
Chodzi mi o wyeksponowanie po jednej monecie danego rodzaju.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4137
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Grześ » 12 gru 2020, 15:47

Do bulionu premium są dedykowane skrzynki.
Resztę tego szrotu trzyma się w rolkach lub masterboksach.
https://mennica-gdanska.pl/pl/21-akcesoria
P1010007 (2).JPG

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Przechowywanie monet

Post autor: julk1 » 12 gru 2020, 17:11

Grzesiu, ja to wszystko wiem. O skrzynkach, paletach, workach foliowych bez dostępu powietrza tez wiem i tak trzymam. Chodzi mi o wybranie po jednej monecie bulionowej 1 oz z różnych tub i zaprezentowaniu w albumie.

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 20 gru 2020, 17:48

widział ktoś gdzieś takie palety na monety 46 mm?
https://numizmatyczny.com/pl/p/Paleta-n ... 46-mm/1200

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2542
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Mad_Tiger » 20 gru 2020, 20:37

Napisz do sprzedawców paletek :)

Widzę 46 mm ale kwadraty :) lub 46 mm bez zasuwki :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 20 gru 2020, 21:11

to samo widziałem 😉 dlatego zapytałem, po porządkach zabrakło mi paletek, i zrobił się problem :oops:

Awatar użytkownika
0zł
Posty: 2386
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:42

Re: Przechowywanie monet

Post autor: 0zł » 09 sty 2021, 18:44

kuferek na slaby

Poprzednio kupiłem ostatni, ale już wróciły to śmiało mogę polecić do slabów

Pawell
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2021, 21:13

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Pawell » 25 mar 2021, 22:05

Dobry wieczór,

Po przerwie prawie 15 lat znów zapaliłem się do numizmatyki. Planuję uporządkować i uzupełnić kolekcję z lat dziecięcych. Co prawda nie ma tam żadnych wyjątkowych okazów ale na powrót do tematu się nada :)

Do uporządkowania mam 2zł NG oraz PRL obiegowe. Uzupełnić kolekcję powinienem szybko ponieważ brakują mi raczej pojedyncze pozycje. Przeczytałem większość wątków na temat przechowywania monet na tym oraz innych forach. Problem polega na tym, że nie do końca jestem pewien czy taki ogrom informacji ułatwił mi wybór czy wręcz przeciwnie.. Dodatkowo przy wyborze nie pomaga mi moja "choroba". Lubię jak wszystko jest ładnie równo ułożone na swoim miejscu, wygląda schludnie i estetycznie ;)

Odnośnie 2zł NG: Posiadam album do monet 2 zł GN w kapslach tom I 1995-2008. System mi odpowiada ponieważ monety są w kapslach co mnie cieszy, w albumie mają swoje przypisane miejsce z podpisem. Jeszcze gdyby tylko szata graficzna była inna to dosłownie raj dla estety :) Raczej tak przechowywane zostaną. Tylko teraz moje pytanie brzmi: Czy istnieje jeden album na wszystkie monety skoro seria jest zakończona? Czy muszę dokupić tom II 2009-2014? Nie udało mi się nigdzie znaleźć takiego albumu na pełną kolekcję 1995-2014. Bardziej odpowiadało by mi trzymanie to w jednym egzemplarzu niż dzielenie na dwa tomy.

Odnośnie PRL: Albumu takiego jak na 2zł NG aby trzymać je w kapslach na odpowiednich, przypisanych do tego i podpisanych miejscach chyba nie ma? Nigdzie nie mogłem znaleźć. Albumy dedykowane bez kapsli mi nie odpowiadają. Przede wszystkim moneta ma być dobrze zabezpieczona a nie tylko ładnie wyglądać. Nie do końca leży mi to estetycznie ale chyba wybór padnie na holdery i odpowiednie do nich albumy. O albumie w którym karta będzie miała miejsce na holder i pod nim dodatkowe miejsce (odpowiednio węższe) na karteczkę z podpisem pewnie mogę pomarzyć? :) Rozumiem, że jedyna opcja opisania monet to opisanie bądź oklejenie samego już holderu tak? Bliższe mojemu sercu jest naklejenie papieru samoprzylepnego z wydrukowaną informacją. Chodź i tak z mało już estetycznego, oklejony holder staje się jeszcze mniej przyjazny oku :( Tutaj pojawia mi się od razu jedno pytanie. Oczywiście jest odwieczny spór czy holder klejony czy zszywany (ja osobiście wizualnie preferuję klejone). Klej w holderze renomowanej firmy powinien być bezpieczny. Jednak czy klej z papieru samoprzylepnego może mieć zły wpływ na holder, a co za tym idzie, na samą monetę w nim umieszoną? Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć z własnego doświadczenia? Co do samych holderów to dodatkowy dylemat stanowi firma. Waham się między dwoma: Leuchtturm i Hartberger. Na temat tej drugiej przeczytałem tutaj sporo krytyki. Co mnie zdziwiło, bo na jednym z filmików GNDM Pan Damian pochlebniej wypowiadał się o tej firmie właśnie. Delikatnie krytykując firmę Leuchtturm. To jak to w końcu jest z tymi holderami? Którą firmę lepiej wybrać?

Jak uzupełnię te dwa zbiory to będę chciał iść kolejnymi epokami wstecz. Kilka sztuk z 2 RP już posiadam, tak więc moja uwaga pójdzie na ten rejon. Zapytam przyszłościowo. Czy na przechowywanie 2 RP też zostają mi holdery? Czy ktoś ma jakiś inny ciekawy sposób? Na slaby to chyba jeszcze i tak za niska półka zbioru? Póki co nie zwracam uwagi na slaby ani tacki. Moje blaszki są zbyt mało wartościowe aby przechowywać je w ten sposób. W późniejszym etapie, przy ciekawszych i cenniejszych sztukach na pewno na takie rozwiązanie się zdecyduje.


Kończąc ten za długi wywód, dziękuję wszystkim za odpowiedzi oraz pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2542
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Mad_Tiger » 25 mar 2021, 22:12

Holder 🐱

Układasz jak chcesz, estetyczne białe lub czarne 🐱 oczywiście klejone Lauchtturm (ja używam).

Na holdery nic nie musisz kleić 🐱 białe przekładki na których możesz wydrukować to co chcesz 🐱
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

ODPOWIEDZ