Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
Awatar użytkownika
stryjek
Posty: 159
Rejestracja: 04 sie 2020, 23:18

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: stryjek » 21 gru 2020, 00:23

Po tej dzisiejszej dyskusji jedno wiem na pewno. Złoto daje emocje.
Zawsze niby dawało, ale ta odrobina grzesiowo-flexowej gęsiej skórki na plecach jest jak dobre premium! :)

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2826
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: brodacz » 21 gru 2020, 06:41

Nowa mutacja wirusa i metale znowu szaleją.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 21 gru 2020, 07:04

brodacz pisze:
21 gru 2020, 06:41
Nowa mutacja wirusa i metale znowu szaleją.
I bardzo dobrze.
Ulica poczuje smród w gaciach to pewniakiem coś u dziadziusia kupią.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: meszuzel » 21 gru 2020, 10:48

Ciekawa dysputa się toczyła a mnie akurat w tej piaskownicy nie było, :) ale jestem i przyszedłem ze swoimi zabawkami, ... znaczy argumentami.
Pisaliście Panowie o tym, że inflacja i dodruk kasy powoduje wzrost notowań złota. Natomiast zapominacie o jeszcze jednym i niezwykle ważnym czynniku jakim są stopy procentowe.
Przeciętny Polak mający parę groszy oszczędności przyjmijmy 10K i z wiedzą inwestycyjną skandalicznie niską, więc jak przypuszczam znaczna część społeczeństwa, co ma zrobić z kasą? Ten co nie ma żadnego pojęcia to trzyma kasę na koncie, z oprocentowaniem 0%, tylko patrzeć jak wprowadzą ujemne. Cieszy się, że udało mu się zebrać kilka tyś. niestety realnie traci na inflacji od 5 do 10% rocznie. Ale on nie wie co to inflacja.

Ten co ma odrobinę wiedzy, wie, że lokaty i bank to gwarantowana strata więc kupuje obligacje skarbowe na okres 3 miesięcy, bo ich oprocentowanie to 0,5%. Wyliczył sobie, że te są najlepsze, bo po roku będzie miał 2 % :) niestety jego poziom wiedzy nie jest wystarczająco duży by wiedzieć, ze te pół procent to jest w skali roku. Tych obligacji sprzedaje sie najwięcej. W listopadzie lub październiku NBP sprzedał rekordowy wynik,... kolejny.

Kolejna grupa, wie, że obligacje tak, ale indeksowane inflacją i wie, że to również nie gwarantuje zachowania siły nabywczej. Ten mundrala :) nie jest na tyle bogaty, by kupić hektary gruntu czy mieszkania, więc kupi kruszce. Ta grupa podzieli się na dwie podstawowe. Tych co stać tylko na srebro i ciuła sobie, i tych co stać na złoto. W przypadku kruszców mocno uprościłem, bo można tam zrobić wiele innych podziałów, jak opcje czy większa wiara w dany kruszec.
Inwestorzy zawsze zwracali się w kierunku złota, zawsze wtedy, kiedy lokaty w banku czy obligacje nie gwarantowały zachowania siły nabywczej. Dlatego wzrosty na metalach są tak duże, bo jest zainteresowanie nimi. A skoro jest zainteresowanie to notowania zawsze rosną. I rosnąć będą do czasu, kiedy nie pojawi się inna w miarę bezpieczna opcja inwestycji. Czyli np. kiedy obligacje będą płacić więcej lub w okolicy realnej inflacji.

Dziś drukują praktycznie wszyscy, przy czym utrzymują niskie stopy procentowe i finansując się w zasadzie samemu. Sami drukujemy sami sobie spłacamy. Przy zerowych stopach i wysokiej inflacji ubożeje klasa średnia, która defakto finansuje cały ten bałagan.

Ci co piszą, że na złocie jest bania muszą brać pod uwagę, że złoto i srebro jest silnie se sobą powiązane. Tym samym bania musi być również na srebrze. Odnoszenie sie dziś do ratio jest w mojej ocenie mocno zmanipulowane. Ratio miało sens w czasach, kiedy był parytet, teraz jest to wszystko tak rozjechane, że nie jest pewnym źródłem. Jednakże nie można go lekceważyć. Mieć w głowie również jako jeden z punktów do analizy.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Duczkens
Posty: 97
Rejestracja: 25 cze 2019, 14:01

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Duczkens » 21 gru 2020, 11:08

nono.. szybkie ścięcie dzisiejszego wybicia

Menel
Posty: 469
Rejestracja: 11 gru 2020, 00:49

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Menel » 21 gru 2020, 11:12

Raczej rollercoaster... Wkleję wykres dla potomnych, bo jazda jest niezła.
Załączniki
45C871DB-76E1-4099-9912-9341BCB36EEA.jpeg

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: flex » 21 gru 2020, 11:22

meszuzel pisze:
21 gru 2020, 10:48
Ciekawa dysputa się toczyła a mnie akurat w tej piaskownicy nie było, :) ale jestem i przyszedłem ze swoimi zabawkami, ... znaczy argumentami.
Pisaliście Panowie o tym, że inflacja i dodruk kasy powoduje wzrost notowań złota. Natomiast zapominacie o jeszcze jednym i niezwykle ważnym czynniku jakim są stopy procentowe.
Przeciętny Polak mający parę groszy oszczędności przyjmijmy 10K i z wiedzą inwestycyjną skandalicznie niską, więc jak przypuszczam znaczna część społeczeństwa, co ma zrobić z kasą? Ten co nie ma żadnego pojęcia to trzyma kasę na koncie, z oprocentowaniem 0%, tylko patrzeć jak wprowadzą ujemne. Cieszy się, że udało mu się zebrać kilka tyś. niestety realnie traci na inflacji od 5 do 10% rocznie. Ale on nie wie co to inflacja.

Ten co ma odrobinę wiedzy, wie, że lokaty i bank to gwarantowana strata więc kupuje obligacje skarbowe na okres 3 miesięcy, bo ich oprocentowanie to 0,5%. Wyliczył sobie, że te są najlepsze, bo po roku będzie miał 2 % :) niestety jego poziom wiedzy nie jest wystarczająco duży by wiedzieć, ze te pół procent to jest w skali roku. Tych obligacji sprzedaje sie najwięcej. W listopadzie lub październiku NBP sprzedał rekordowy wynik,... kolejny.

Kolejna grupa, wie, że obligacje tak, ale indeksowane inflacją i wie, że to również nie gwarantuje zachowania siły nabywczej. Ten mundrala :) nie jest na tyle bogaty, by kupić hektary gruntu czy mieszkania, więc kupi kruszce. Ta grupa podzieli się na dwie podstawowe. Tych co stać tylko na srebro i ciuła sobie, i tych co stać na złoto. W przypadku kruszców mocno uprościłem, bo można tam zrobić wiele innych podziałów, jak opcje czy większa wiara w dany kruszec.
Inwestorzy zawsze zwracali się w kierunku złota, zawsze wtedy, kiedy lokaty w banku czy obligacje nie gwarantowały zachowania siły nabywczej. Dlatego wzrosty na metalach są tak duże, bo jest zainteresowanie nimi. A skoro jest zainteresowanie to notowania zawsze rosną. I rosnąć będą do czasu, kiedy nie pojawi się inna w miarę bezpieczna opcja inwestycji. Czyli np. kiedy obligacje będą płacić więcej lub w okolicy realnej inflacji.

Dziś drukują praktycznie wszyscy, przy czym utrzymują niskie stopy procentowe i finansując się w zasadzie samemu. Sami drukujemy sami sobie spłacamy. Przy zerowych stopach i wysokiej inflacji ubożeje klasa średnia, która defakto finansuje cały ten bałagan.

Ci co piszą, że na złocie jest bania muszą brać pod uwagę, że złoto i srebro jest silnie se sobą powiązane. Tym samym bania musi być również na srebrze. Odnoszenie sie dziś do ratio jest w mojej ocenie mocno zmanipulowane. Ratio miało sens w czasach, kiedy był parytet, teraz jest to wszystko tak rozjechane, że nie jest pewnym źródłem. Jednakże nie można go lekceważyć. Mieć w głowie również jako jeden z punktów do analizy.

Ależ pamiętamy o stopach. Które, wg rożnych banków centralnych, w tym i naszego, zostaną na dłużej.
Większość ludzi z większymi oszczędnościami tradycyjnie pójdzie, albo już poszło w nieruchomości i ziemię.
A niektórzy w nowy samochód, remont mieszkania, sprzęt rtv i agd.
Ale to chyba dopiero później. Na razie za bardzo się boją, trzymają gotówkę i u nas nawet inflacja trochę maleje. A gdzie indziej dalej deflacja.
Metale już ludzie kupują bo od zawsze uważane są za safe haven a i łatwiej je upłynnić w razie potrzeby.

A propos ujemnych stóp procentowych ;)
https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... ca/qggcgwl

Duczkens pisze:
21 gru 2020, 11:08
nono.. szybkie ścięcie dzisiejszego wybicia
Jakiś grubas musiał sprzedać sporo srebrnych futures na Comexie korzystając z paniki.
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

muffin
Posty: 53
Rejestracja: 19 kwie 2019, 21:17

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: muffin » 10 sty 2021, 12:29

Cześć. Zakupiłem w jednej z mennic 6 monet. Przed zakupem poprosiłem o sprawdzenie ich.
Zostały sprawdzone urządzeniem Sigma Precious Metal Verifier.
Liście klonu sprawdziłem lupką i w każdym liściu widnieje wygraderowany nr "20".

Postawnowiłem je dziś zważyć waga jubilerską jedna z tańszych z allegro (max 200g/0,01g). Ważyłem je kilka razy.

Wagi w gramach:
Liść Klonu 1oz 2020 - 31,20
Liść Klonu 1oz 2020 - 31,21
Liść Klonu 1oz 2020 - 31,23
Liść Klonu 1oz 2020 - 31,24

Britannia 1oz 2020 - 31,26
Britannia 1oz 2020 - 31,31

Jak to jest z tymi wagami monet?
Zastanawia mnie zwłaszcza ta ostatnia Britannica o wadze 31,31g. Powinienem z nią jeszcze gdzieś zajechać i zweryfikować ? Czy powinienem się martwić ?

Awatar użytkownika
0zł
Posty: 2386
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:42

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: 0zł » 10 sty 2021, 12:32

Nie, wszystko ok

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: repek20 » 10 sty 2021, 12:33

Myślałeś, że wszystkie monety będą ważyć tyle samo?
Moja waży z dokładnością do 3 miejsc po przecinku i w życiu nie trafiłem dwóch krążków z identyczną wagą.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2021, 12:38 przez repek20, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 10 sty 2021, 12:34

Co do monet to możesz spać spokojnie.
Uncja ma 31,1035.
Ale zdradź tajemnice w jakiej to mennicy kupiłeś ten bulion.

Awatar użytkownika
0zł
Posty: 2386
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:42

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: 0zł » 10 sty 2021, 12:36

Pewnie w kapitałowej, oni sigmą sprawdzają

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 10 sty 2021, 12:39

To ja też muszę swój stragan na Allegro nazwać Mennica Luisa Pereiry. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
0zł
Posty: 2386
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:42

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: 0zł » 10 sty 2021, 12:41

Srebrna mennica już zajęte :lol:

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: repek20 » 10 sty 2021, 12:43

Rzeczywiście stragan :) .
Czego tam nie ma :shock: :lol: .
https://allegrolokalnie.pl/oferta/2007- ... -orzel-wtc

ODPOWIEDZ